FinExpert.e15.cz

Je lepší vlastní byt nebo platit nájem?


bigboban  |  05. 09. 2011 06:22

Pane Pazdero víte o problematice s prominutím kulový a stejně píšete na toto téma články. Dovolím si pár příkladů nesmyslů z článku. Především vám dost uniká rozdíl mezi OV a družstvem:

Osobní vlastnictví: [+] růst tržní ceny bytu (byt jako investice); - u družstva snad ne? [+] lze pronajmou a využít byt jako prostředek k získání pasivního příjmu - u družstva snad ne? [+] růst hodnoty nemovitosti, vyšší hodnota nemovitosti při prodeji - čím se liší od prvního bodu? [+] uchování hodnoty pro potomky; - u družstva snad ne? [–] vysoké pořizovací náklady; - u družstva snad ne? [–] odpovědnost za údržbu, úhrada všech oprav jde z vlastních zdrojů; - u družstva snad ne? [–] vedlejší náklady vlastnictví (pojištění, daň, fond oprav); - u družstva snad ne (snad kromě daně)?

Členství v bytovém družstvu [+] neplatí se nájemné, ale bývá vyšší úhrada do fondu oprav; - NESMYSL - proč by měla být vyšší úhrada než u OV (SVJ)? [+] o dodávku služeb a energií se stará družstvo; - NESMYSL, elektřinu si v 99% platí majitel sám, ostatní služby jsou dodávány naprosto shodně jak u OV (SVJ) [–] koordinace větších rekonstrukcí a oprav na základě rozhodnutí družstva; - NESMYSL v čem je rozdíl oproti SVJ?

Srovnání oproti nájmu možná sedí, ale rozdíly mezi SVJ a družstvem tušíte opravdu jen matně a proto píšete takové nesmysly. Za takové srovnání se styďte!!

 | 
Lucka  |  21. 10. 2012 00:02

Dovolím si vložit svůj názor. I když ceny nových bytů jsou vysoké. Určitě se vyplatí investovat do luxusního bytu ( http://www.modranskyhaj.cz/... ) u kterého cena bude jen stoupat. To že ceny nemovitostí v posledních letech klesaly, neznamená že nákup nemovitosti oproti nájmu je nevýhodný.

 | 
xls  |  05. 09. 2011 08:42

"[+] růst hodnoty nemovitosti, vyšší hodnota nemovitosti při prodeji; [+] uchování hodnoty pro potomky;"

To je opravdu vhodný zdůrazňovat, když jsem včera četl článek, že byty šly během krize o 30 % dolů.

Takže to chce hlavně používat vlastní hlavu a nenechat se zbandat nějakýma rozumbradama, kteří vám chtějí něco natlačit. Na počátku tohoto článku taky byla nejspíš snaha trochu popostrčit prodeje těch ležáků, kterých je až až.

 | 
miki  |  05. 09. 2011 23:05

To nesmíte věřit všemu, co se na internetu píše. V dlouhodobém horizontu cena nemovistostí samozřejmě roste. Jestli někdo napíše, že ceny padly o 30%, tak sice má pravdu, ale nenapsal už těch několik ale. A tím nejdůležitejším je, že v roce 2008 byly ceny na maximum vyhnány hypoteční horečkou, Husákovými dětmi a chystanou změnou DPH. Pokud byste dneska srovnal ceny s cenami např. roku 2004/2005, tak jsou stále o dost vyšší. V mém případě o cca 25%. Tj. stále platí ono cca 5% ročně. V té době novostavba, nikoliv vybydlený panelák ve vyloučené lokalitě.

 | 
Michal Kára  |  06. 09. 2011 08:29

To nesmíte věřit všemu, co se na internetu píše Ty ceny, co vidíte, jsou v drtivé většině pouze zbožná přání majitelů. Podstatné je, za kolik se dá nemovitost reálně prodat. Tady sice asi budete pořád "na svých", ale žádné extra velké zhodnocení to nebude a po započtení inflace už vůbec ne.

Navíc nemovitosti budou až na vybrané lokality spíše dále klesat. Jediné, co by je mohlo pohnout nahoru je silné hospodářské oživení a návrat optimismu (není v příštích několika letech moc pravděpodobné), nebo hyperinflace (v následujícím roce - dvou u nás ne moc pravděpodobná, pak se uvidí), ale ta by je zvedla pouze nominálně.

 | 
Yan  |  06. 09. 2011 09:17

Zahrnul jste do srovnání i inflaci, nebo jste jen porovnal nominálně cenu tehdy a dnes ?

 | 
Karel  |  05. 09. 2011 19:39

Tedy autore, nic ,moc. k mnoha nedostatků, např. - osobní vlastnictví je termín nesprávný a týká se jiných nemovitostí, Zákon 72/94Sb. hovoří o bytech ve vlastnictví. A velký omyl, že u družstva je nevýhodou možnost bankrotu. Sice zde je, ale družstevníci za závazky družstva neručí. U bytů ve vlastnictví však ručí dle svých podílů, neomezeně a solidárně!!! Tedy potenciálně to může být super průšvih.

 | 
miki  |  05. 09. 2011 23:13

To jste trošku mimo realitu. Ano, u družstva družstevníci za závazky neručí, protože namají čím. Mají pouze podíl v družstvu, které když padne, tak mají podíl na nule, tj. nic. Vedení je skoro neomezeným pánem a když si usmyslí, tak družstvo jednoduše zadluží. U SVJ je to o dost složitější (ale samozřejmě že ne nemožné). Přímo zákon určuje, kdo co může a k čemu musí dát vlastníci souhlas. Např. byt Vám nikdo bez Vašeho souhlasu nezastaví. Rekonstrukci bez souhlasu XY% vlastníků neschválí, s úvěry je to podobné. Jako přehlasovaný vlastník se můžete kdykoliv obrátit na soud. Ten zákon je sice paskvil a různými omezeními spíš komplikuje SVJ život (protože lidi na všechno kašlou a nesejde se potřebná většina na rozhodování), ale tunel je s ním o dost složitější než u družstva.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená