FinExpert.e15.cz

Jako na houpačce

Investoři minulý týden nejprve ocenili možnou výplatu mimořádné dividendy Microsoftu, ale později byli zklamáni výhledy Yahoo!.

Pondělní a úterní obchodování se neslo ve znamení býka, když všechny hlavní indexy výrazně posílily. Index Nasdaq Composite se díky optimismu přehoupl přes hranici 1700 bodů a širší S&P 500 se podíval nad hranici 1000 bodů. V procentuálním vyjádření z hlavních indexů zvítězil Filadelfský polovodičový index, když vystřelil o 7,2 % za jediný den. Důvodů pro růst bylo více: zpráva od Goldman Sachs, že investice v IT ukazují známky zlepšení, lepší výsledky od polovodičové společnosti Taiwan Semiconductor či mediálně zajímavé téma ohledně spekulací na výplatu mimořádné dividendy od Microsoftu.

Miliarda pro Gatese

Objevily se totiž informace, že softwarová jednička chystá pomocí dividend rozdělit cca 10 mld. USD, což odpovídá cca 1 USD na akcii. Dobré připomenout, že Microsoft již letos jednu dividendu oznámil, a to 8 centů na akcii. Jednalo se tehdy o počin pro technologickou společnost poměrně neobvyklý, způsobený mimo jiné odstraněním dvojího zdanění dividend. Teď je na stole otázka mimořádné dividendy, kterou si Microsoft díky svému finančnímu zdraví a síle může dovolit (hotovosti 46 mld. USD). Pro zajímavost - když bude dividenda skutečně odsouhlasena, pak na účet Billa Gatese přibude 1,1 mld. USD a Steve Ballmer si polepší o více než 400 mil. USD.

Yahoo! v nemilosti

Zlom v náladě obchodníků nastal ve středu, kdy se indexy vyvíjely smíšeně (pouze Nasdaq nepatrně rostl). Studená sprcha přišla ve čtvrtek, kdy indexy padaly a S&P 500 se opět vrátil pod tisícibodovou hladinu. Jedním z důvodů poklesu bylo reportování výsledků portálu Yahoo!. Přitom paradoxně výsledky Yahoo! za 2. kvartál dopadly velmi dobře: zisk 8 centů na akcii při obratu 321,4 mil. USD, tj. meziroční nárůst o 42,3 %. Odhady počítaly s ziskem 8 centů a obratem 313,3 mil. USD. Na tento kvartál společnost předpovídá obrat 318 až 338 mil. USD vs. odhady 325,5 mil. USD. A právě zde je problém. Nenasytní investoři očekávali mnohem více optimistický výhled, ne pouze v souladu s očekáváním. Navíc akcie Yahoo! jen letos hodnotu zdvojnásobily a od minim z loňského podzimu dokonce ztrojnásobily. Proto v reakci na výhledy akcie Yahoo! zamířily o 8 % níže.

I v tomto týdnu budou investoři bedlivě sledovat hlášení výsledků z firemní sféry. Z technologických společností budou reportovat např. Intel, AMD, Motorola, IBM a mnohé další firmy.

Doma: Philip Morris na maximu

Začátkem týdne se dařilo akciím tabákové firmy Philip Morris, uzavíraly na historickém maximu 14 123 Kč. V dalších dnech tuzemskou burzu provázelo klidné obchodování, bez větších výkyvů u jednotlivých akcií: Komerční banka stále nad hranicí 2000 Kč, Telecom pod 280 Kč a Radiokomunikace pod 260 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená