FinExpert.e15.cz

Je čas na změnu účetní firmy?

Brno, 25. března 2014

Přemýšlíte nad změnou účetní firmy či přechodem na outsourcované účetnictví? Přinášíme vám nejčastější důvody, proč účetní firmu změnit a jak si vybrat tu správnou. 

Vyčíslená daň je vysoká

Období podávání daňového přiznání je klíčové při rozhodování, zdali si vybrat jinou účetní firmu či daňového poradce. Důvody mohou být různé. Nejčastěji to je frustrace z výše vyčíslené daně. Může to být objektivní i subjektivní. „Výše daně může být správná s využitím veškeré možné zákonné optimalizace, přesto je zákazník nespokojený, neboť má pocit, že je daň příliš vysoká,“ vyjmenovává Jan Vaněk, odborník na účetnictví z firmy Tigra. Jeho pocit však může být i objektivní a účetní firma nevyužila všechny možnosti daňové optimalizace.

Komunikuje s vámi vaše účetní firma?

Druhý nejčastější důvod změny účetní firmy je způsob komunikace. Žádná nebo minimální komunikace a poskytování informací ze strany účetní firmy klientovi obvykle vede k nehezkému překvapení na konci zdaňovacího období. 

Vyměňte firmu, když jste penalizování za chyby v přiznání

Dalším  důvodem změny účetní firmy mohou být chyby účetní firmy.  Pokud je finanční úřad při kontrole odhalí, jste penalizováni. Výše částky záleží na množství a významnosti chyb. Účetní firma by měla být proti chybám pojištěná, nicméně penalizovanou částku musíte nejprve uhradit na finančním úřadě a až poté ji můžete po účetní firmě požadovat. Není-li účetní firma dostatečně pojištěna, může být zákazník mnohdy finančně velmi poškozený.

Je vaše účetní firma drahá?

Někdy může být důvodem změny účetní firmy i vysoká cena za účetní služby. Nicméně je důležité vědět, že nejlevnější zdaleka neznamená nejlepší, a zejména v oblasti účetnictví a daní to platí dvojnásob. Změna účetní firmy kvůli vysoké ceně vede obvykle po první kontrole opět ke změně. „Vždy je potřeba se zamyslet jaké služby jsou za danou cenu poskytovány a hlavně jaké garance účetní firma v rámci ceny nabízí,“ říká Vaněk. 

Jak si vybrat dobrou účetní firmu?

Už jste rozhodnutí změnit účetní firmu? Ale jak si vybrat dobře a opět se nespálit? „Podívejte se na reference společnosti, poté firmu kontaktujte, sejděte se osobně a nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá nebo z čeho máte strach,“ radí odborník z firmy Tigra. Také se ujistěte, že má firma s účtováním zkušenosti a do jaké výše je pojištěná v případě chyb v účtování. 

Mnohé o společnosti vypovídá i to, jaký účetní program využívá. V dnešní době existuje mnoho cloudových řešení. To znamená, že se software nemusí instalovat a do systému je přístup z jakékoliv zařízení, které je připojené na internet. Práci účetní tak můžete kontrolovat pomocí přístupu do cloudového programu. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená