FinExpert.e15.cz

Jarní novinky České spořitelny

Cashback pro všechny, nové designy platebních karet i zjednodušení úvěrů. To jsou jen vzorky novinek, které přepravila naše největší banka.

Minulý týden představila na tiskové konferenci Česká spořitelna sérii novinek, kterými chce vylepšit služby pro stávající klienty a oslovit nové zákazníky. Velkých změn doznaly především platební karty, na nichž se letos Česká spořitelna opravdu vyřádila.

Čip, kam se podíváš

Od dubna zahájila ČS vydávání čipových embosovaných karet. Požádáte-li o kartu novou nebo dostanete obnovenou embosovanou kartu již v dubnu, dostanete kartu s čipem. To se týká debetních i kreditních karet. Karty elektronické jsou již čipové, resp. jsou přirozeně obnovovány na čipovou variantu. Od září se ČS podařilo převést na čip přes 700 tisíc platebních karet, což je vzhledem k její masivní klientské základně přes 20 % všech jejích karet. Výhodou čipových karet je povinné nastavení přednostního ověřování klienta zadáním PIN, jde-li na straně obchodníka o čipový terminál. Obchodníci České spořitelny jsou vybaveni čipovými terminály ve zhruba 70 %, bankomaty má ČS čipové u 100 %.

Pro kartu nemusíte na pobočku

Platební karty ČS nově umí zaslat i poštou domů. V první fázi tak bude zasílat na vaši žádost jen elektronické debetní karty Maestro a VISA Electron, později uvažuje i o zasílání embosovaných karet. ČS je evidentně v posílání karet opatrná, embosovanou kartu poštou posílá např. Citibank a HVB Bank. Elektronické kreditní karty VISA Electron bude ČS zasílat poštou již od června 2007. S možností online žádosti o tuto kartu tak jde o významný konkurenční nástroj pro zájemce o kreditní kartu. Česká spořitelna již delší dobu umožňuje požádat o kreditní kartu přímo na svých internetovách stránkách, patříte-li mezi stávající klienty, jde takřka jen o formalitu, ostatní si pak ověří banka při přebírání karty na pobočce.

Snadno půjde i změnit limit platební karty. První změna je zdarma, další je zpoplatněna. Telefonicky lze limit platební karty jen snížit, po ověření klienta lze přes Servis 24 nebo na pobočce požádat i o zvýšení. V minulém roce ČS umožnila prostřednictvím bankomatu změnu PIN pro všechny svoje karty. Služba stále stojí 50 Kč za každou změnu a podle banky má o ní zájem průměrně přes 3 000 klientů měsíčně.

Kreditka ihned při nákupu do 10 minut

Kreditní kartu ČS bude možné získat ihned při nákupu u vybraných obchodníků. Banka láká na schválení úvěru v místě nákupu do 10 minut a takto bude možné získat úvěr, resp. kreditní kartu až do 35 000 Kč bez nutnosti doložení příjmů. Zboží si odnesete ihned, kreditku pak banka pošle na vámi vybranou pobočku. V současné době je možné takto získat kreditní kartu v hypermarketu Interspar, během pár týdnů by to mělo jít i v prodejnách Mountfield.

Předdefinované platby v bankomatech

Ve svých bankomatech ČS umožní zadávání předdefinovaných plateb pro nejrůznější subjekty. V současné době lze ve všech bankomatech ČS dobíjet kredit předplacených telefonů všech českých mobilních operátorů a ve vybraných platit složenky pojišťovny Kooperativa. Podle zástupců banky však počet partnerů bude stále stoupat a můžeme v nejbližší době očekávat další.

Nový design karet, ale ne vlastní

Nelíbí se vám vaše stávající karta? Můžete si vybrat jiný design. Volba designu je bezplatná, ale nemůžete si zvolit vlastní, jak to plánuje například Komerční banka nebo ČSOB. Spořitelna vám umožní vybrat si ze dvou designů, které jsou zaměřené na fotbalovou tématiku. První je dostupný pro kreditní karty MasterCard, druhý pro debetní embosované karty VISA. Pro studenty v současné době ČS již delší dobu nabízí karty s fosforeskujícími prvky.

Stávající nabídka kreditních karet MasterCard Kredit+

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nový, volitelný design kreditních karet MasterCard Kredit+

Klepněte pro větší obrázek

Stávající nabídka debetní karty VISA Partner

Klepněte pro větší obrázek

Nový, volitelný design debetní karty VISA

Klepněte pro větší obrázek

Stávající design pro studentské karty

Klepněte pro větší obrázek

Známá novinka: cashback, ale pro všechny!

Během června chce ČS u svých vybraných obchodníků umožnit využití služby cashback. Jedinou podmínkou bude nákup nad 300 Kč, poté můžete požádat o hotovost do výše 1 500 Kč, přičemž spodní hranice nebude omezena (takže teoreticky můžete požádat o padesátník). Co je však jisté, služba bude zpoplatněna. Banka cashback rozdělí jako dvě transakce, tj. jednu jako platební a druhou jako výběr hotovosti. Za výběr se bude platit, podle ČS méně než za výběr z bankomatu, lze proto očekávat poplatek do 3 Kč za cahback. Držitelé kreditních karet ČS musejí být opatrní, protože za využití cashbacku přijdou o bezúročné období, jde totiž o výběr hotovosti a ten ČS úročí ihned (narozdíl od ČSOB nebo KB).

Co je zásadní, Česká spořitelna nebude cashback omezovat jen na držitele svých platebních karet. Karetní odborník z ČS potvrdil, že pokud již nějaká česká banka umožňuje u svých karet službu cashback, jde o totožné nastavení systému a služba tak automaticky bude dostupná i u obchodníků ČS. V praxi tak držitelé karet ČSOB budou moci vybrat hotovost u obchodníků České spořitelny, otázkou je, zda to půjde i naopak. (Konkurence je ostrá, takže dříve či později půjde.) Mezi obchodníky ČS patří např. Interspar nebo Globus, lze proto očekávat spuštění cashbacku právě u nich.

Kreditní karta pro podnikatele a firmy

Podnikatelé, živnostníci a firmy budou moci nově požádat o kreditní kartu. Půjde o elektronickou kartu MasterCard Unembossed. K jednomu karetnímu účtu bude možné vydat neomezený počet kreditních karet, jimž může firma vybavit např. své zaměstnance. Limity budou na těchto kreditkách podstatně vyšší, než je tomu u osobních karet, ale banka k nim nebude poskytovat tzv. bonus program, který umožňuje získávání odměn za platbu kartou, ten je určen prioritně pro soukromé klienty.

Zásadní novinkou u této kreditní karty bude až 50denní bezúročné období, které se bude vztahovat i na výběry hotovosti! To je unikátní nabídka, která usnadní podnikatelům a firmám významně ovlivňovat svoje cash-flow. Pro vydání této kreditní karty není účet u České spořitelny nutností, bude dostupná komukoliv. Roční cena kreditky pro podnikatele je 650 Kč za každou kartu a poplatek je konečný.

Služební předplacená karta

Na českém trhu je novinkou vydání služební předplacené karty. Česká spořitelna je s vydáváním předplacené karty opatrná, a proto chce tuto službu nejprve nabídnout firmám, později bude uvažovat i o vydávání předplacených karet pro běžné spotřebitele. Tímto je Česká spořitelna první českou bankou, která u nás vydává předplacené karty. Je jasné, že pokud umí vydat služební předplacenou kartu, umí vydat jakoukoliv další. Služební předplacená karta bude typu Maestro a cena je stanovena na 200 Kč za každou kartu.

Co nabídne služební předplacená karta? Především bezpečnou možnost disponovat s firemními finančními prostředky pro zaměstnance firmy. Zakoupením této karty firma nic neriskuje a svého zaměstnance může vybavit libovolnu finanční částkou pro nákupy či služební cesty. Karta je dobíjitelná, to znamená, že po vyčerpání kreditu nebo kdykoliv v průběhu platnosti karty lze převodním příkazem na kartu poslat potřebné finanční prostředky. Ke každé předplacené kartě lze nastavit individuální limity podle potřeb firmy, karta navíc může být plně anonymní, tj. přenosná. Jediná identifikace pak bude probíhat prostřednictvím PIN. Firma navíc každý měsíc obdrží přehledné vyúčtování transakcí těmito kartami. Na podzim 2007 bude možné do historie transakcí předplacenou kartou nahlížet i přes Servis 24.

Firmy a podnikatelé získají ve služební předplacené kartě významného pomocníka, který jim pomůže omezit používání rizikové hotovosti. Karta je skvělým nástrojem i pro obchodní cestující. Firmy se z pochopitelných důvodů zdráhají vybavit zaměstnance debetní kartou k firemnímu účtu, takže se služební cesty často řeší vysokou hotovostní zálohou, zvláště cesty zahraniční. Hotovost není pro zaměstnance, který s ní disponuje, bezpečná a hrozí zde riziko ztráty či krádeže. Předplacená služební karta i toto riziko eliminuje.

Pojištění proti neplacení

Nově bude u kreditních karet možné sjednat pojištění proti neplacení. První varianta je dražší, kryje nezaměstnanost, pracovní neschopnost, trvalou invaliditu a smrt a přijde na 0,89 % z vyčerpané částky kreditní karty na konci účetního období. Druhá varianta pojištění je levnější, přijde na 0,49 % z vyčerpané částky a rozdíl je jen v absenci pojištění nezaměstnanosti.

Samoobslužné čerpací stanice

V pilotním provozu zkouší ČS samoobslužnou platbu pohonných hmot platební kartou. V současné době má banka v provozu dva tankomaty, které by měla upgradovat na čipovou technologii a chce je dále rozšiřovat. U běžných čerpacích stanic se však s nimi tak brzy nesetkáme. Nyní se využívají především u firem. První tankomat najdete ve firmě Auto Tukas, druhý v Mezinárodním veřejném přístavu v Píšťanech.

Podvodníkům s kartami sklapne

Nové protiskimmovací zařízení nasadí ČS postupně na všechny bankomaty. Automaticky bude na všech nově instalovaných bankomatech a na ostatní se postupně rozšíří. Speciální přidaná štěrbina znemožní kopírování karty a jakékoliv další pokusy o její zneužití.

Hodně klientů České spořitelny potěší informace, že na podzim tohoto roku bude možné nahlížet do transakcí kreditní kartou i přes Servis 24, to zatím ČS neumí. Banka rovněž pracuje i na možnosti zvolit si skutečně vlastní design u platební karty, takže jarní novinky nepatří mezi poslední, které se letos od spořitelny dozvíme.

Další článek


 

celkem 40 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:maestro
Rada
28. 4. 2007, 10:42
Re:Bonus program
Rada
28. 4. 2007, 10:05
Re:Spořka rulez!
Rada
28. 4. 2007, 10:04
Re:Spořka rulez!
Rada
28. 4. 2007, 09:57
Re:Spořka rulez!
Rada
28. 4. 2007, 09:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená