FinExpert.e15.cz

Jak zatočit se srážkovou vodou

Asi každému je jasné, že srážková voda se musí přirozeně vsakovat do zemského povrhu. Tato skutečnost ale zapříčiní narušení aktuální pevnosti povrhu. Nabízí se tedy otázka, jak docílit toho, aby některé plochy byly zpevněny a umožnily bezproblémový přístup i v období nepříznivého počasí, přičemž nechcete použít řešení ve formě kompletního zadláždění požadovaného prostoru.
Jak zatočit se srážkovou vodou

Voda je bezesporu nenahraditelná tekutina, bohužel někdy nadělá mnoho neplechy, která může znepříjemňovat každodenní život. Srážková voda způsobuje v období tání sněhu, nebo deštivého počasí  vlastníkům nemovitostí nemalé potíže. Pokud není plocha kolem nemovitosti vydlážděna, nastávají problémy s velkým množstvím vody, která se nestačí samovolně vsakovat. Rozbahněný přístup k domu, nesjízdná příjezdová komunikace ke garáži, vyjeté hluboké koleje od automobilu a nespočet šlápějí – takové jsou neradostné, ale tradiční následky.

Zatravňovací tvárnice

Naštěstí v této situaci existuje kompromisní řešení mezi dlážděnou a přírodní travnatou plochou v podobě tzv. zatravňovacích tvárnic. Tvárnice se obvykle vyrábějí jako dvouvrstvé - v různých velikostech a tvarech. Barva tvárnice je ve většině případů šedá, zakoupit ovšem lze i barevnou povrchovou úpravu, samozřejmě za vyšší cenu. Cena jedné tvárnice je  závislá na tvaru, výšce, druhu použitého materiálu a výrobcem deklarované únosnosti. Nejčastěji se však cena pohybuje v rozmezí 50 - 100 Kč. Nákup 1 m2 pořídíte asi za 300 – 350 Kč, společně s pokládkou pak zaplatíte přes 500 Kč/m2.

Samotné tvárnice se pokládají do jemnějšího písku na připravené štěrkové podloží. Pokud si chcete dát opravdu záležet, můžete mezi štěrkové podloží a vrstvu písku umístit hustou síťovinu z mikrovláken. Síťovina nejen zpevní podloží a zabrání promíchaní štěrku s pískem, ale hlavně nedojde k prorůstání nechtěného plevele. Samotné položení tvárnic a jejich následné zatravnění není náročnou záležitostí a zajisté ji zvládne každý zručnější domácí kutil.
 
Chůze po nich není zrovna tou nejpohodlnější věcí, kterou jste v životě zažili, věřte ale, že zamyšleného účelu dosáhnete. Dostatečná únosnost a schopnost vsakovat srážkovou vodu dělá ze zatravňovacích tvárnic jedno z nejoptimálnějších řešení, jak zpevnit potřebné plochy. Ocení jej zejména vlastníci osobních automobilů v případě zpevnění příjezdových komunikací.

Vyzkoušejte alternativu

Pokud se vám tvárnice nezdají nejlepším řešením, můžete váš problém řešit za pomoci  plastových výlisků. Jedná se o čtvercové či obdélníkové mřížky různých rozměrů, které se po zasypaní zeminou osejí travním semenem.

Stejného efektu dosáhnete také za pomoci zatravňovacích tvarovek z ostře pálených cihel. Výsledkem je estetičtější vzhled požadované plochy, zaplatíte ale vyšší cenu, která se bude pohybovat kolem 750 Kč/m2.

Závěrem

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu řešení, uděláte něco prospěšného v boji se srážkovou vodou, která vám mnohdy znepříjemňuje život. Vynaložených finančních prostředků určitě nebudete v budoucnu litovat. Pohodlný přístup do vašeho obydlí bude zajisté tou nejlepší odměnou.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená