FinExpert.e15.cz

Jak vyhnat z domu nezvané hosty a zbavit se veškerého hmyzu

Nezvaná návštěva v podobě různých domácích škůdců může postihnout každou domácnost nezávisle na tom, zda se její členové snaží svůj domov udržovat v perfektním pořádku a čistotě či nikoliv. Je více než pravděpodobné, že se této nepříjemnosti jen málokterá domácnost vyhne, a proto je nutné vědět, jak rychle a účinně s nezvanou návštěvou zatočit.
Jak vyhnat z domu nezvané hosty a zbavit se veškerého hmyzu

Majitelé domů nebo bytů potvrdí, že ne každá návštěva v jejich nemovitosti je srdečně vítaná. K nezvaným hostům, kteří nečekají na naše pozvání, patří zejména komáři, moli, mravenci, popř. i ostatní druhy hmyzu a v horším případě i hlodavci. Z jejich přítomnosti pochopitelně nemá nikdo radost, a tak většina z nás proti nim zahajuje okamžitou ofenzívu za pomoci nejrůznějších chemických prostředků či zaručených rad od známých.

Hmyz je neoddělitelný doprovod člověka

Hmyz, hlodavci či jiní škůdci bydleli a bydlí s lidmi odpradávna. V minulosti byl jejich výskyt v lidských obydlích daleko větší oproti současnému stavu. Za jejich přítomnost obvykle mohl nevyhovující stavební materiál používaný ke stavbě a celkově špatná a nedůsledná hygiena lidí sídlící danou domácnost. I když současná bytová úroveň už vypadá jinak, i nyní poskytujeme hlodavcům a různým druhům hmyzu stále dostačující podmínky pro život „s námi“ pod jednou střechou. Například nejrůznější šachty a potrubní systémy propojující jednotlivé domy či byty poskytují téměř ideální podmínky k jejich výskytu.

Vetřelci způsobují nemoci

Největší nebezpečí škůdců tkví v tom, že přenášejí, nebo mají přímo na  svědomí hned několik potencionálních zdravotních problémů. V praxi se zejména jedná o přenášení choroboplodných virů, bakterií a látek, které  způsobují vyvolání různorodých alergických reakcí a nemocí, někdy dokonce přímo životu nebezpečných. Další negativní a nikoli zanedbatelnou činností škůdců je fakt, že napadají a ničí potraviny, materiály a výrobky, a to zejména textilního průmyslu (oblečení, koberce, kůže apod.).

Zatočte s hmyzem

Vskutku jednoduchá cesta, jak zabránit vnikání hmyzu do našich domácností, vede přes umístění sítí v oknech, popř. ve ventilačních otvorech. Zabráníte tak komárům, mouchám, vosám, sršňům a jinému drobnému hmyzu v návštěvě vašeho bytu. V boji proti komárům vám pomohou rovněž nejrůznější druhy odpařovačů. Jejich účinnost je dána látkami - insekticidy, které jsou právě pro komáry smrtelné. V uzavřené místnosti dokáží výpary odpařovače komáry vyhubit, při otevřeném okně je zapuzují ven. Výrobci je na trh dodávají v odlišných formách a lze je bez problémů koupit v kterékoliv drogérii.

Velice důležité a zároveň účinné je dodržování čistoty a hygieny v nádobách na domácí odpadky a v jejich bezprostředním okolí. Odborníci při této příležitosti doporučují opatřit nádoby na odpadky těsným víkem. Rovněž rozpité tekutiny (šťávy, kompoty, zavařeniny) by neměly v žádném případě zůstat volně přístupné, protože jsou velkým lákadlem pro velkou většinu hmyzu.

Zbavte se molů

O poznání náročnější je boj s dalším drobným hmyzem – s moly. Přes mnoho rádoby stoprocentních tipů a rad jen stěží dokážete jejich návštěvě zabránit. Vždyť jen na první pohled nevině vypadající sáček strouhanky či mouky zakoupený v obchodě může obsahovat tzv. moučné moly a hned máte o zábavu postaráno. V tomto případě je nutné surovinu přesít a uschovat do uzavíratelných nádob.
Mol se ale především řadí mezi nejznámější škůdce napadající textil. Mol nemá rád přímé světlo, a proto není jednoduché jej spatřit schovaného v nábytku či škvírách. Napadá bavlněné látky, kožešinové výrobky a peří.

V boji proti molům platí několik tradičních rad našich babiček

 1. Ve skříních by se co nejméně měl objevovat papír.
 2. Je nutné pravidelně skříně uklízet a vymývat.
 3. Skladované oblečení by mělo být naprosto suché a čisté. Moli vyhledávají vlhko a pokojovou teplotu.
 4. V případě, že zjistíte přítomnost molů v oblečení, napadený textil vyklepejte a vyperte v horké vodě. Když to typ materiálu nedovolí, osvědčilo se zabalení textilu do igelitových sáčků a uložení po dobu jednoho týdne do mrazničky.
 5. Proti molům úspěšně působí levandule, kousky mýdla či sušená pomerančová kůra.
 6. Prevencí je rovněž pravidelně vysávání, větrání a vytírání skříní prachovkou.
 7. Pokud jste vše vyčistili a přesto se motýlci v šatech či v kuchyni stále objevují, zkuste moderní řešení v podobě lapače molů.

Faraóni nežili jen v Egyptě

Celkem snadno a účinně se dá bojovat s mravenci. Pokud je doma objevíte, nemusíte ihned propadat panice. Z hlediska zdraví, jsou nebezpeční tzv. faraóni, protože přenášejí nejrůznější bakterie. Přesto je namístě s mravenci co nejrychleji zatočit, protože ohrožují či napadají dřevěné podlahy, nábytek, zdivo a potraviny.

Odborníci doporučují v boji s mravenci používat použít silně aromatické látky (jalovcový list, skořici, majoránku, hřebíček), které položíte mravencům do vytvořených cestiček. Zbavit se jich můžeme i za pomoci sprejů, které jsou běžně dostupné v drogeriích. Obecně však platí, že zahynou pouze ti jedinci, kteří byli přímo zasaženi.

Švábi milují vlhko a teplo

Švábi jsou pro zdraví velmi nebezpeční, protože přenášejí choroboplodné zárodky mnoha nemocí. Obvykle žijí v temných místech, kde je vlhko a dostatečně teplo (okolí umyvadel, dřezů a teplovodního potrubí). Švábi jsou noční tvorové, kteří se živí zbytky jídla, nepohrdnou také klihem či tapetami.

Prevencí v boji proti švábům je naprostá čistota. Pokud už vás švábi navštívili, tak pro ně rozmístěte nástrahy s přírodními lákadly (nádoba se sladkou tekutinou, do kterého šváb spadne a utopí se). Budete-li v boji se švábi dlouhodobě neúspěšní, vyhledejte pomoc odborné firmy. 

Hlodavci jsou zaručeným zdrojem chorob

Dalším postrachem mohou být hlodavci, kteří rovněž přenáší nebezpečné choroby. K nejtypičtějším hlodavcům žijícím v našich obydlích patří myši a krysy. Myši vyhledávají suchá místa (půdy, šachty topení, papírové krabice), naopak krysy vnikají do domů sklepy a odtokovými trubkami.

Aby se hlodavci nestali trvalými návštěvníky vaší domácnosti, dodržujte následující opatření:

 • nevhazujte zbytky jídla do záchodu a ani na zahradní kompost
 • zajistěte, popř. ucpěte všechny otvory
 • rozmístěte pastičky – berte ale ohled na domácí zvířata a malé děti

Bleší závody raději nezkoušejte

Blechy nám obvykle do domu zavleče pes nebo kočka. Jsou ale i případy, kdy si je přinesete sami od spoluobčanů, kteří na hygienu příliš nedbají. Blechy se velmi rychle množí, larvy jsou ukryty v koberci, ve škvírách v podlaze, mezi parketami, pod linoleem, v pelíšcích zvířat, ale dokážou si přelézt i do židlí, křesel, a dokonce do našich postelí. Pokud se jich nezbavíte hned v zárodku účinným vysavačem či sprejem z drogerií, ob-raťte se na specializovanou firmu, která si s blechami umí rychle poradit.

Nic víc než hygiena

V boji proti hmyzu a hlodavcům je nejdůležitější důkladná hygiena. Proto se snažte nejméně jedenkrát za čtrnáct dní vyhlásit  v domácnosti sanitární den. Zejména se zaměřte na místa, kde se pravidelně neuklízí (odtáhněte skříňky, sporák). Jenže nestačí, když bude nablýskaný pouze váš byt. Hmyz může bez problémů přelézt i od sousedů. Důsledná hygiena by tedy měla být pravidlem pro celý obytný dům.
Pokud v boji se škůdci selžou tradiční metody, přichází na řadu razantnější opatření- chemie. Nezapomeňte, že neodborné používání chemických prostředků se vám může vymstít, protože tyto látky obsahují ve většině případů nervové jedy!

Může se stát, že se ve vaší domácnosti objeví i některý z méně častých druhů hmyzu. Pak se raději vždy obraťte bez váhání na odborníky, aby vám z nepříjemné situace dostali co nejrychleji.

Kolik stojí likvidace hmyzu

 • spreje na hmyz 60-150 Kč
 • přípravky proti mravencům 80-120 Kč
 • lapač molů  70-100 Kč
 • odborná dezinsekce jednoho bytu  1 000 Kč
 • odborná dezinsekce rodinného domu - individuální cena v závislosti na obytné ploše domu
Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jsem mírmilovný člověk, ale co se týká hmyzu bývám n...
Karin
14. 8. 2015, 10:46
Osobně bych to řešil deratizací. Mám velmi dobré zku...
MD194
8. 4. 2013, 20:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená