FinExpert.e15.cz

Jak vybrat monitor?

Počítač je už součástí téměř každé české domácnosti podobně jako televize. Při jeho pořizování nebo vylepšování ale nesmíte zapomínat na svoje zdraví. Oči máte jen jedny a proto si vyberte kvalitní monitor.
Jak vybrat monitor?

Při výběru nového monitoru se nedívejte jen na cenu a velikost obrazovky – i velikost totiž může být zavádějícím údajem. Pro vaše pohodlí jsou důležité také další technické parametry.

Placky versus krychle

Dlouhá léta doprovázely počítače tradiční "krabice" CRT monitorů. Technologie, která je v nich použita, je obdobná jako u televize. Vakuová obrazovka vykresluje body na stínítku pomocí elektronového paprsku. Ten velkou rychlostí přejíždí po jednotlivých řádcích.
Právě rychlost, jakou dokáže překreslit celou obrazovku, je pro zachování zdravého zraku důležitá. Rychlost překreslování obrazovky by u CRT monitoru měla být minimálně 76 Hz (tedy obrázků za sekundu), lépe však 85 Hz a více.
Těmito parametry se nemusíte zabývat u novějších a šikovnějších konkurentů – LCD (tzv. plochých) monitorů. Zde je každý bod vytvářen pomocí nastavení tekutých krystalů (podobně jako displej na digitálkách). Rychlost obnovování celé obrazovky nemusí být nijak vysoká, protože displej „nebliká“. U většiny LCD monitorů se používá frekvence 60 Hz.

Není vše dokonalé

Rovněž LCD panely (v některých cenících označované jako TFT) však mají svoje nevýhody. Zatímco na CRT monitoru můžete bez problémů použít libovolné rozlišení (počet zobrazených bodů) až do jeho maxima, LCD panel, který je tvořen určitým počtem samostatných bodů, musí při změně rozlišení body „dopočítat“. Příliš to nevadí při hraní her a sledování videa, v případě práce s textem jsou ale písmenka jakoby rozostřená. Pořídíte-li si LCD panel, počítejte s tím, že jej budete používat vždy v rozlišení, pro které je určeno.
Nevýhodou CRT monitorů je kromě "blikání" obrazu také nedokonalá geometrie. Zatímco LCD zobrazí čtverec vždy jako čtverec, obraz na CRT monitoru z něj může udělat lichoběžník či dokonce "polštář". Zejména levnější modely trpí nedokonalou geometrií velmi často.
Další rozdíl je ve spotřebě elektrické energie. Tradiční 17" CRT monitor potřebuje 120 W , LCD panel s obdobnou velikostí obrazovky spotřebuje okolo 30 W – úspora energie je tedy zřejmá. Připomeňme, že v této oblasti skloňovaná délková míra, totiž "palec", v angličtině "inch" měří 2,54 cm a označuje se symbolem dvojitých uvozovek.

Na co dát pozor při výběru monitoru?

  • Plochý monitor LCD je sice dražší, ale vaše oči vám budou děkovat. Starší modely měly problémy s rychlostí zobrazování a nebyly tedy vhodné na hry nebo video. Dnes už jsou tyto problémy pryč.
  • Tradiční CRT monitor je velký a těžký, levné modely navíc mívají problémy s geometrií obrazu. Na druhou stranu jsou monitory velmi levné.
  • K připojení lepších LCD monitorů slouží konektor DVI. Ten umožní dokonalý, čistě digitální přenos dat z grafické karty v počítači do monitoru.
  • Tradiční konektor označovaný obvykle jako VGA najdete na CRT i LCD monitorech. U LCD panelů dosáhnete větší kvality obrazu s připojením přes DVI.
  • CRT i LCD monitory mohou být vybaveny i reproduktory a mikrofonem. Kvalitní reprodukci nebo nahrávání hudby od nich nečekejte, postačí ale pro zvuky doprovázející události systému případně internetovou telefonii.

Triky s čísly

Při rozhodování dejte také pozor na udávanou úhlopříčku monitoru. Ta se vždy udává v palcích, ale ne vždy znamená totéž. U CRT monitorů totiž udává celkovou velikost obrazovky. Ta je ale částečně skryta za plastovým rámem a není možné ji zcela využít. Například u 17" monitoru má obrazovka úhlopříčku 43 cm, viditelná úhlopříčka ale bude zcela jistě menší než 41 cm.
U LCD panelů naopak velikost úhlopříčky udává vždy skutečně viditelnou část obrazovky. Skutečnost je tedy taková, že LCD s úhlopříčkou 15" nabízí srovnatelnou velikost obrazovky jako CRT 17".

Doporučená rozlišení monitorů

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance


Myslete také na rozlišení, které budete po monitoru požadovat. U LCD je situace jasná – každý panel je vyroben pro konkrétní rozlišení. U CRT monitoru ale můžete v cenících vidět neuvěřitelná čísla – např. 17“ monitor s rozlišením 1 600 × 1 200 bodů. Má to ale tři háčky. Za prvé byste v tomto rozlišení viděli místo písmenek jen tečky, za druhé by jednotlivé body byly kvůli masce stínítka neostré a za třetí monitor v tomto rozlišení zcela jistě nenabízí výše zmíněnou rychlost překreslování 85 Hz. Při koupi CRT monitoru se vždy informujte na to, jaké je maximální rozlišení při této frekvenci. Doporučená rozlišení CRT a LCD monitorů najdete v tabulce. Máte-li dobré oči a dobrý monitor, můžete na CRT monitoru zkusit rozlišení o jeden stupeň vyšší než doporučené.

Orientační ceny monitorů

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Osobní finance

Pozor, počítačové obchody ještě stále často uvádějí ceny bez DPH. Vždy si proto nejprve zjistěte, zda jsou uvedené ceny určené pro maloobchod a zda obsahují DPH.


Článek vyšel také v měsíčníku Osobní finance. Informace o počítačové technice a high-tech najdete také na webu Živě.cz . 
Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená