FinExpert.e15.cz

Jak vyzrát na vánoční úklid

Vánoční svátky se blíží nezadržitelným tempem, a proto není divu, že uklízecí nářadí a pomůcky mají v tomto čase zvýšenou pohotovost. Ve většině domácností totiž začíná tradiční předvánoční úklidu. Ten je ve většině případů záležitostí jednotlivých členů domácnosti. Pokud ale cítíte, že letos z důvodu velké pracovní zaneprázdněnosti nebudete mít na úklid moc času, můžete vyzkoušet nabízené služby úklidových firem. Poradíme vám, jak to nejlépe udělat.
Jak vyzrát na vánoční úklid

Pohodový úklid

V našich končinách bývá tradicí, že většina českých rodin si předvánoční úklid obstarává sama. Pokud si ale chcete užít několik následujících dnů, které zbývají do vánočních svátků v klidu a pohodě, přenechejte pro letošek úklid vaší domácnosti odborné firmě. V současnosti platí, že nabídka služeb pro domácnost je natolik široká, že i úklid vašeho domova si lze objednat jako jakoukoliv jinou službu. Předem musíte být připraveni na skutečnost, že zaplatíte víc peněz, než kdybyste si úklidové práce vykonali svépomocí, ale uvažte za jakou cenu? Jsou-li ušetřené peníze vykoupeny naprostou vyčerpaností, která jde ruku v ruce s nervozitou a vaší předrážděností, asi bude lepší takto „investovaných“ peněz nelitovat.

Nikdo netvrdí, že si musíte úklidovou firmu zvát na triviální věci běžného dne. Za úvahu spíše stojí možnost využití jejich služeb na nejtěžší a nejnáročnější práce. Jedná se například o mytí oken, čištění koberců, čalounění, žaluzií apod. Spočítáte-li si náklady, které vynaložíte na nákup správných čisticích prostředků a dále přičtete čas strávený studováním návodů na použití, zjistíte, že jste využitím úklidových služeb profesionálů až zase tolik neprohloupili. Zkuste se jen zamyslet, jaký čas jste v minulosti uklízením strávili a kolik peněz byste byli schopni si vydělat za stejné časové období.

Jak vybrat úklidovou firmu?

V nedávné minulosti se úklidové společnosti spíše specializovaly na služby pro podnikatelské a administrativní objekty. Nyní díky vzrůstající poptávce najdete v každém větším městě i nabídky firem na úklid vaší domácnosti. O rozsahu jejich činnosti a nabídce služeb se dozvíte nejčastěji z jejich informačních letáků, anebo využijte informace z prezentace firmy na internetových stránkách. Je pravidlem, že zavedené společnosti na nich uvádějí nejen přehled služeb, cen a základní kontaktní informace, ale dozvíte se i něco o délce působení firmy na trhu a používaných technologií úklidu. Snažte se získat reference o dosavadní činnosti společnosti od lidí, kteří její služby v minulosti již využili. Vždy ale požadujte deklaraci pojištění proti případným škodám. Zárukou kvality nabízených služeb může být skutečnost, že firma je držitelem certifikátu kvality ISO. Tento zdánlivý detail by měl při výběru hrát podstatnou roli. 

Vybírejte obezřetně

Pokud jste našli firmu, která splňuje uvedená kritéria výběru, pozvěte si jejich pracovníka domů. Na tomto místě sepište objednávku specifikující rozsah prací a dohodněte cenu, která by vás mohla v opačném případě zaskočit. Pravidlem bývá, že lidé ve snaze přece jen ušetřit, využijí pouze některých nabízených služeb. Přesto stojí za zvážení, zda zadání tzv. generálního úklidu celého domu nebo bytu nevyjde v konečném součtu levněji, než objednávka na jednotlivé práce. Pravidlem bývá, že ceník jednotlivých služeb již zahrnuje náklady na použití čistících prostředků a pomůcek. Tuto informaci si ale raději nechte potvrdit u vámi objednané firmy, abyste posléze nebyli nepříjemně překvapeni.    

Zkušenosti zákazníků potvrzují, že objednávka prací by měla být uskutečněna pokud možno v dostatečném časovém předstihu. Zájemce riskuje, že firma vám sice bude chtít vyjít vstříc, ale na práci najme méně zkušené zaměstnance nebo brigádníky z důvodu, že kmenový pracovníci jsou už zadáni. S odvedenou prací pak nebudete tak spokojeni. Výhodné je také objednání úklidu domácnosti na konkrétní pracovní den v týdnu. Práce objednané na víkendové dny se totiž účtují s výraznou přirážkou, která dosahuje 50-100% obvyklé ceny.

Nestyďte se

Nabízené služby úklidových agentur jsou rod od roku širší. Jejich pracovníci čas od času naráží na větší či menší míru ostychu zákazníků při objednávání některých služeb. Ostych ale není vůbec namístě, opak je spíše pravdou.  Některé činnosti mezi něž například patří odstraňování skvrn a nečistot z různých věcí a povrchů, je lepší přenechat profesionálům se zkušenostmi a moderní technikou. Vaší neodbornou prací a použitím nevhodných prostředků si můžete způsobit daleko větší  škodu.

Když jste ochotni za úklid své domácnosti zaplatit, nemusíte mít vůči sobě žádné výčitky - je to služba jako kterákoliv jiná. Asi namítnete, že v našich končinách je to vskutku nezažitá služba, kterou nazvednete ze židle nejednoho souseda.  Faktem ovšem zůstává, že ve vyspělých zemích je využívání těchto služeb zcela běžné a nikoho jimi nepobouříte. U nás to asi ještě chvíli potrvá.

Jak správně vybrat úklidovou firmu

  • Upřednostněte společnost, která nejen zprostředkovává jednotlivé zakázky, ale zaměstnává i vlastní pracovníky.
  • Odmítněte agenturu, která nemá zajištěné pojištění proti škodě a krádeži, kterou může pracovník v daném objektu způsobit.
  • Ptejte se, jak firma zaměstnance prověřuje (výpis z rejstříku trestů, psychotesty) a jaké prostředky k úklidu používá.
  • Ve smlouvě přesně vymezte rozsah prací, cenu a převzetí odvedené práce.
  • Předem se seznamte s pracovníkem, který bude úklid provázet. Pokud vám bude připadat nedůvěryhodný, raději jej odmítněte.

Kolik stojí úklid celého bytu

Velikost a plocha bytu Úklid celého bytu Úklid po malování
1+1 do 35 m2 1200-1600 Kč 1300-1700 Kč
2+1 do 60 m2 1600-2000 Kč 1800-2200 Kč
3+1 do 80 m2 2000-2400 Kč 2300-2700 Kč
4+1 do 100 m2 2400-3000 Kč 2700-3500 Kč

Ceník úklidových prací

Druh služby Množství Orientační cena
Stírání prachu 1 hod 70-150 Kč
Vysávání 1 m2 6-12 Kč
Žehlení 1 hod 100-150 Kč
Čištění koberců 1 m2 15-22 Kč
Mytí a leštění parket 1 m2 15-20 Kč
Mytí a čištění dveří 1 ks 27-55 Kč
Mytí oken 1 m2 8 Kč
Čištění sedačky 1 ks 200-400 Kč
Čištění obkladů 1 m2 od 13 Kč
Čištění nábytku 1 m2 od 15 Kč
Čištění topných těles 1 ks od 20 Kč
Čištění žaluzií 1 ks od 15 Kč
Čištění van 1 ks od 45 Kč

Ceny uvedené v tabulkách jsou pouze orientační a mohou se místně lišit.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

vánoční úklid
Pepa
18. 12. 2005, 20:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená