FinExpert.e15.cz

Je krize za námi?

Hrubý domácí produkt Evropské unie ve čtvrtletním srovnání roste. Trhy s elektronikou i automobily ožívají. Je konec krize?
Je krize za námi?

Ekonomiky nejvyspělejších zemí začínají opět růst, mírně roste i ekonomika Evropské unie, kde bude k oživení docházet nejpozději ze všech vyspělých regionů. Přesto krize ještě úplně neskončila a nezaměstnanost bude klesat v Evropě pomalu. Pro většinu vyspělých zemí totiž nastává doba snižování zadlužování, ozdravování veřejných financí a evropské země budou provádět nutné reformy. Výhodu budou mít inovativně a průmyslově orientované země.

EU – ekonomika mírně roste

Podle posledních údajů Eurostatu začíná evropská ekonomika mírně růst, rozdíly mezi jednotlivými  zeměmi jsou však významné. A to nemluvíme o asijských státech, které rostou ještě rychleji. Poslední údaje jsou však povzbudivé:

  • Oproti posledním čtvrtletí roku 2009 vzrostlo HDP celé Evropské unie v prvním čtvrtletí roku 2010 o 0,2 %.
  • V porovnání prvních čtvrtletí let 2009 a 2010 vzrostlo HDP o 0,6 %. Mezi jednotlivými zeměmi jsou však významné rozdíly.
  • V porovnání s předchozím čtvrtletím rostla nejrychleji ekonomika Irska (o 2,7 %), Švédska (o 1,4 %) a Portugalska (o 1,1 %). Nejvyšší pokles zaznamenala ekonomika Litvy (- 3,9 %), Estonska (- 2,0 %) a Řecka (- 1,0 %).
  • V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2009 vzrostlo HDP v prvním čtvrtletí letošního roku nejvíce na Slovensku (o 4,5 %), Švédsku (o 2,9 %) a Polsku (o 2,8 %). Nejvyšší pokles byl v Pobaltských zemích, Bulharsku a Řecku.

K ekonomickému oživení došlo také v USA a Japonsku. V USA vzrostlo HDP v prvním čtvrtletí o 0,7 % oproti posledním čtvrtletí roku 2009 a o 2,4 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2009. V Japonsku se zvýšilo HDP v prvním čtvrtletí o 1,2 % oproti posledním čtvrtletí roku 2009 a o 4,2 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2009. 

Elektronice se začíná dařit

Celosvětovému ekonomickému oživení se dokázali dobře přizpůsobit prodejci a výrobci elektroniky. Start do roku 2010 byl pro globální trhy s elektronikou pozitivní. Velmi dobře se daří především prodeji v Asii (v Číně stoupl meziročně prodej o 16 %, Indii o 11 %), Tichomoří a Latinské Americe (v Brazílii stoupl prodej o 42 %). Růst prodeje je tedy způsobem především rozvíjejícími regiony. Dalšími regiony s nárůstem prodeje jsou Afrika a blízký východ. Naproti tomu Evropa vykazuje malý růst.

  • Mezi prvním čtvrtletím roku 2008 a roku 2009 stoupl prodej pouze čtyř produktů (chytrých telefonů, LCD, laptopů a herních konzolí).
  • Mezi prvním čtvrtletím roku 2009 a roku 2010 stoupl prodej osmi produktů z deseti (kromě mobilů a plazmových obrazovek).

Nastolený pozitivní trend v prvním čtvrtletí letošního roku přitom pokračuje i v dalších měsících. V globálním měřítku stoupl objem prodeje elektronických produktů během dubna 2009 a dubna 2010 o 14 %.

Nárůst prodeje elektroniky (v procentech)

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: GfK Digital World, Eurostat

Nutnost inovace

Nejvíce se z elektronických výrobků daří prodeji chytrých telefonů (iPhonů). Právě společnost Apple, která je uvedla na trh, dokázala výrazně uspět i v těžkých krizových letech. Apple se tak stává synonymem úspěchu a inovace. Její produkty (iPod, iPhone či iPad) se těší velké popularitě i respektu.

Na elektronických produktech lze dobře vidět, že budoucnost patří inovativním společnostem a produktům s vysokou přidanou hodnotovou. Právě nové myšlenky a nápady budou hlavní konkurenčním nástrojem. Nezadlužené, stabilizované země s dobrými podnikatelskými podmínkami a vzdělaným obyvatelstvem nejlépe krizi zvládly. Na budoucí roky budou nejlépe přizpůsobené státy, které se orientující na dlouhodobé cíle (tj. podporu podnikání, výzkumu a vzdělání).

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená