Voda je bezesporu nenahraditelná tekutina, bohužel někdy nadělá mnoho neplechy, která může znepříjemňovat každodenní život. Srážková voda způsobuje v období tání sněhu, nebo deštivého počasí vlastníkům nemovitostí nemalé potíže. Pokud není plocha kolem nemovitosti vydlážděna, nastávají problémy s velkým množstvím vody, která se nestačí samovolně vsakovat. Rozbahněný přístup k domu, nesjízdná příjezdová komunikace ke garáži, vyjeté hluboké koleje od automobilu a nespočet šlápějí – takové jsou neradostné, ale tradiční následky.
Zatravňovací tvárnice
Naštěstí v této situaci existuje kompromisní řešení mezi dlážděnou a přírodní travnatou plochou v podobě tzv. zatravňovacích tvárnic. Tvárnice se obvykle vyrábějí jako dvouvrstvé - v různých velikostech a tvarech. Barva tvárnice je ve většině případů šedá, zakoupit ovšem lze i barevnou povrchovou úpravu, samozřejmě za vyšší cenu. Cena jedné tvárnice je závislá na tvaru, výšce, druhu použitého materiálu a výrobcem deklarované únosnosti. Nejčastěji se však cena pohybuje v rozmezí 50 - 100 Kč. Nákup 1 m2 pořídíte asi za 300 – 350 Kč, společně s pokládkou pak zaplatíte přes 500 Kč/m2.
Samotné tvárnice se pokládají do jemnějšího písku na připravené štěrkové podloží. Pokud si chcete dát opravdu záležet, můžete mezi štěrkové podloží a vrstvu písku umístit hustou síťovinu z mikrovláken. Síťovina nejen zpevní podloží a zabrání promíchaní štěrku s pískem, ale hlavně nedojde k prorůstání nechtěného plevele. Samotné položení tvárnic a jejich následné zatravnění není náročnou záležitostí a zajisté ji zvládne každý zručnější domácí kutil.
Chůze po nich není zrovna tou nejpohodlnější věcí, kterou jste v životě zažili, věřte ale, že zamyšleného účelu dosáhnete. Dostatečná únosnost a schopnost vsakovat srážkovou vodu dělá ze zatravňovacích tvárnic jedno z nejoptimálnějších řešení, jak zpevnit potřebné plochy. Ocení jej zejména vlastníci osobních automobilů v případě zpevnění příjezdových komunikací.
Vyzkoušejte alternativu
Pokud se vám tvárnice nezdají nejlepším řešením, můžete váš problém řešit za pomoci plastových výlisků. Jedná se o čtvercové či obdélníkové mřížky různých rozměrů, které se po zasypaní zeminou osejí travním semenem.
Stejného efektu dosáhnete také za pomoci zatravňovacích tvarovek z ostře pálených cihel. Výsledkem je estetičtější vzhled požadované plochy, zaplatíte ale vyšší cenu, která se bude pohybovat kolem 750 Kč/m2.
Závěrem
Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu řešení, uděláte něco prospěšného v boji se srážkovou vodou, která vám mnohdy znepříjemňuje život. Vynaložených finančních prostředků určitě nebudete v budoucnu litovat. Pohodlný přístup do vašeho obydlí bude zajisté tou nejlepší odměnou.