FinExpert.e15.cz

Jaké doklady potřebujete k žádosti o důchod?

Jakmile dosáhnete důchodového věku a máte splněný potřebný počet let pojištění, můžete si požádat o důchod.
Jaké doklady potřebujete k žádosti o důchod?

Dovršení důchodového věku není důvod k výpovědi, odchod do důchodu je totiž svobodným rozhodnutím každého občana. Důchodový věk se však neustále prodlužuje a pracovat v důchodovém věku je pro většinu občanů psychicky i fyzicky náročné. Proto si při dovršení důchodového věku většina občanů žádost o důchod podá. Samozřejmě je nutné ukončit pracovní poměr.

Výši důchodu významně ovlivňuje počet let pojištění občana. Proto by si každý žadatel o důchod měl v předstihu zajistit Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP). V tomto tiskopise jsou totiž uvedeny všechny doby pojištění, které má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve své evidenci. Je však možné, že některá doba pojištění chybí. Chyba se může vyskytnout z mnoha důvodů (např. zaměstnavatel vás zapomněl přihlásit, údaje nezaslala škola, chyba v evidenci…). Když si o IOLDP zažádáte s dostatečným předstihem, máte čas si chybějící dobu „vydokladovat“. Sepsání žádosti jednou za čas se vyplatí i mladším lidem, kteří během produktivního života častěji mění zaměstnání. Vzniklé nesrovnalosti se mohou rychle vyřešit a předejde se tak možnosti pobírat v budoucnosti bezdůvodně nižší důchod.

Písemná žádost o zaslání Informativního osobního listu důchodového pojištění se posílá na adresu ČSSZ (Křížova 25, Praha 5). Na písemnou žádost dostanete odpověď do tří měsíců. V uvedeném tiskopise vám bude zaslána doba pojištění, jakou má ČSSZ v evidenci. Požádat o zaslání IOLDP si může ze zákona každý občan jedenkrát ročně.

Jak doložíte chybějící dobu pojištění?

Nejjednodušším způsobem se doloží chybějící doba pojištění např. u studia (stačí předložit poslední školské vysvědčení) nebo u vojenské služby (stačí předložit vojenskou knížku). Chybějící doba zaměstnání se dokládá např. zápočtovým listem, pracovní smlouvou. Jestliže údaje, které má ČSSZ ve své evidenci, neodpovídají skutečnosti, je nejlepší se obrátit na vaši místně příslušnou OSSZ. Poskytnou vám potřebné informace o všech chybějících údajích a poradí, kde se obrátit pro chybějící doklady. Poradí vám také, kam napsat, když vám chybí vojenská knížka nebo jakýkoliv doklad ze zaměstnání. Protože doložení chybějící doby pojištění trvá nějaký čas, je vhodné si v předstihu požádat o zaslání IOLDP. Pokud tak neučiníte a chybějící dobu pojištění sami ihned nedoložíte, musíte počítat s tím, že vám bude bezdůvodně přiznán nižší důchod.

Jaké doklady je potřeba si zajistit?

Veškerou dobu pojištění je potřeba doložit. Mimo dobu pojištění, kdy občan odvádí sociální pojištění jako zaměstnanec nebo OSVČ, se do doby pojištění počítají i náhradní doby. Jedná se o dobu, kdy občan neplatí pojistné, a přesto se tato doba započítává do doby pojištění. V plné výši se započítává výkon vojenské služby, péče o dítě do 4 let věku (tzv. rodičovská dovolená) a doba osobní péče o bezmocnou osobu. Dalšími náhradními dobami, které se však již počítají v rozsahu 80 %, jsou např. studium, doba evidence na úřadu práce nebo civilní služba. Veškerou dobu pojištění je proto nutné doložit. Pro sepsání žádosti o důchod se žadatel dostaví na místně příslušnou OSSZ s těmito doklady:

  • občanský průkaz žadatele a manželky (manžela), stačí si však jen poznamenat rodné číslo manžela (u novějších občanských průkazů je tato informace již uvedena)
  • všechny doklady o studiu (tj. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom)
  • muži vojenskou knížku (pokud byli na vojně)
  • ženy rodné listy všech vychovaných dětí
  • všechna potvrzení Úřadu práce o evidenci
  • znát průběh všech dob zaměstnání (od kdy do kdy a u kterého zaměstnavatele), tyto údaje nahrazuje právě IOLDP
  • potvrzení zaměstnavatele dle § 83 zákona č. 582/1991, v praxi je buď vystaví zaměstnavatel dopředu, nebo si o ně OSSZ sama zažádá; v tomto předepsaném tiskopise zaměstnavatel uvádí všechny skutečnosti o ukončeném pracovním poměru (např. informace o nemocenských dávkách, nebo zda nejsou z výplaty prováděny srážky ze mzdy)

Na místně příslušné OSSZ je sepsána žádost o důchod, která je následně zaslána k vyřízení na ČSSZ. Žadatel bude již jen čekat na kladné vyřízení jeho žádosti a pravidelné měsíční zasílání důchodu (nejjednodušší způsob je na účet).

 

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

starobní důchod zpětně
arjev avoresif
12. 5. 2010, 09:26
Je třeba sepsat se zaměstnavatelem novou pracovní
Honza
16. 3. 2010, 15:23
Re: Je nutné ukončit pracovní poměr?
Petr Gola
20. 11. 2009, 08:01
Je nutné ukončit pracovní poměr?
V. Maršík
20. 11. 2009, 07:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená