FinExpert.e15.cz

Jak vybrat dobrou jazykovku?

Při současné nabídce jazykových kurzů by se odpověď zdála být snadnou. Jazykové školy jsou vidět, ať už pomocí vlastní inzerce nebo internetových stránek. Existují i speciální přehledy s podrobnými popisy nabízených kurzů. Najít jazykovou školu s nabídkou kurzů odpovídající vašim časovým a finančním možnostem, domluvit si tam schůzku a zapsat by tedy mohlo být otázkou několika dní. Je to ale doopravdy tak jednoduché?
Jak vybrat dobrou jazykovku?


Jako v mnoha jiných oblastech platí, že i jazykovou školu je vhodné vybírat nejen podle informací, které o sobě zveřejňuje, ale že je užitečné podniknout krátký vlastní průzkum a informace si tak ověřit.

Zkušenosti totiž ukazují, že žádná škola není úplně ideální pro každého zájemce o studium. Jednak jsou různé důvody, které jednotlivé zájemce ke studiu přivádí, a pravdou je i to, že každému rovněž vyhovuje jiné prostředí a styl výuky.

Určit si správný cíl – to je oč tu běží

Chcete chodit do jazykové školy, protože to po váš občas chtějí v práci, případně protože tak nějak tušíte, že je dnes dobré mít jazykové schopnosti? Pro úplný začátek to možná není marná úvaha, nicméně stavět pouze na podobně mlhavých základech nepostačí. Pokuste se proto vyjasnit si svoji motivaci, a přitom si určit realisticky cíl, kterého chcete při svém vzdělávání dosáhnout a prostředky, které hodláte investovat. Tím je míněno nejen školné, ale také váš vlastní čas.

Ledaskomu vyhovuje, když může své úsilí vztáhnout k určitému přesně definovanému cíli. V oblasti jazykového vzdělávání může být takovým cílem mezinárodně uznávaná zkouška. Pro jiného to může být osvojení si schopnosti plynule číst písemný text, rozumět mluvenému slovu, pro úplného začátečníka může být cílem schopnost zvládnout základní konverzaci.


Informace o podmínkách různých typů mezinárodně uznávaných jazykových zkouškách najdete na www.jazykovezkousky.cz.

Své cíle můžete v kvalitních jazykových školách konzultovat se zkušeným lektorem nebo pracovníkem školy. Úvodní pohovor vám pomůže při plánování dalšího postupu.

Lidé, kteří znalost cizího jazyka skutečně nezbytně potřebovali a měli tedy vysokou motivaci k učení, se často dovedli s dobrými výsledky učit sami, případně pouze s minimálními pomůckami, kterými je poslech cizího rozhlasu nebo satelitní televize. I to můžete mít na paměti, pokud se vám bude zdá nabídka jazykových škol příliš nepřehledná a pokud budete váhat nad tím, jakou metodu si vybrat. Čím vyšší zaujetí a motivace, tím vyšší je šance na úspěch.

Vyberte si několik škol a zkuste je navštívit

První přehlednou informaci o tom, jaké jazykové kurzy nabízí školy ve vašem okolí najdete například na internetu pomocí vyhledávacích nástrojů na portálu www.jazykovky.cz.
 
V menu Hledání školy zjistíte nabídku jazykových kurzů ve vašem městě a počet jazykových škol. Projděte si internetové prezentace vybraných jazykových škol, kde získáte další informace.

Potom vám už nic nebrání domluvit si úvodní pohovor v několika vybraných školách. Na tyto návštěvy si zkuste vyhradit několik odpolední v jednom týdnu. Při návštěvě školy se ptejte na věci, související s vyučováním a všímejte si, jak poučeně vám pracovník školy poskytuje požadované informace.

Na co se zaměřit:

  • nabízí škola ukázkovou hodinu zdarma?
  • umožnili vám setkání s lektorem, který povede váš kurz?
  • vyhovuje vám celková atmosféra navštívené školy?
  • disponuje škola vlastní knihovnou?
  • organizuje setkání bývalých studentů nebo kvalitní společenské akce?

Užitečným zdrojem poznatků bývají zkušenosti bývalých studentů a případně i informace o úspěšnosti absolventů při mezinárodních zkouškách. Protože však jen málo studentů prošlo více jazykovými školami, bývají jejich zkušenosti velmi subjektivní. Pokud se zachováte pouze podle jejich rady, možná nebudete zklamáni, ale nemusíte si vybrat školu, která bude vyhovovat právě vám. Navíc bývalí studenti mohli chodit k jiným lektorům, než k těm, se kterými se setkáte vy. Poradit při výběru školy vám pomohou také zaměstnanci různých vzdělávacích organizací.


Další znaky, podle kterých poznáte kvalitní jazykové školy:

  • nabídka rozřazovacího testu a pohovoru, díky které vás škola zařadí do jazykového kurzu odpovídajícího vašim dosavadním znalostem
  • informace o odbornosti lektorů, o jejich kvalifikaci a školeních, kterými prošli
  • smlouva o výuce, který vám poskytne záruku o tom, za jakých podmínek můžete studium přerušit


Kurz končí, co dál?

V každé solidní jazykové škole by měli být schopni pomoci radou, jak dál po ukončení kurzu a co dělat pro to, aby vaše nově nabyté vědomosti neupadly příliš rychle v zapomenutí. Mohou vám kupříkladu zprostředkovat studium na zahraniční jazykové škole.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená