FinExpert.e15.cz

Jak zvládnout stěhování

Je mnoho lidí, kteří po vlastní zkušenosti tvrdí, že je lepší jednou vyhořet, než se třeba dvakrát za život stěhovat. Některým lidem dokonce vyřčení samotného slova „stěhování“ nahání hrůzu. Měli byste se stěhování opravdu obávat, nebo není důvod k žádné panice? Zvládnete stěhování svépomocí, nebo bude výhodnější využít služeb profesionálů. Pokusíme se proto pro vás najít na tyto otázky odpovědi.
Jak zvládnout stěhování

Nutnost stěhovat se z jednoho místa do druhého je snad stará jako lidstvo samo, dokonce některé národy na této myšlence měly založenou svoji existenci. Lidé se odjakživa přemísťovali z různých důvodů, ale většinou vždy za lepšími životními podmínkami.

Pokud vás stěhování v dohledné době čeká z jakýchkoliv příčin a vy z něj máte obavy, věřte, že vše může proběhnou velice rychle a hladce. Předpokladem je pečlivá příprava a nutnost pamatovat i na zdánlivé maličkosti. Obecně lze konstatovat, že při stěhování si vybíráte ze dvou možných variant. První variantou je stěhování vlastními silami – svépomocí, tou druhou pak za pomoci stěhovací firmy.

Brácha, strýček, kamarádi

Stěhování svépomocí je u nás stále tradičním způsobem. Za pomoci rodinných příslušníků a přátel se dá situace dobře zvládnout. Předpokladem samozřejmě je, že máte zamluvený stěhovací vůz, manipulační pomůcky (háky, lana) a nespočet přepravek a krabic na ukládání všemožných věcí. Brzy zjistíte, že se i v malém bytě dá nashromáždit velké množství věcí, ač se to původně vůbec nezdá. Záleží pak jen na vaší šikovnosti a mnohdy fyzické síle, jak rychle stěhování zvládnete.

Druhou možností je zadat přestěhování vašeho domu či bytu specializované firmě. Tuto eventualitu ocení zejména starší a zaneprázdnění lidé, kteří nemají čas na zorganizování celé akce, nebo kterým vlastní síly na těžký nábytek a osobní věci nestačí.


Před stěhováním nezapomeňte žádat o:
- ukončení odběru elektřiny
- ukončení odběru plynu 
- ukončení příjmu kabelové televize 
- převedení, zrušení pevné telefonní linky 
- oznámení nové adresy na poště z důvodu dosílání pošty a platbám za rozhlas a televizi

Zabalíme, převezeme, vyskládáme!

Vyhrála-li u vás druhá varianta, nastává čas na výběr správné firmy. Mnohé o její kvalitě vám prozradí již první telefonický kontakt.

Když jste schopni přesně popsat velikost svého bytu, druh a množství nábytku, firma by vám měla být schopna doporučit vhodnou velikost stěhovacího vozu a určit předběžnou cenu. Někdy je ale výhodnější domluvit prohlídku bytu se zástupcem stěhovací společnosti, aby vaše finanční náklady mohly být co nejvíce konkretizovány a vy se mohli následně rozhodnout. Nezapomeňte, že byste se měli zeptat na způsob demontáže velkých kusů nábytku, ale třeba i na používaný obalový materiál.
Dalším hlediskem správného výběru by měla být skutečnost, zda je stěhovací firma pojištěna proti škodám, které mohou při stěhování nastat (poškození věci, ztráta předmětů aj.). Dojde-li k pojistné události, firma škodu uhradí, popřípadě poškozenou věc opraví.

Zdrojem informací o stěhovací firmě mohou být i pozitivní či negativní zkušenosti vašich přátel, úroveň prezentace a tradice firmy.

Za kolik?

Hlavním kritériem při výběru stěhovací společnosti bývá cena. Celkové výdaje, které vynaložíte za stěhování, závisí na několika okolnostech.

Cenu lze zjistit z firemního ceníku, z internetových prezentací, nebo telefonního a osobního jednání, přičemž odhad dělá většina firem zdarma. Rozhodující vliv na celkovou cenu má pak zejména kalkulace nákladů z hodinové sazby, poplatek za stěhovací auto, příjezd a odjezd zaměstnanců firmy, vzdálenost nemovitosti od zaparkovaného vozu apod. Dále se do ceny promítá počet ujetých kilometrů s nákladem, počet pater  a existence či neexistence výtahu v bytovém domě. V rámci kompletních služeb si můžete objednat i demontáž a balení stěhovaných věcí.  Počítejte ale se zvýšenými náklady dosahující až dvojnásobku původní ceny.

Stěhování firma provede i bez přítomnosti majitele, ale pro zákazníka je samozřejmě lepší fyzická přítomnost na místě samém. Zejména při umísťování jednotlivých kusů nábytku do nového bydliště využijte pří-ležitosti a nábytek si nechte položit tam, kde bude mít své místo. Ušetříte si tak do budoucna i další námahu.

Kolik stojí stěhování ?

Stěhování dvoupokojového bytu na území jednoho města

 • Cena:  4 000 – 6 000 Kč
 • Doba stěhování: 2-3 hodiny

Stěhování třípokojového bytu na území jednoho města

 • Cena: 6 000 - 7 500 Kč
 • Doba stěhování:4-5 hodin

Další náklady

 • Zapůjčení stěhovacích přepravek : 8-12 Kč/Ks/týden
 • Zabalení a vybalení věcí do krabic a přepravek : 250 – 280 Kč/osoba/hod.
 • Přistavení stěhovacího vozu :300 – 500 Kč (podle velikosti vozu)
 • Příplatek za každé patro bez výtahu navíc : 80-300 Kč
 • Cena za ujetý kilometr 10-12 Kč; 16-20 Kč (podle velikosti vozu)
 • Cena za zaplnění vozu – 9 m3 700-900 Kč
 • Cena za zaplnění vozu – 24 m3 1 100-1 400 Kč
 • Cena za zaplnění vozu – 38 m3 1 600-1 800 Kč

Na zákaznických dispečincích a internetových stranách jednotlivých společností vám poradí, jakým způsobem situaci řešit a jaké náležitosti budete k danému úkonu potřebovat.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Pokud bych ještě jednou se stěhoval, určitě využiji,...
Tomáš
14. 6. 2017, 16:23
Za sebe doporučuju si včas vyzjistit, co vše týkajíc...
Lenka
10. 8. 2016, 10:10
doplnění
Šárka
16. 12. 2005, 15:52

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená