FinExpert.e15.cz

Jak zmenšit účty za elektřinu a vyhnout se energetické chudobě

Praha, 10. června 2014

Podle Evropské komise nebude v příštích deseti až dvaceti letech každá pátá rodina v tuzemsku schopna platit účty za energie. Domácnostem tak hrozí energetická chudoba, která je důsledkem nízkých příjmů a vysoké spotřeby energií. Na vysoké účty za energie existují ale praktická a efektivní řešení. Jedním z nich je komplexní zateplení rodinného nebo bytového domu, které podle odborníků ze Sdružení EPS ČR dokáže ročně ušetřit až 70 % výdajů za energie.

„Rozdíl v placení účtů za elektřinu v zatepleném domě je markantní hned v jeho počátcích. Navíc investice do zateplení se majitelům díky státním dotačním programům, jako je Nová zelená úsporám, rychle vrátí. Díky němu se zvýší i hodnota nemovitosti na trhu,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. 

Přehledně o spotřebě elektřiny

Typická česká domácnost spotřebuje až 70 % energie na vytápění. Přitom nejvyšší spotřeby elektřiny dosahují nezateplené domy, které jsou vyhřívány pouze přímotopy. „Pokud chce někdo například kupovat byt, doporučuji si podrobně přečíst tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy, který nabízí detailní přehled o rozložení účtu za elektřinu,“ upozorňuje Zemene. Podobně jako funguje štítek na elektrospotřebičích či technický průkaz u auta, vyčte zájemce z průkazu teoretickou hodnotu, která může být odlišná od reálné spotřeby, ale z hlediska energetické náročnosti jasně rozliší hodnotné a méně hodnotné budovy na trhu. Průkazy energetické náročnosti dokládají, že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. „Slouží zejména jako ochrana spotřebitele a přispívají k lepší orientaci kupců a nových nájemníků v nákladech na energie v nemovitostech,“ říká Zemene. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – pro typické užívání – odvodit roční náklady na energie. 

Život v zatepleném domě

Až 90 % našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. I proto vznikla řada studií, která analyzuje vliv tepelných izolací budov na zdraví člověka. Bylo zjištěno, že zateplené budovy se pozitivně podílejí na snížení respiračních onemocnění 

až o 50 %. Podle novozélandské studie  došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy. Ke snížení těchto příznaků přitom došlo až u poloviny zkoumaných. 

Výhody zateplení 

Zateplení za dobu své životnosti dokáže majitelům domů ušetřit desítky až stovky tisíc korun. A přestože se povědomí o výhodách o zateplení rok od roku zvyšuje, stále zbývá zateplit zhruba 145 milionů m2 obvodových stěn. Při pohledu na rodinné domy je jich zatepleno okolo 11 procent. 

V přepočtu na jednotky se jedná o 200 tisíc bytů z celkového počtu 1,8 milionu. Právě rodinné domy tak aktuálně představují polovinu všech nezateplených bytových jednotek v České republice. Podle ČSÚ současné průměrné stáří budov dle data výstavby nebo poslední rekonstrukce v průměru přesahuje 50 let. 

 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená