FinExpert.e15.cz

Jaká je nabídka studentských účtů?

Studenti jsou pro banky zajímavou cílovou skupinou.
Jaká je nabídka studentských účtů?

Založení studentského konta by se mohlo jevit jako maličkost. Před založením bychom si však měli promyslet několik důležitých věcí. Na výběr máme mnoho bank, které studentská konta nabízejí. Je ale dobré zvážit, která banka je pro nás nejpřijatelnější.

Jedním z bodů k zamyšlení je například dostupnost bankomatů dané banky, poplatky za výběry z bankomatu vlastní i cizí banky obecně. Pokud by se student rozhodoval podle četnosti bankomatů, nejlépe na tom jsou ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna.

Co studentům mohou banky nabídnout?

Banky nabízejí různá lákadla, kterými si chtějí získat nové klienty. Většinou jde o některé zvýhodněné a doplňkové služby či různé dárky. Studenti mají mnohdy zdarma výhody, za které musí ostatní klienti platit. Nejčastějšími službami zdarma bývá vedení účtu, které nezpoplatňují větší banky jako například Česká spořitelna.

ČSOB má u Studentského konta Plus výběry zdarma ze všech bankomatů jejich sítě. Pokud jde o Českou spořitelnu, výběr z vlastního bankomatu může stát i 6 Kč. Mluvčí České spořitelny Jan Holinka však uvádí, že si student může vybrat služby, které bude u svého účtu využívat zdarma.

Další zvýhodněnou službou může být internetové bankovnictví, vydání platební karty. Některé banky také přispívají na zřízení studentských průkazů. Studenti mohou mít zdarma i výpisy. Tuto službu jako nezpoplatněnou nabízí např. GE Money Bank a to u elektronických výpisů. Výpisy zdarma nám může nabídnout i ČSOB. Studentské účty nabízejí také čerpání kontokorentu. Jeho výše se odvíjí od toho, jakou školu student navštěvuje.

Z nabídek bank by se mohlo zdát, že studentské účty jsou téměř zdarma. Není to však pravda. Drahé mohou být třeba výběry z bankomatů jiných bank. 

Srovnání některých položek

Bankanázev účtuvedení účtu měsíčněvýběr z vlastního bankomatuminimální vklad
ČSOÚ ČS Absolventzdarma6 Kč100 Kč
ČSOÚ ČS Studentzdarma6 Kč100 Kč
ČSOBStudentské konto Pluszdarmazdarma200 Kč
GE Money BankGenius Studentzdarmazdarma200 Kč
Komerční bankaG2.20-68 Kč5 Kč/zdarma0 Kč
RaiffeisenbankStudentský účet30 Kč9,90 Kč/zdarma500 Kč
UniCredit BankStudentské konto19 Kčzdarma-
VolksbankFREE kontozdarma3 Kč/6 Kč-

Proč jsou vlastně studenti pro banky perspektivní?

Banky předpokládají, že studenti zůstanou u jejich banky i po ukončení studia. Podle tiskové mluvčí ČSOB Pavly Hávové drtivá většina studentů po dostudování automaticky přechází na běžný typ konta. Po dostudování navíc banka na klienty s běžným účtem zacílí s produkty z oblasti úvěrů a investic. Také pro GE Money Bank jsou studenti atraktivní z důvodu setrvání u banky po ukončení studia.

I Česká spořitelna sází na budoucnost. Osobní účty u České spořitelny mohou využívat již děti od 8 let, v 15 letech se automaticky mění na studentský účet. Po dokončení školy jej lze změnit na absolventský, který následně přechází na Osobní účet pro dospělé.

Proč mít vlastní účet?

Není na škodu začít se učit zodpovědnosti už v nízkém věku. Mladý člověk se tak získává schopnost zacházet s penězi. Musí si naplánovat výdaje podle svých příjmů a na druhé straně má pocit jakési volnosti. Mladí to mohou považovat za vstup do dospělosti. Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB uvádí, že třetina mladých zmiňuje jako důvod zřízení účtu potřebu vlastnit platební kartu, která je pro ně společenským statusem dospělosti.

Studentská konta jsou určená studentům českých škol ve věku od 15 let. Některé banky rozlišují konta podle typů škol a podle toho si kladou různé podmínky. Při zakládání účtu jsou po studentovi vyžádány dva doklady totožnosti. Prvním je občanský průkaz a druhým může být např. rodný list, kartička pojištěnce.

Pokud jde o nezletilého klienta, vyžaduje se přítomnost zákonného zástupce, který se také prokáže občanským průkazem. Důležité je mít také potvrzení o studiu nebo jiný doklad, který prokazuje, že je žadatel studentem. Některé banky (např. Česká spořitelna, UniCredit Bank) chtějí jeho každoroční aktualizaci. Jiným stačí pouze jedno potvrzení na celou délku studia (ČSOB). Některé banky vyžadují také minimální vklad (např. u Studentského konta plus ČSOB 200 korun).

Vybírejte i z nestudentských účtů

V případě, že vás žádný z produktů určených pro studující nezaujme, můžete se porozhlédnout jinde. Velmi příznivé ceny za služby nabízí také nízkonákladové banky mBank, Fio banka, Zuno Bank, Equa bank a Air Bank.

Flexibilní mKonto od mBank neúčtuje svým zákazníkům poplatek za vedení účtu, klienti Fio mohou kromě toho vybírat až desetkrát měsíčně z bankomatů Pharro a vést internetové bankovnictví zdarma. Velkou výhodu představuje také fakt, že v podobných případech nemusíte účet rušit nebo měnit po ukončení studií či dosažení 26 případně 30 let.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Občas může u klienta zafungovat setrvačnost / lenost...
DPH - VAT
15. 1. 2012, 14:38
Nevím, proč si banky myslí, že jím to naláká klienty...
okyl
10. 1. 2012, 14:30
Těší nás Zuzko, že jste si vybrala mBank. Jen doplní...
Vítek mBank
10. 1. 2012, 11:43
Zadny ze studentskych uctu me, jako studentku, nezuj...
Zuzka
10. 1. 2012, 09:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená