FinExpert.e15.cz

Jak získat další peníze? Vláda „našla řešení“ a zvyšuje řadu poplatků


Matěj  |  25. 05. 2011 20:59

Proč je pod článkem okopírovaným z deníku Právo (web Novinky.cz) uvedena jako autorka Kamila Ondráčková z Finexpert? Není to zdaleka poprvé, co zdejší "expertka" takto krade...

 | 

Matěji, buď napište konkrétní odkazy, kde někdo něco ukradl, nebo se prosím zdržte podobných nekonkrétních řečí.

 | 
Matěj  |  26. 05. 2011 09:17

Je tak složité zadat si do vyhledávání na Novinkách slovo "poplatek"?

http://www.novinky.cz/domaci/234343-zvysovanim-... ...

Shodné pasáže a nápadně podobnou stavbu článku mám také vyznačovat, nebo to už poznáte sami?

 | 

Není složité zadat do vyhledávání nějaké slovo; když víte jaké. Ještě jednodušší – a snad bych řekl i slušné – je ale při takovém nařčení rovnou vložit do textu odkaz.

O vyznačení shodných pasáží vás opravdu požádám, protože tam nic takového nevidím. Článek na Novinkách je mimochodem čtyřikrát delší. Do tohoto srovnání můžete přidat i další média, protože články na téma novely zákona o správních poplatcích najdete úplně všude. A v nich úplně stejné informace. Viz Google: http://goo.gl/eXxeu...

Příspěvek byl 1× upraven, naposled 26. 05. 2011 09:37

 | 
Matěj  |  26. 05. 2011 09:49

Samozřejmě, že o novele zákona o správních poplatcích (zdražení pasů) psali všichni, protože to byla událost dne - viz váš odkaz. Ale pouze Právo (Novinky) to pak další den pojali i celkově o zvyšování dalších poplatků Ani na tom samozřejmě není nic objevného, stejné téma mohlo skutečně napadnout i vaši redaktorku. Ale že by při tom "náhodou" měla úplně stejnou strukturu textu a stejné výrazy jako autoři v Právu? Ano, jde o zkrácenou verzi (okopírovat to celé bez úprav by bylo nápadnější), ale každý zkušený redaktor pozná, že jde o plagiát.

Tak třeba už jenom ta posloupnost v úvodu je hodně, hodně velká náhoda :)

Novinky: "Zvýšení se týká soudních poplatků, poplatků za výpis z rejstříku trestů, za zápis do katastru nemovitostí, za stavební povolení, za likvidaci komunálního odpadu či vydávání nových pasů a občanek. A také třeba poplatků za pobyt v nemocnici, které však nespadají do kategorie správních poplatků."

FinExpert: "Ceny se tak týkají poplatků za výpis z rejstříku trestů, za zápis do katastru nemovitostí, za stavební povolení, za likvidaci komunálního odpadu či vydávání nových pasů a občanek. Zvýšení cen se dotkne i poplatků za pobyt v nemocnici, které však nespadají do kategorie správních poplatků."

 | 

Máte pravdu, je to velmi podobné. Děkuji za upozornění.

 | 

Už znám příčinu. Byla to chyba na naší straně, ale snad trochu menší, než ze které jste nás podezříval.

Zdrojem tohoto testu u nás i u Novinek je totiž agenturní zpráva společnosti Mediafax, jejíž zpravodajství si platíme. Náhodou ale na FinExpertu ani na Novinkách nebyl Mediafax uveden mezi autory. Už je to opraveno a ještě jednou děkuji za upozornění.

 | 
Matěj  |  26. 05. 2011 12:35

OK, je to lepší než z čeho jsem vás podezříval. Podívejte se pak ale někdy do seriózních médií, jak se s takovou agenturní zprávou (citací deníku) nakládá - až na výjimky je slušné ponechávat zmínku původního zdroje, i když zprávu jako celek pochopitelně krátíte. Mediafax ho zmiňuje hned asi ve druhé větě. Kdybyste naopak vy přinesli nějakou vlastní zprávu a agentura vás citovala, budete rádi - ale pokud by vás pak ostatní média už nezmínila, asi by vás to taky trochu naštvalo

 | 
Matěj  |  26. 05. 2011 11:08

Novinky.cz: Ve většině případů koalice argumentuje stejně: poplatky se nezvyšovaly už řadu let. (...) Sněmovnou už prošlo zvýšení soudních poplatků. Například za zahájení řízení o rozvodu manželství z tisícovky na 2000 korun, za vydání předběžného opatření z 500 na tisíc korun a návrh řízení o osvojení, který je dosud osvobozen, bude nově 2000 Kč. Zákon už čeká na projednání Senátem.

Finexpert: Ve většině případů koalice argumentuje stejně – poplatky se nezvyšovaly už řadu let. (...) Sněmovnou už prošlo zvýšení soudních poplatků. Například za zahájení řízení o rozvodu manželství z tisícovky na 2 000 Kč, za vydání předběžného opatření z 500 na tisíc korun a za návrh řízení o osvojení, který je dosud osvobozen, bude nově 2 000 Kč. Zákon už čeká na projednání Senátem.

 | 
akcius  |  27. 05. 2011 21:37

Matěj: Dobrá práce..měli by Vás zaměstat jako novináře, jste všímavý..teda, pokud novinář už nejste..

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená