FinExpert.e15.cz

Jděte si pro půjčku připraveni, jen tak vás nic nepřekvapí

(Inzerce) Potřebujete půjčit peníze, ale bojíte se skrytých poplatků, vysokých úroků a neférových poskytovatelů? Úvěr si sjednávejte připraveni, jen tak můžete na obavy zapomenout. Mějte přehled, porovnávejte a ptejte se.
Jděte si pro půjčku připraveni, jen tak vás nic nepřekvapí

1. Mějte povědomí o konkurenci

Zajít do první banky, kterou máte nejblíže od domova, je nesmysl. Abyste získali výhodný úvěr, je zapotřebí vědět o konkurenčních nabídkách a je důležité se zajímat a být iniciativní. Jen tak můžete porovnat desítky půjček na trhu a vybrat pro vás tu nejlepší.

Porovnávat půjčky je možné získáváním informací osobně na pobočkách poskytovatelů, hledáním údajů na oficiálních stránkách finančních institucí nebo prostřednictvím nezávislých online srovnávačů, které vám ušetří především mnoho času. Srovnání půjček na internetu vám přinese dokonalý přehled mnoha aktuálních nabídek.

2. Bez základní finanční gramotnosti to nepůjde

Jestliže nemáte ponětí o tom, co je to RPSN, jak se v současnosti pohybují úrokové sazby půjček nebo jak si spočítat měsíční splátku, která váš rodinný rozpočet zcela nezruinuje, pak před sjednáváním úvěru je vhodné si doplnit základní finanční znalosti.

Ještě před uzavřením bankovní i nebankovní půjčky se sami zajímejte o tom, jaká je situace na trhu. Jestliže čemukoliv nerozumíte, vyhledejte odbornou radu. Před podpisem smlouvy si smlouvu důkladně přečtěte a jakékoliv nesrovnalosti taktéž řešte s odborníky.

3. Je dobré vědět o možných skrytých poplatcích

Úroková sazba náleží bance jako odměna za to, že vám půjčí. Avšak vy kromě úroků můžete zaplatit mnohem více. Zmiňovaná roční procentní sazba nákladů (RPSN) v sobě ukrývá i další možné poplatky. Nejčastějšími je:

  • poplatek za uzavření smlouvy,
  • poplatek za správu a vedení úvěru,
  • poplatek za předčasné splacení úvěru,
  • poplatek za odložení splátky,
  • poplatek za pojištění schopnosti splácet.

RPSN je vždy rovno nebo vyšší než samotný úrok, proto nepodceňujte její výši. Na první pohled skryté poplatky jsou součástí této tajemné sazby.

4. Rozeznejte férového poskytovatele od neférového

Férovými poskytovateli nemusí být jen banky, stejně tak neférovými nemusí být jen nebankovní společnosti. Ať už vás láká nebankovní či bankovní půjčka, zaměřte se krom parametrů samotného úvěru i na poskytovatele. Hledejte reference, ptejte se známých a čtěte diskusní fóra.

Podvodné nebankovní společnosti se často vyznačují neúplnou prezentací na internetu, nabízí půjčky formou letáčků na veřejných místech a majitelem společnosti je fyzická osoba. Mnohem důvěryhodnějším poskytovatelem je ten, za kterým stojí právnická osoba a který sídlí v České republice.

5. Nenechte si mazat med kolem pusy

Přehnané vychvalování značí problém. Nenechte se zlákat na milá slova, rychlé vyřízení a peníze na ruku. To vše jsou jen triky, kterých byste mohli v budoucnu při splácení půjčky litovat.

Jakmile uvidíte nabídku typu: rychlá půjčka na ruku s 0% úrokem,“ rozhodně bezmyšlenkovitě neklikejte a nesjednávejte si úvěr ihned online. Raději si nabídky dále nevšímejte a hledejte jinou, která nezní tolik utopicky. 

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená