FinExpert.e15.cz

Jak začít obchodovat s komoditami, část 2.

Ukážeme vám, jak se můžete sami zapojit do obchodování s komoditami a na kolik vás tento způsob zhodnocování finančních prostředků přijde.
Jak začít obchodovat s komoditami, část 2.

Tento text volně navazuje na článek „Jak začít obchodovat s komoditami, část 1.“, který najdete ZDE. Společně tyto dva články poskytují všechny základní nformace, které může potřebovat zájemce o tento druh investování.

Jestliže se chystáte investovat do komoditních a finančních trhů, potom máte nepřeberné možnosti co do rozsahu sektorů, o jednotlivých trzích ani nemluvě. Na začátku byste se měli rozhodnout, prostřednictvím kterého brokera a jakým způsobem chcete své volné finanční prostředky na trhu investovat.

Partner s licencí
Pro obchodování na trzích s komoditami si vyberte seriozního partnera. Jak jeho serióznost ověříte? Především musí mít ke svému podnikání povolení ve formě licence od Komise pro cenné papíry (KCP).

Společnost sice nemusí mít v prostorách svého podnikání veřejně vystaven originál nebo kopii této licence, ani je nemusí automaticky předkládat každému potenciálnímu klientovi, ale pokud o nahlédnutí do licence požádáte, solidní firma vám to jistě umožní. Kompletní seznam obchodníků, kteří licenci obdrželi, každopádně najdete na stránkách KCP – www.sec.cz (v levém sloupci odkaz Seznamy a přehledy – Seznam licencovaných subjektů).

Nejen papíry
Kromě toho, že vámi vybraný obchodník má platné povolení k obchodování s cennými papíry, by měl ovšem splňovat i jiná kriteria. Svoji roli ve výběru hrají i tyto aspekty:
– délka a „kvalita“ historie společnosti,
– vlastní jmění firmy,
– rozsah služeb, které je vám firma schopna poskytnout,
– způsob prezentace poskytovaných služeb.

Nezapomínejte ani na to, že seriozní partner by vás měl informovat nejen o tom, jak je toto investování zajímavé, ale také o rizicích, která obsahuje.

 Kolik peněz pro začátek?
Klepněte pro větší obrázekChcete vědět, jakou částkou musíte disponovat, abyste se mohli pustit do investování v komoditách? Minimální částka většinou není stanovena, ale doporučuje se alespoň 10 000 USD, aby bylo možné aspoň částečně vytvořit portfolio. V případě, že si to můžete dovolit, je za optimální považována suma 20 000–30 000 USD.

Minimální denní zálohy za jednotlivé typy komodit se velmi různí, ale pohybují se v řádech stovek, častěji tisíců a u některých komodit mohou jít až k desetitisícům amerických dolarů.


Účet jako v bance
U obchodníka si zřídíte vlastní účet, který je obdobou běžného bankovního účtu. Na účtu jsou vedeny vaše finanční prostředky a jsou na něj vázány různé investiční nástroje. Zřídíte si jej tak, že brokerovi doložíte doklady vaší totožnosti, vyplníte a podepíšete žádost o otevření účtu, jejíž součástí je souhlas s podmínkami obchodování a potvrzení o tom, že jste byli seznámeni s riziky obchodování.

Poté, co je účet brokerem schválen, na něj můžete zaslat finanční prostředky. Následně obdržíte klientské číslo. Účet zní na vaše jméno a je oddělen od účtů ostatních klientů i brokera. V okamžiku, kdy je účet zřízen, můžete začít obchodovat.

Možností je více
Poté, co zhodnotíte své schopnosti akceptovat rizika a výši finančních prostředků, které máte pro obchodování k dispozici, můžete postoupit dále, a to k volbě služby, kterou využijete. V zásadě si můžete vybrat, zda budou vaše finanční prostředky spravovány výhradně profesionálním správcem, nebo budete obchodovat na základě poradenství, které vám obchodník s cennými papíry poskytne. Třetí možností je, že budete obchodovat zcela sám, dle vlastních analýz a vlastního uvážení (viz Obchody samostatně i s podporou). Jako samostatný obchodník se pak můžete například rozhodnout, který druh komodity budete výhradně sledovat a obchodovat s ním. Po rozhodnutí, která služba je pro vás jako investora ta pravá, uzavřete se svým brokerem smlouvu odpovídající dané službě a poté vzhůru směrem k prvnímu otevřenému obchodu. Volné finanční prostředky můžete investovat každopádně pouze prostřednictvím registrovaného obchodníka – brokera.

Poplatky za služby
Při obchodování s deriváty je nutné počítat s tím, že za každý uskutečněný obchod je smlouvou či její přílohou stanoven poplatek. Výše poplatků bude záviset především na tom, jakou konkrétní službu si zvolíte. Obecně platí, že pokud se jedná o správu portfolia, je poplatek tvořen procenty z vytvořeného zisku pro klienta a minimálním poplatkem za obchod, který je stanoven tak, aby se pokryly náklady na zaplacení burzy, clearingového centra apod.

V případě, že jde o služby, kde se sami zapojujete do rozhodování, jak a do čeho investovat, pak záleží na tom, jakou formu a jak velkou míru asistence zvolíte. Můžeme si dovolit zobecněné konstatování, že v tomto případě se poplatky pohybují v rozmezí 15–40 USD za otevření nebo uzavření pozice. Záleží na brokerovi, zda zvolí nízké komise, ale každou další službu zpoplatní zvlášť, nebo zda zvolí cestu vyšší komise, ve které je již zahrnuto poskytování grafů, kurzů apod.

Jaké zhodnocení?
Pokud byste chtěli vědět, jaké je průměrné roční zhodnocení a rizikovost u jednotlivých druhů komodit, pak vás bohužel musíme zklamat. Zhodnocení lze vyčíslit pouze u správy konkrétního portfolia, kdy například společnost Colosseum dosáhla za minulý rok zhodnocení 12,40 % čistého pro klienta, tedy po odečtení všech poplatků.

Jelikož u ostatních služeb má rozhodovací pravomoc pouze klient a ten rozhoduje, zda pozici otevře na pokles či na vzestup, jak dlouho bude danou pozici obchodovat apod., zhodnocení se u těchto služeb obecně nedá stanovit.

Obchody samostatně i s podporou

Klepněte pro větší obrázek

Volíte formu obchodování prostřednictvím brokera a rozhodujete se mezi možností investovat zcela podle svého uvážení, nechat rozhodování zcela na obchodníkovi, nebo vybrat „něco mezi“:

Diskontní služby – pro klienty, kteří mají s obchodováním zkušenost, mají svůj obchodní systém a potřebují prvotřídní přístup na všechny světové trhy, ať už telefonicky či prostřednictvím elektronického platformy pro zadávání pokynů. Tyto služby jsou vyhledávány především obchodníky, kteří se obchodování aktivně věnují.

Správa portfolia – pro klienty, kteří nemají ani chuť ani čas se komoditním trhům věnovat na každodenní bázi. V tom případě svěří své finanční prostředky ke správě společnosti, kdy účet klienta spravuje portfolio manager na základě obchodní strategie, se kterou by měl být klient seznámen včetně popisu investičního programu. Ten je nedílnou součástí smlouvy o obhospodařování.

Asistenční služby (full service) – je určena investorům, kteří mají rádi každodenní kontrolu nad svými finančními prostředky, ale buď jim chybí potřebné znalosti trhu, či čas se věnovat obchodování na plný úvazek. Mohou využít asistenční služby, kdy veškerou práci okolo analýz i monitorování trhu hlídá makléřská společnost a poskytuje klientovi doporučení. Poslední rozhodnutí je vždy jen a pouze na klientovi.

Tento článek byl původně zveřejněn v časopise Osobní finance, kde každý měsíc najdete další rady k investování.


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

tohle vynese víc
Jan Podrazák
17. 5. 2005, 13:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená