FinExpert.e15.cz

Je lepší zlatá karta, nebo obyčejná?

Držitelé prestižních karet platí častěji a více než držitelé běžných karet. Lepší kartu si však dnes mlůže pořídit většina zájemců.
Je lepší zlatá karta, nebo obyčejná?

Češi mají o prestižních platebních kartách zkreslené představy a mylně se domnívají, že je pro ně tento produkt nedostupný. Z průzkumu společnosti MasterCard vyplývá, že v České republice představují prestižní platební karty (tj. zlaté karty, protože jiné se zde téměř nevydávají) 2 % všech vydaných platebních karet. Trh s prestižními kartami je v České republice ve srovnání se západními zeměmi doposud nenasycený (v Evropě tvoří podíl prestižních karet 15 %) a skýtá tak stále velký potenciál k růstu. Segment prestižních karet představuje pro tuzemské banky stále nevyužitou příležitost. Držitelé prestižních karet platí mnohem častěji a více než držitelé běžných karet.

Patnáctiprocentní zlato

V Evropě představují prestižní platební karty 15 % všech vydaných karet, zatímco v České republice tvoří segment prestižních karet z celkového počtu pouze 2 %. Portfolio prestižních (premium) karet MasterCard je standardně tvořeno zlatými kartami, platinovými kartami a vysoce exkluzivními kartami Word Signia, společnost VISA pak jako nejvyšší kartu nabízí Visa Signature. V České republice jsou zatím nabízeny pouze zlaté karty, ale lze očekávat, že se do konce roku objeví i karty platinové (výjimkou je Živnostenská banka, která nabízí platinovou kartu Visa).

Mezi zajímavé výsledky průzkumu patří například skutečnost, že jednou prestižní kartou je v České republice realizován za rok dvojnásobný počet transakcí než kartou běžnou. Roční obrat je v Čechách  u prestižní karty 3x větší než u karty standardní, přičemž v Evropě převyšuje obrat realizovaný těmito kartami obrat běžných karet pouze 1,5x. Podle Jana Čarného z MasterCardu je však trh s prestižními kartami v České republice ve srovnání se západními zeměmi doposud nenasycený a skýtá tak stále velký potenciál k růstu.

Prestižní karty jsou často využívány při cestách do zahraničí, což potvrzují i závěry průzkumu společnosti MasterCard. Objem transakcí, které čeští držitelé premiových karet realizují v zahraniční, je ve srovnání se standardními platebními kartami pětinásobný.

Na co jsou prestižní karty používány

Obdobně jako u standardních platebních karet jsou i prestižní karty používány především k platbám za zboží či služby a k výběrům z bankomatů. U prestižních karet je však mnohem častější jejich využití k platbám v zahraničí (především k platbám u čerpacích stanic a k platbám za ubytování) a také k online nákupům letenek. Řada respondentů dále uvedla, že by své platební karty rádi používali také při platbě za zdravotnické služby.

Výhody prestižních karet

Mezi největšími výhodami prestižních karet bylo zmiňováno bezpečí a jistota v případě ztráty či odcizení karty. S prestižními kartami je totiž standardně spojen rozsáhlý bezpečnostní servis. Držitelé karet mají k dispozici nejen nepřetržitý zákaznický servis, kde mohou nahlásit ztrátu či odcizení platební karty, ale mohou zároveň zažádat o vystavení náhradní platební karty do 48 hodin. K nabízeným službám patří v případě potřeby také poskytnutí dodatečné hotovosti do 24 hodin. Jako další výhodu prestižních karet zmiňovali respondenti také finanční zvýhodnění; ať již v podobě vyšších týdenních limitů pro větší flexibilitu čerpání finančních prostředků či výhodnější směnný kurz bez poplatků u bezhotovostních plateb v zahraničí. Konkrétní benefity spojené s používáním prestižních karet určují jednotlivé vydavatelské banky. Jedním z největších vydavatelů zlatých kreditních karet na českém trhu je Citibank.

Důvody pro pořízení prestižní karty

Jako důvody pro pořízení prestižních karet zmiňovali respondenti kromě klasických vlastností platebních karet (možnost plateb a výběrů z bankomatů) také možnost čerpání bankovního úvěru až s 50 denním bezúročným obdobím, které je nabízeno ke zlatým kreditním kartám MasterCard. Dalším impulsem pro pořízení prestižní karty je kvalitní cestovní pojištění a rozsáhlejší asistenční služby. Držitelé prestižních karet zároveň oceňují širokou akceptační sít v zahraničí a především prestiž, která je s tímto produktem spojena.

„V zahraničí se cítím mnohem lépe, když platím zlatou kartou, například za ubytování v hotelu. Minule jsem dokonce dostal slevu, se kterou jsem vůbec nepočítal,“ uvedl jeden z oslovených držitelů prestižní karty.


Tip: Zlatou debetní kartu dostane kdokoliv v Komerční bance, pokud zaplatí její roční poplatek. Drahoty při vydání zlaté karty nedělá ani GE Money Bank.


Typický český držitel prestižní karty

Průzkum se rovněž dotazoval držitelů i nedržitelů prestižních karet, jak si představují jejich typického držitele. Typický držitel prestižní karty je vnímán jako dobře oblečený, hodně pracující a úspěšný podnikatel, který velmi často cestuje. Někteří respondenti uváděli jako příklad typického držitele prestižní karty Karla Gotta. 

Přestože jsou držitelé prestižních karet vnímáni pozitivně, tak většina oslovených nedržitelů považuje prestižní kartu mylně jako nedosažitelnou. K získání zlaté karty nejsou přitom v současnosti podmínkou závratně vysoké příjmy. K posuzování klientů přistupují jednotlivé banky velmi individuálně a k získání zlaté karty mnohdy stačí čistý příjem okolo deseti tisíc korun.

Škodovka službu udělá, ale BMW je BMW

Průzkum potvrzuje, že držitelé prestižních karet jsou zvyklí používat platební karty častěji než držitelé běžných platebních karet. Držitelé prestižních platebních karet uváděli, že používají své karty (ať již karty prestižní či karty standardní) minimálně 2x – 3x týdně, někteří dokonce každý den.

Pokud jde o emocionální vnímání prestižních platebních karet, tak byly nejčastěji srovnávány se značkami automobilů Volvo, BMW a Mercedes. Stejně jako tyto vozy jsou i prestižní karty symbolem bezpečí, jistoty a přepychu. Standardní platební karty byly přirovnávány k vozům Škoda Auto jako k symbolu spolehlivosti.

Jak vypadá ideální karta?

Z výzkumu společnosti MasterCard vzešla také ideální prestižní karta, kterou by si respondenti představovali. Taková karta by měla mít identifikační znaky jako například fotografii či otisk prstu, aby mohla zároveň sloužit k osobní identifikaci držitele. S používáním dané karty by měly být spojeny také nejrůznější slevy. Konkrétně byly zmiňovány 10% slevy v obchodních řetězcích (například Tesco a Globus), slevy na kulturní akce, do divadel a kin či slevy v salonech krásy.

Průzkum byl na základě zadání MasterCard realizován společností Synovate, a to formou hloubkových rozhovorů v rámci šesti skupinových diskusí. Rozhovory se konaly v Praze a v Brně, přičemž jednu skupinu tvořili vždy stávající držitelé premium karet, druhou potenciální držitelé těchto karet ve věku 25-39 let a třetí skupinu potenciální uživatelé premium produktů ve věku 40-55 let. Cílem kvalitativního průzkumu bylo zjistit informace o používání prestižních platebních karet v České republice včetně zmapování obecného povědomí, které o těchto prestižních produktech panuje.

Další článek


 

celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Mám obyčejný účet u ČS a obyčejnou kartu. Svou kartu...
Jiří
14. 9. 2016, 18:53
Re: Zlatá karta
Bob-an
5. 12. 2007, 21:30
Re: Zlatá karta
theKing
23. 7. 2007, 10:55
Zlatá karta
Patrik Chrz
23. 7. 2007, 07:30
Re: Prestižní?
peppe
22. 7. 2007, 22:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená