FinExpert.e15.cz

Jak začít obchodovat s komoditami, část 1.

Finanční deriváty jsou možností, jak se s relativně malými peněžními částkami zapojit do obchodování na světových komoditních trzích. Rizika obchodu nejsou zanedbatelná; případné zisky ovšem mohou být značné.
Jak začít obchodovat s komoditami, část 1.

Na světových kapitálových trzích v současnosti zaznamenávají explozivní růst obchodů tzv. finanční deriváty. Derivát obecně označuje takový finanční produkt, který je odvozen (derivován) od cen podkladového aktiva. Tím mohou být fyzické komodity (zlato, ropa, káva, kakao a další), ale také měny, akcie, dluhopisy apod. Obchodování s deriváty umožňuje dohodnout kurz nebo cenu, za kterou může být aktivum koupeno či prodáno k určitému budoucímu datu. Z existujících derivátů se na burzách obchodují jen  futures a opce; s ostatními instrumenty se pravděpodobně nesetkáte. Pro začátek se zaměřme na relativně jednoduchou problematiku futures.

Pojem finanční derivát se používá k označení swapů, opcí, budoucích úrokových měr, termínových kontraktů futures a forwards.


Futures – budoucí jistota

Deriváty se dočkaly masivního rozvoje až od 70. let minulého století, ale existovaly již dlouho předtím. První organizovaný trh ve Spojených státech vznikl v Chicagu, první zápisy pochází z roku 1871. Američtí farmáři v té době přijížděli do Chicaga s přáním prodat svoji úrodu co nejlépe, město však nemělo dostatečné skladovací kapacity, nebyly stanoveny žádné obchodní procedury, nebyla možnost přesně zvážit množství a ohodnotit kvalitu. Obchodníci měli farmáře v hrsti a obchodní vztah nebyl rovný.

To byl popud ke vzniku futures, jednoho z derivátů, jenž byl vytvořen pro usnadnění obchodování komodit. Farmář (prodávající) a obchodník (kupující) se při uzavírání futures kontraktu závazně dohodli, že v budoucnu uskuteční za určitou sumu obchod v určitém objemu. Farmář například za dva měsíce dodá a obchodník odebere. Díky tomu farmář již dnes ví, kolik za dva měsíce obdrží a obchodník ví, kolik zaplatí.

Množství konstantní, cena nikoli

Oběma zúčastněným ovšem zůstal určitý manipulační prostor. Pokud by nakonec farmář chtěl prodat úrodu někomu jinému, mohl to udělat, ale jen s podmínkou, že najde jiného dodavatele a svoji povinnost tak převede na jiného farmáře. Stejně tak obchodník, který nechtěl plodiny nakonec odebrat, měl možnost najít jiného obchodníka, který by měl o koupi zájem.

Cena za jednotku se ale v čase mění – v závislosti na vývoji nabídky a poptávky. Pokud přišlo špatné počasí a poškodilo úrodu, cena vzrostla. V tom případě při konečném obchodu tratil farmář, obchodník si mohl mnout ruce. Jestliže se naopak urodilo více, než se očekávalo, cena klesla. Obchodník prodělal a farmář prodal svou úrodu lépe, než kdyby s uzavřením obchodu čekal až do sklizně.
Objevovaly se i další problémy – obchodník nebo farmář zbankrotoval, farmář dodal obchodníkovi nekvalitní zboží. Co s tím? Odpověď se našla v podobě organizace burzy. Futures kontrakt je standardizován – je pevně stanoveno množství, kvalita a podmínky dodání. Mění se jen jediné, a to cena. Za podmínky pak ručí vypořádací centrum, které má každá burza.

Příklad z praxe

Futures tedy dává držiteli právo koupit nebo prodat k budoucímu datu za určitou cenu určité množství komodit, plodin, cenných papírů nebo jiných aktiv. Dejme tomu, že se například rozhodnete prostřednictvím futures koupit kontrakt ropy. Dejme tomu, že budete obchodovat s 1 000 barely ropy, které jsou  obsaženy v jednom kontraktu obchodovaném na burze New York Mercantile Exchange ve Spojených státech. Pro pořízení tohoto kontraktu budete potřebovat margin, tedy zálohu 5 800 USD. Předpokládejme, že ropa se dnes obchoduje za cenu 55 USD/barel, což znamená, že zálohou ovládáte kontrakt o velikosti 55 000 USD. Jestliže 14. dubna 2005 nakoupíte kontrakt ropy s dodáním v květnu za cenu 55 USD/barel, zavazujete se ji k datu stanovenému burzou od vaší protistrany koupit a protistrana tohoto obchodu se zavazuje vám ji k tomuto datu dodat za dohodnutou cenu 55 USD za barel, i když cena k stanovenému datu může být zcela jiná. Poté máte povinnost kontrakt doplatit a danou komoditu, tedy v našem případě ropu, odebrat.

Ropu nepotřebuji!

Koupě kontraktu ale nemusí znamenat fyzické převzetí komodity. Zaplacením zálohy můžeme sledovat zisk založený na předpokladu růstu cen. Složíte brokerovi zmíněnou zálohu 5 800 USD a během tří týdnů cena ropy vzroste na hranici 58 USD/barel. Ropu nakoupenou za 55 USD/barel tedy nyní prodáte za 58 USD/barel.

Ve výsledku nejste držiteli žádné pozice a dospěli jste k podstatnému zisku. Tisíc barelů ropy jste nakoupili za 55 USD a prodali za 58 USD za barel. To je zisk 3 USD/barel, celkem tedy 3 000 USD. Na váš finanční účet tedy bude vrácena složená záloha ve výši 5 800 USD a přičten zisk 3 000 USD – tomu se říká finanční páka.


Klady a zápory futures

+
Finanční páka umocňující zisk
Můžete vydělat i na poklesu ceny komodity
V rámci jednoho účtu můžete rozložit riziko mezi komodity, které jsou méně náchylné k výkyvům

-
Finanční páka působí i v případě, že trh jde proti vašemu předpokladu
Pokud jste bez zajištění, je riziko ztráty značné

Slovník finančních derivátů

Swap:

Kontrakt na nákup či prodej měn, který prodávajícímu i kupujícímu poskytuje možnost vypořádání v rozdílný čas. Každá strana získá měnu, kterou potřebuje, na předem stanovenou dobu, za předem stanovenou cenu.

Opce
Jednostranný kontrakt, který dává kupujícímu právo, nikoli povinnost, koupit či prodat komoditu nebo futures kontrakt za specifikovanou cenu, během sjednané doby. Je jednostranná, protože jen jedna strana (kupující) má právo požadovat vypořádání kontraktu. Pokud kupující využije svoje právo, prodávající musí dostát svým závazkům za předem sjednanou cenu, nehledě na aktuální cenu na trhu.

Forward
Kontrakt, do nějž vstupují dvě strany, které se dohodnou na budoucím nákupu či prodeji specifikované komodity. Od futures kontraktů je odlišuje to, že účastníci forwardového kontraktu na rozdíl od futures obchodují přímo jeden s druhým. Podmínky forwardů si určují nakupující a prodávající, oproti burzou pevně stanoveným podmínkám futures kontraktů.Autorka pracuje ve společnosti Colosseum a.s.


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Futures - zajímavé, ale...
Pavel
18. 5. 2005, 15:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená