FinExpert.e15.cz

Jaké akciové portfolio zvolit pro letošní rok?

Jaké akciové portfolio zvolit pro letošní rok?

Nejen v letošním roce by se, při současné slabé hospodářské aktivitě středoevropských zemí, mělo dařit akciím společností schopných každoročně zvyšovat své tržby. K tomu je zapotřebí vlastnit určité know-how, kterým společnosti zaručí i při negativních tržních podmínkách minimální dopad na ziskové ukazatele. Takové společnosti by pak měly tvořit převážnou část portfolia dlouhodobého investora.

Jedním z představitelů zmíněného typu společností je výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Mezi největší klady této společnosti patří každoroční plnění stanovených cílů managementu, pravidelné zvyšování tržeb a dosahovaného zisku, jenž se promítá v transparentní dividendové politice společnosti. Pegas by měl ve třetím čtvrtletí letošního roku spustit první výrobní linku v Egyptě. Tento pilotní projekt mimo Českou republiku je v podstatě vstupní branou na trhy severní Afriky a Blízkého Východu. Již nyní je zajištěn odbyt pro téměř celou kapacitu výrobní linky.

Druhou společností schopnou obstát při nejistých ekonomických podmínkách je polský výrobce hliníkových výrobku Grupa Kety. Mimo výrobu základních hliníkových výrobků a celých systémů využívaných nejen ve stavebnictví je činnost společnosti diverzifikována také na výrobu obalů. Kety je jen minimálně zatížena dluhem, což ji poskytuje prostor pro hledání akvizičních cílů, kterými by měly být společnosti s obtížně získatelnými licencemi pro obory, jako jsou například letectví nebo automobilový průmysl.

V Rumunsku by méně odvážný akciový investor neměl opomenout akcie restitučního fondu Fondul Proprietatea, v jehož portfoliu najdeme akcie společností hlavních představitelů rumunské ekonomiky, jakými jsou energetické společnosti, banky nebo průmyslové podniky. V druhé polovině roku by mohlo dojít k duálnímu listingu akcií na burze ve Varšavě, což by mohlo mít pozitivní vliv na růst ceny akcií blíže k účetní hodnotě. Lákadlem u zmíněného Fondulu je zároveň výplata vysoké dividendy na úrovni sedmi procent. Část akciového portfolia by mohly představovat více volatilní akcie.

Atraktivní kapitálové zhodnocení stále nabízí například titul Erste Bank, která dokázala v posledních dvou letech navýšit svůj základní kapitál na potřebnou úroveň. Zároveň drtivá část odpisů v Rumunsku nebo Maďarsku již byla realizována, přičemž v případě Rumunska se v letošním roce očekává návrat k vykázanému čistému zisku.

Autor je investičním manažerem společnosti Conseq.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nejprve je třeba si říci, co má být cílem investice....
Jjj
7. 4. 2013, 19:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená