Pokud chcete v ČR legálně podnikat, potřebujete živnostenský list. Podle živnostenského zákona je podnikání soustavnou samostatně provozovanou činností, kterou vykonává fyzická osoba na vlastní jméno, respektive odpovědnost a za účelem dosažení zisku.
Pro získání živnostenského listu musíte splnit všeobecné podmínky:
- dosažení věku 18 let
- způsobilost k právním úkonům
- bezúhonnost
- potvrzení o tom, že nemáte vůči územnímu finančnímu úřadu závazky
První a druhý bod je jasný - dosažení věku 18 let a způsobilost k právním úkonům prokážete předložením občanského průkazu. Jak ale prokázat bezúhonnost? Musíte předložit výpis z rejstříku trestů, o který požádáte na matrice příslušného městského úřadu (kolkový poplatek 50 Kč, výpis obdržíte do 2-3 týdnů). Bezúhonný je ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně s trestem odnětí svobody v délce minimálně dvanácti měsíců, nebo pro trestný čin, který souvisí s předmětem podnikání. Potvrzení o tom, že nemáte závazky vůči finančnímu úřadu (FÚ) vyplní příslušný FÚ.
Kam jít?
Pro formulář se žádostí o živnostenský list musíte na Živnostenský úřad. Jakmile máte formulář vyplněn a spolu s ním shromážděny všechny potřebné dokumenty, můžete se na úřad vypravit znovu. Za vystavení živnostenského listu se platí 1 000 Kč, přičemž poplatek se vybírá pro každý zvolený obor. Máte-li tedy čtyři „živnosťáky“, zaplatíte 4 000 Kč. Živnostenský list by měl úřad vystavit do patnácti dnů.
Živnosti
- Volné
- Řemeslné
kromě všeobecných podmínek musíte splnit také odbornou způsobilost
- Vázané
kromě všeobecných podmínek musíte splnit také odbornou způsobilost
- Koncesované živnosti
kromě všeobecných podmínek musíte splnit také odbornou způsobilost
Poznámka: Seznam živností naleznete v příloze Živnostenského zákona. Nejčastějšími druhy živností je např. nákup zboží za účelem dalšího prodeje, poskytování poradenství, zprostředkovatelská činnost. Pokud nevíte, do jaké oblasti vámi zamýšlená činnost spadá, poradí vám pracovníci Živnostenského úřadu. |
Jako podnikatel musíte po získání živnostenského listu a zahájení činnosti své podnikání oznámit i dalším institucím:
- finančnímu úřadu
- Správě sociálního zabezpečení (OSSZ, příp. PSSZ, ČSSZ)
- zdravotní pojišťovně