FinExpert.e15.cz

Ján Čarný, MasterCard Europe

Rozhovor s Jánem Čarným, ředitelem společnosti MasterCard Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Platební systém MasterCard je dnes v ČR rozvinut tak, že svou úrovní takřka odpovídá zemím Evropské unie a slouží jako měřítko pro ostatní středoevropské či východoevropské země.

Mohl byste představit a popsat aktivity společnosti MasterCard v ČR?
Společnost MasterCard Europe je platebním systémem s vedoucím postavením v Evropě i v České republice, který stojí za platebními kartami MasterCard, MasterCard Electronic a Maestro. Svým členským bankám nabízí podporu, řešení a produkty, které reagují na potřeby bank a jejich klientů. Prostřednictvím členských bank jsou tak např. platební karty MasterCard či Maestro nabízeny klientům těchto bank. Náš platební systém také zabezpečuje zpracování transakcí uskutečněných těmito kartami.
 
Jak si společnost MasterCard vede na trhu platebních karet?
Podle statistik Sdružení pro bankovní karty ke konci prvního pololetí 2002 jsou v ČR nejpopulárnější platební karty nesoucí značky MasterCard a Maestro s majoritním podílem 52 % na českém trhu (podíl karet MasterCard činí 14 %, karet Maestro 38 %). Počet platebních karet nesoucích tyto značky dosáhl ke stejnému datu v ČR již téměř 2,6 milionu karet – jedná se o více než 705 000 karet MasterCard a o téměř 1,88 milionu karet Maestro. Počet karet MasterCard a Maestro přitom neustále dynamicky stoupá, stejně jako akceptační síť. Ta je vskutku široká – držitelé karet MasterCard mohou platit u 32 365 obchodníků, držitelé karet Maestro u 22 820, k dispozici jim je téměř 2 000 bankomatů.

Kterou společnost považujete za svého největšího konkurenta a proč?
Vedle vedoucího postavení si společnost MasterCard Europe v České republice a Evropě udržuje i pozici platebního systému, který nabízí nejvyšší počet různých typů karet. Dalšími platebními systémy jsou asociace Visa, Diners Club či American Express.

Chystáte nějaké novinky v kartových programech?
Společnost MasterCard Europe neustále zavádí nové produkty, které vycházejí vstříc potřebám členských bank a jejich klientů. Patří mezi ně například co-brandované karty, přinášející díky spojení vydavatelské banky s dalším partnerem (např. v oblasti hypermarketů, čerpacích stanic, mobilních operátorů či v oblasti energetiky, dopravy atd.) výhody klientovi i obchodním partnerům, či elektronická kreditní karta MasterCard Electronic. Ta díky tomu, že všechny transakce jsou okamžitě ověřovány ve vydavatelské bance, umožňuje získání kreditní karty i těm zájemcům, kteří by na klasickou kreditní kartu z nejrůznějších důvodů nedosáhli.
Novinkou, která je pro Českou republiku plánována na rok 2003, je předplacená karta Maestro Prepaid. Ta je již předem „nabita“ určitým finančním obnosem, a může tak sloužit pro skupiny lidí (např. zaměstnance, sportovce, členy klubů, studenty, cestovatele atd.) nebo například jako dárek pro určité příležitosti. Prostřednictvím této karty může např. zaměstnavatel poskytnout svým zaměstnancům prémie či jinou finanční odměnu; tuto kartu ovšem mohou dát i rodiče dětem, které se díky Maestro Prepaid naučí hospodařit se svěřenými penězi. Mezi dalšími novinkami, které se připravují, je třeba zmínit především čipové karty.

Proč by se měl klient banky rozhodnout právě pro karty MasterCard či Maestro?
Karty MasterCard a Maestro nabízejí především širokou a stále se rozvíjející akceptační síť. Navíc bankovní domy nabízejí již zmíněný největší počet různých typů našich platebních karet, takže každý z klientů si může vybrat některý z těchto praktických pomocníků každodenního života každého z nás. Společnost MasterCard Europe také v České republice jako jediný platební systém nabízí virtuální karty určené pro bezpečné placení na internetu.

Mají vaše karty speciální zabezpečovací prvky? Chystáte technologické novinky? Jaký je váš názor na chystané zavádění čipových karet?
Společnost MasterCard klade na vývoj bezpečných produktů pro různá prostředí velký důraz. Hlavní iniciativy se soustředí do oblasti elektronického obchodování či na zavedení čipové technologie. V oblasti internetu jsou jedním z nabízených řešení například virtuální karty, které umožňují nastavení nejrůznějších bezpečnostních parametrů. Neexistují ve fyzické podobě, ale pouze jako číslo, které je zákazníkovi přiděleno výhradně pro platby v internetovém prostředí.
Vysokou míru bezpečí při běžném používání nabízejí i elektronické platební karty Maestro či MasterCard Electronic, v jejichž případě jsou všechny transakce okamžitě ověřovány, přičemž je vyžadováno i zadání PINu (osobního identifikačního čísla). Je však třeba dodat, že bezpečnost platebních karet samozřejmě závisí i na samotném držiteli karty a na tom, nakolik dodržuje určitá pravidla zacházení s platební kartou.
V oblasti bezpečnosti produktů bych rád zmínil, že společnost MasterCard podporuje i individuální iniciativy členských bank týkající se posilování bezpečnosti plateb kartou (zde je možné zmínit např. zamykání karet u eBanky či možnost spojení s některou ze služeb přímého bankovnictví).
Mezi novinky, které bezpečnost platebních karet výrazně ovlivní, patří především čipy. Musím říci, že čipové karty nabízejí široké portfolio nejen bezpečnostních, ale také funkčních prvků (např. možnost plateb velmi nízkých částek, věrnostní programy pro klienty, identifikační funkce atp., což se týká také nebankovních institucí). Díky potenciálu, který čipové karty mají, samozřejmě vítám jejich zavádění také v České republice.

 

Ján Čarný (43)

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, obor makroekonomie. V současné době zastává pozici ředitele společnosti MasterCard Europe pro Českou a Slovenskou republiku. Je ženatý, mezi jeho osobní záliby patří cestování, rodina a turistika.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená