Česko je k pomoci, která by jim měla přijít v penzi od státu, velmi skeptické. Pouhá pětina Čechů věří, že se o ně stát v důchodovém věku postará. Vyplynulo to z průzkumu NN pojišťovny a penzijní společnosti. Většina z nás na tuto problematiku nehledí skrz růžové brýle – tušíme, že nám stát poskytne jen minimální finanční podporu. Nezbývá nám tak nic jiného, než si na stáří našetřit sami. Pro důstojné strávení důchodového věku potřebujeme alespoň 10 tisíc korun měsíčně. Češi to ale vidí tak, že od státu jim přijde sotva polovina z této částky.
Mohly by ušetřit hlavně domácnosti, které mají vyšší spotřebu. Zdražuje totiž distribuce.
„Předpokládaná výše starobního důchodu neodpovídá představám o tom, kolik budeme skutečně potřebovat. Je proto velmi důležité, aby si lidé na stáří zajistili své vlastní finanční prostředky a začali se spořením včas,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN. K názoru, že v penzi budeme žít především z toho, co si našetříme, se přiklání čím dál více lidí. A to především mladých (66 % ve věkové kategorii do 30 let).
Třicátníci státu nevěří vůbec
Věková skupina lidí do 30 let je k úloze státu nejskeptičtější. 76 % z nich předpokládá, že až budou v důchodovém věku, klasická penze už nebude vůbec existovat. A to ani ve finančním, ani v sociálním významu. „Česká populace stárne a podle zveřejněné prognózy Českého statistického úřadu senioři nad 65 let ve svém počtu převáží ekonomicky aktivní obyvatelstvo již po roce 2050. Je tak zřejmé, že výrazně klesne podíl přispěvatelů na státní důchodový účet, ze kterého jsou vypláceny starobní penze,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová.