FinExpert.e15.cz

Jak vyměnit a kde odevzdat poškozené bankovky?

Přetržení, vyblednutí, zmačkaní, ohoření či vyprání bankovek jsou obvykle nejčastější případy, kdy dochází k jejich poškození. Proto je dobré vědět, jaké jsou možnosti a pravidla pro výměnu opotřebovaných, poškozených či dokonce necelých platidel. Vždyť i přes poškození bankovek vaší vinnou nemusíte vždy přijít o plnou náhradu! Víme jak na to.
Jak vyměnit a kde odevzdat poškozené bankovky?

Asi skoro každý se již setkal se situací, kdy se mu v peněžence objevila bankovka, která na první pohled nesla znaky většího či menšího poškození.

Podmínky a postup při výměně poškozených bankovek

Zákonné ustanovení říká, že za celé peníze se považují takové, kterým nechybí žádná jejich část. Za celistvé peníze se považují takové, které tvoří souvislý a neporušený celek.V případě, kdy se vám podaří nějakou bankovku poškodit, ještě nemusíte zoufat, protože jejím poškozením nemusíte přijít o celou její hodnotu.

Pro vyřízení výměny bankovek se prokazujete občanským průkazem, cestovním pasem či jiným doklad prokazující vaši totožnost. K přijímání peněz poškozených nejen přirozeným oběhem jsou určeny Česká národní banka a komerční banky pohybující se na našem peněžním trhem. Tyto instituce mají za povinnost oběhem opotřebované a poškozené peníze nevydávat zpět do oběhu. Naopak občané mohou přijetí opotřebovaných nebo poškozených peněz odmítnout a požadovat vydaní peněz, které neponesou znaky poškození.


Tip: Poškozené bankovky a mince vydané Českou národní bankou, u kterých nejsou pochybnosti o tom, o jakou nominální hodnotu se jedná, vyměňují Česká národní banka a banky provádějící pokladní operace.

Výše náhrady za poškozené bankovky

Existují následující pravidla pro výši náhrady, kterou občan dostane při předložení poškozené bankovky.

Občan získá náhradu ve výši:
  • Nominální hodnoty bankovky, jestliže je celá nebo její předložený zbytek je větší než tři čtvrtiny původní plochy bankovky
  • Jedné poloviny nominální hodnoty bankovky, činí-li předložený zbytek polovinu až tři čtvrtiny původní plochy bankovky
  • Jedné čtvrtiny nominální hodnoty bankovky, činí-li předložený zbytek nejméně čtvrtinu a méně než polovinu původní plochy bankovky.

Za zbylou část bankovky, která má plochu menší než čtvrtina původní plochy žádnou náhradu nedostanete. V plné nominální hodnotě se vyměňují i poškozené bankovky, pokud jsou celistvé a u kterých chybí pouze část nepotištěného bílého okraje.

Vyměňují se pochopitelně jen peníze, u nichž nejsou pochybnosti o jejich pravosti. Výměnu bankovek nebo mincí, jejichž obrazec nebo reliéf je nečitelný či jinak deformovaný mohou banky odmítnout. Takové bankovky nebo mince se odeberou bez náhrady a zašlou se ke zničení do České národní banky.

Když vám shoří peníze…

Ani majitel peněz, které vzhledem k charakteru jejich poškození není možno vyměnit, ani za ně vyměřit náhradu, jako jsou například bankovky zuhelnatělé, zetlelé nebo rozpadlé na drobné částky, není úplně bez šance. Může je zaslat České národní bance se žádostí o expertní posouzení a poskytnutí náhrady. V žádosti je třeba uvést, jakým způsobem k poškození peněz došlo. Podobně mohou o náhradu usilovat lidé, jimž byly poničené (proděravělé, pomalované, potištěné, lepidlem či barvou zamazané) bankovky odebrány bez náhrady.

Jestliže je k vyměření náhrady předložena bankovka nebo její zbytek, které jsou složeny z více částí, posuzují se jako celek pouze tehdy, nejsou-li pochybnosti o tom, že jednotlivé části k sobě patří - podle série a pořadového čísla, podle tvaru v místech roztržení apod. Tímto opatření se eliminuje možnost, že by někdo záměrně bankovky roztrhal a následně jednotlivé díly vydával za zbytky dvou či více platitel.

Náhradu za poškozenou bankovku vám banka poskytne zpravidla ihned nebo nejdéle  do 30 dnů. Za vyměření náhrady za poškozené bankovky si Česká národní banka a banky mohou (nemusí) účtovat odměnu za poskytnutí peněžní služby. Odměna se odečte od poskytnuté náhrady za poškozené bankovky, popřípadě mince.

Neplatné bankovky a mince

Výměnu neplatných bankovek a mincí, stažených z oběhu, zajišťuje bezplatně po dobu určenou zvláštními předpisy Česká národní banky a banky provádějící pokladní operace. Poplatek se vybírá pouze za větší množství neroztříděných peněz. Jedná se zejména o případy, kdy je nutné jejich množství určit na počítacích nebo třídících strojích.

Jak naložit s poškozenými bankovkami cizích měn?

Poškozené bankovky cizích měn vyměňují centrální - emisní banky příslušných zemí v souladu s platnými právními předpisy těchto zemí. Některé české obchodní banky vykupují poškozené bankovky cizí měny za poplatek podle svého sazebníku.

Poškozené bankovky společné evropské měny Euro vyměňují národní centrální banky zemí Evropské měnové unie v souladu s příslušnou právní normou.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená