FinExpert.e15.cz

Jak vybrat cestovní kancelář, která nezkrachuje

Jak vybrat cestovní kancelář, která nezkrachuje

Vzhledem k množícím se krachům cestovních kanceláří jsme v spolupráci s cestovní kanceláří Neckermann a cestovní agenturou Invia sestavili několik zásad, jejichž dodržováním můžete omezit riziko komplikací spojených s výběrem cestovní kanceláře.

Pouze ověřená cestovní kancelář

Jeďte na dovolenou s prověřenou cestovní kanceláří, která má dostatečnou historii. Na českém trhu existují desítky cestovních kanceláří. Než se tedy pro některou definitivně rozhodnete, řádně si ověřte její totožnost, pročtěte informace na webových stránkách a zjistěte zkušenosti známých. Zaměřte se také na historii cestovní kanceláře. Volte raději takovou, která je na trhu již delší dobu a má tím pádem větší praxi a zkušenosti s prodejem zájezdů. Jak dlouho již cestovní kancelář na trhu existuje, může klient zjistit z jejího výpisu z obchodního rejstříku. Zde je totiž uvedeno přesné datum jejího zápisu.

Má pojištění proti úpadku?

Důležitou informací samozřejmě je, zda je cestovní kancelář pojištěná proti úpadku. Pojištění cestovní kanceláře pro případ úpadku je od roku 1999 ze zákona povinné. Ujistěte se tedy, zda cestovní kancelář, která zájezd organizuje, má pojištění sjednané. Informace o něm je zpravidla součástí cestovní smlouvy. Pokud tomu tak není, vyžádejte si tuto informaci přímo od cestovní kanceláře. Platnost pojištění si také můžete ověřit například na webových stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nebo na stránkách dané pojišťovny, u níž má být cestovní kancelář pojištěna. Odlišujte však pojem cestovní kancelář a cestovní agentura. Agentura zájezd pouze zprostředkovává, proto nemá povinnost být pojištěná.

Široké spektrum nabídek

Jeďte s cestovní kanceláří, která poskytuje široké spektrum zájezdů do více zemí. Některé cestovky tak nabízí například zájezdy pouze v rámci České republiky, jiné se specializují například na pobyty v Egyptě. Cestovní kancelář, která se specializuje pouze na jednu nebo málo destinací, je více závislá na situaci v dané zemi. Pokud jsou tamní podmínky nepříznivé ať z politických či přírodních důvodů, negativně se to odrazí na prodeji jejích zájezdů. V takovém případě existuje mnohem vyšší riziko jejího úpadku. Při online rezervaci si také ověřte, který touroperátor zájezd provozuje. Ne vždy je prodejce taktéž organizátorem zájezdu.

Specifikujte body ve smlouvě

Při vypisování smlouvy je třeba uvést několik základních věcí. „Mezi ně patří například přesné označení obou smluvních stran, tedy klienta a cestovní kanceláře, označení místa pobytu, objemu zájezdu či jeho obsahu. Uveďte do smlouvy veškeré detaily, které by vám v případě krachu cestovní kanceláře mohly pomoci k rychlejšímu vyřízení administrativních náležitostí. Dbejte na popis hotelového pokoje, uvedení vzdálenosti pláže od hotelu, na výčet atrakcí v rámci areálu či na služby animátorů. Zahrňte do smlouvy vše, co je pro vás klíčové a co bylo součástí nabídky,“ radí Aleš Tůma z cestovní agentury Invia.cz.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

kdo zna Frantu z Providentu, napadne ho jen NIKDY VI...
Never more
25. 7. 2012, 18:09
A proto pouzivejte nasi cestovni agenturu ... pojist...
Franta
25. 7. 2012, 08:33
Dobrý članek :D nebo spíš reklama na Neckermann?
Pista
24. 7. 2012, 15:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená