FinExpert.e15.cz

Jaké bonusy využívají zaměstnavatelé nejčastěji?

Společnosti v Česku považují za hlavní cíl svých systémů odměňování udržení konkurenceschopnosti a zohlednění výkonu při odměňování. To jsou výsledky nejnovějšího vydání studie PayWell 2004: Studie odměňování a zaměstnaneckých výhod.
Jaké bonusy využívají zaměstnavatelé nejčastěji?

Ve studii PayWell 2004, kterou vypracovalo oddělení Poradenství pro lidské zdroje společnosti PricewaterhouseCoopers (www.pvc.com) považuje celkem 58 % respondentů za prioritu odměňování zachování nebo posílení konkurenceschopnosti a více než polovina zavedení odměňování podle výkonu.

„Potěšující je, že těmto prioritám do značné míry odpovídá i realita. Podle studie používá stále více společností výkonnostní složku mzdy a vzrostl také počet respondentů, kteří vyplácejí jednorázové odměny za nadstandardní výkon – ze 47 % v roce 2003 na letošních 64 %. Pozitivní zprávou je také to, že roste snaha finančně podporovat nové nápady, a naopak u zaměstnavatelů klesá obliba tzv. třináctých platů vyplácených bez ohledu na výkon,“ dodal Milan Barták ze společnosti PricewaterhouseCoopers.

Společnosti využívající výkonnostní bonusy

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

Vysoká absence stále brzdí výkon

S orientací na výkon je spjata i snaha snižovat absenci, která stále představuje palčivý problém mnoha českých výrobních společností. Dvě třetiny z nich již přijaly vlastní opatření ke snížení nemocnosti.

Absenci se však snaží snižovat i řada nevýrobních podniků. Za tímto účelem využívají společnosti nejen finanční i nefinanční postihy, ale snaží se též o prevenci, a to například nadstandardní zdravotní péčí, kterou v různé podobě svým zaměstnancům letos nabízí 58 % respondentů (oproti 48 % v roce 2003). Zřetelně vzrostlo využívání jednorázových forem podpory zdraví, jako jsou příspěvky na očkování (21 % v roce 2003 na 35 % v roce 2004) či vitaminové balíčky (z 6 % na 14 %), mírný nárůst zaznamenala i dlouhodobá péče o zdraví (např. vyšetření v nadstandardním zdravotním středisku).

„Péče o zdraví se projevuje i v úsilí podniků o to, aby jejich zaměstnanci tzv. nepřecházeli z finančních důvodů nemoc. Snaží se proto kompenzovat ušlou mzdu – možnost zůstat určitý počet dnů v roce doma i bez lékařského potvrzení nebo dorovnání ušlého výdělku při nemoci nabízí dnes alespoň některým svým zaměstnancům 53 % respondentů, což je od loňského roku nárůst o třetinu,“ upozornil Milan Barták.

Růst mezd se zastavil

V posledních čtyřech letech neustále klesá průměrný plánovaný i skutečný nárůst mezd. Nejvyšší nárůst mezd zaznamenaly stavebnictví, banky a finanční služby a média.

Plánovaný a skutečný nárůst mezd

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

K zastavení růstu došlo i u nástupních mezd absolventů škol, zejména vysokých. Po několika letech, kdy mzdy čerstvých vysokoškoláků rostly více než u středoškoláků, jsme letos zaznamenali opačnou situaci. Nárůsty ani u jedněch z nich však nejsou významné (1 % u absolventů VŠ a 2,2 % u SŠ).

Zaměstnanecké výhody

Zaměstnavatelé se stále více orientují na zaměstnanecké výhody, které buď představují nezbytné pracovní nástroje (mobilní telefon, notebook), nebo jsou daňově výhodné. Studie stabilně zaznamenává nárůst zájmu zejména o penzijní připojištění – v roce 1999 je nabízela jen desetina respondentů, loni to byla polovina a letos už více než dvě třetiny.

Mezi nejčastější poskytované benefity patří podobně jako loni:

  • služební notebooky a mobilní telefony
  • podpora stravování
  • služební automobil
  • přístup k internetu z počítače pracovníka 
  • příspěvky na jazykové kurzy


Další informace

Studie PayWell 2004: Efektivně řídit, efektivně odměňovat se skládá ze tří výzkumů:

  • mzdový průzkum
  • studie Politika odměňování a zaměstnaneckých výhod
  • zprávy Personální controlling

Informace pro tuto studii letos poskytlo 112 společností působících v jedenácti sektorech (průmyslová výroba, obchod a distribuce, rychloobrátkové zboží, farmaceutický průmysl, automobilový průmysl, high tech, distribuce energií, média, banky a finanční služby, stavební společnosti, komunikační a mediální agentury). Převážnou většinu respondentů tvořily společnosti se zahraniční majetkovou účastí.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

já to vyřešil snadno
kujda
6. 10. 2004, 22:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená