Z výzkumu společnosti APS, která se zabývá správou pohledávek v zemích střední a jihovýchodní Evropy vyplynulo, že nejdisciplinovanějším národem co se dluhů týče, jsou Poláci. Nejhůře dopadli Bulhaři a Rumuni, kteří jsou nejméně zodpovědní. My, Češi, se „pyšníme“ bezstarostností. Ovšem jen do doby, než je v ohrožení náš majetek. Děsí nás představa, že bychom přišli o střechu nad hlavou.
Jak je to tedy v Polsku?
Poláci se hodně polepšili a stali se zodpovědnějšími. Ještě v nedávné době si bez problémů brali hotovostní půjčky i přesto, že jim to jejich finanční situace nedovolovala a dopředu věděli, že na konci měsíce nebudou mít dluhy z čeho splácet.
Rumunský trh
V Rumunsku je to přesně opačně než v Polsku. „V Rumunsku se zcela změnily platební priority. Dříve bylo na prvním místě po výplatě uhradit závazky, nyní jsou dluhy tím posledním, co rumunští spotřebitelé platí,“ říká Martin Hubáček ze společnosti APS. Rumuni jen těžko odolávají lákadlům v podobě prodejců nabízejících různé slevy a akce. Proto velmi rádi používají kreditní karty. V podstatě se řídí heslem „kup nyní, plať později“. Což samozřejmě vede k bezvýchodné dluhové situaci. Rumuni rádi riskují. Půjčí si peníze a poté se je snaží zhodnotit a investovat. V Bulharsku je to podobné.
A co my, Češi
Náš národ nechává splácení dluhů až na poslední chvíli. Příliš nereagujeme na upomínky a upozornění. Proto často dochází až k vyhrocení situace a k exekucím. V tomto okamžiku mnoho dlužníků svůj dluh zaplatí, aby mu nebyl zabaven majetek. Dlužník začíná také komunikovat s věřitelem ve chvíli, kdy se začne svých práv domáhat prostřednictvím zaměstnavatele. A to z jednoho prostého důvodu: dlužník se za své dluhy stydí a nechce, aby se o nich okolí dozvědělo.