FinExpert.e15.cz

Jaké máte důvody ke změně dodavatele elektřiny a plynu?

Klidné doby dodavatelů elektrické energie a plynu, kdy zákazníci zůstávali věrní svým poskytovatelům i desítky let, vzaly v letošním roce definitivně za své.
Jaké máte důvody ke změně dodavatele elektřiny a plynu?

Již v několika minulých letech začali elektřinu a plyn dodávat některé menší nízkonákladové společnosti, avšak letos trhem značně zamíchali i velcí hráči jako RWE a ČEZ, kteří razantně vstoupili na trh s doplňkovou komoditou k jejich tradiční nabídce.

V důsledku této skutečnosti se prudce zvýšil počet zákazníků, kteří opouštějí své původní dodavatele pro nové atraktivněji vyhlížející nabídky. Jaké konkrétní důvody však spotřebitele vedou k tomuto kroku, nebo naopak je od změny dodavatele odrazují?

Důvody pro změnu

Všeobecně předpokládaný růst cen elektrické energie v roce 2011 a četné akční nabídky, zahlcující spotřebitele na každém kroku, vedou k přiostření konkurenčního boje mezi dodavateli elektrické energie a plynu. V reakci na tyto skutečnosti provedla na konci srpna poradenská společnost Accenture  v českých domácnostech průzkum.

Ten se zabýval loajalitou českých domácností ve vztahu k jejich dodavatelům energií a zjištěním, jaké důvody přimějí zákazníky k možné změně a jaké je naopak odradí. Podle tohoto průzkumu 15 % zákazníků uvažuje o změně dodavatele elektrické energie a 8 % spotřebitelů uvažuje o změně dodavatele plynu v příštích 6 měsících.

Mezi důvody, které respondenti uvažující o změně dodavatele uvedli, dominuje u 90 % domácností nižší cena. Dalším zajímavým zjištěním je, že pro více než čtvrtinu spotřebitelů představují akční nabídky důležitý stimul ke zvážení změny dodavatele.

Důvody pro změnu dodavatele - elektřina

Důvodpodíl
nižší cena88%
lepší kvalita služeb33%
reakce na akční nabídku27%
dlouhodobá nespokojenost21%
snazší komunikace s novým dodavatelem17%
bohatší výběr služeb15%
jednotný poskytovatel13%
jiný0%

Požadavek na jednoho dodavatele obou energií představuje další důvod pro změnu, který uvedlo 22 % spotřebitelů plynu, avšak jen 13 % spotřebitelů elektrické energie. Toto rozdílné spotřebitelské vnímání naznačuje mírnou konkurenční výhodu dodavatelů elektřiny, neboť trh s elektrickou energií mohou zákazníci považovat za referenční.

Přibližně čtvrtina respondentů uvedla jako jeden z důvodů dlouhodobou nespokojenost s dříve monopolním dodavatelem elektrické energie. Tento důvod nebyl vůbec zmíněn spotřebiteli plynu.

Důvody pro změnu dodavatele - plyn

Důvodpodíl
nižší cena94%
lepší kvalita služeb22%
reakce na akční nabídku28%
dlouhodobá nespokojenost0%
snazší komunikace s novým dodavatelem11%
bohatší výběr služeb11%
jednotný poskytovatel22%
jiný0%

Proč neměnit dodavatele?

Hlavním důvodem, který uvedli spotřebitelé neuvažující o změně dodavatele, byl pro polovinu respondentů u obou energií nedostatek informací. Mezi dalšími příčinami setrvání u stávajícího dodavatele uvedla čtvrtina respondentů spokojenost se službami dodavatele elektrické energie a téměř třetina spotřebitelů plynu.

Přibližně čtvrtina respondentů si myslí, že nabídka od alternativních dodavatelů je stejná jako od současného dodavatele. Jen okolo 15 % respondentu neví, jak by uskutečnili změnu dodavatele. Mezi jinými důvody 2 % respondentů uvedlo, že cenová výhoda nového dodavatele bude krátkodobá.

Proč dodavatele neměnit - elektřina

Důvodpodíl
nemám dostatek informací47%
nabídky dodavatelů jsou stejné29%
jsem spokojený se službami26%
jsem spokojený s cenou16%
nevím jak změnit dodavatele16%
mám obavu, že změna je komplikovaná11%
jiné7%

Další zjištění o změně dodavatele

Z pohledu velikosti města, kde bydlí lidé zvažující změnu dodavatelů energií, je jejich nadprůměrný podíl v městech nad 100 000 obyvatel. V případě elektrické energie je nadprůměrný podíl spotřebitelů zvažujících změnu i u menších měst s 5 000 až 10 000 obyvateli a v případě plynu v lokalitách do tisíce obyvatel.

Zajímavé je zjištění, že spotřebitelé znají poměrně malý počet alternativních dodavatelů. Jen 22 % respondentů zná společnost Bohemia Energy a 17 % RWE jako alternativní dodavatele elektřiny. O ostatních společnostech mělo povědomí méně než 5 % respondentů. Mezi alternativními dodavateli plynu je nejvíce známý ČEZ, který zná 12 % respondentů, a Bohemia Energy známý 7 % respondentům.

Tyto výsledky vedou k úvahám, zda se konkurenční boj ve skutečnosti bude týkat pouze malého množství firem a spíše velkých, tradičních soupeřů z různých sektorů energetiky. Spotřebitelé, kteří již provedli změnu dodavatele, hodnotí změnu pozitivně. Na otázky zda změna proběhla hladce a zda naplnila jejich očekávání, okolo 40 % respondentů odpovědělo rozhodně ano, 60 % respondentů spíše ano. Žádná z odpovědí nebyla spíše ne nebo rozhodně ne.

Výhled do budoucna

Jakým způsobem se bude situace dále vyvíjet a jakým způsobem budou firmy na tento vývoj reagovat? V rámci jiného průzkumu, který společnost Accenture uskutečnila v Německu, lze očekávat další nárůst nespokojených zákazníků. Změna dodavatele bude nadále vedena především cenou, ostatní důvody jako například kvalita služeb, značka a prodejní kanál budou hrát větší roli při rozhodování.

Autoři pracují pro společnost Accenture

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Dobrý den, i ta 4% jsou přeci zajímavá, ne? Pokud pl...
Jana
12. 11. 2012, 06:07
Já jsem teda měnil dodavatele elektřiny před půl rok...
Martin
7. 1. 2011, 23:34
No vidíte, a sám děláte stejnou chybu, jako ti dodav...
Tomáš Marný
3. 1. 2011, 12:33
Všichni dodavatelé Vám říkaji že nabídnou o 10% levn...
JIndra
31. 12. 2010, 12:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená