Podlahy patří mezi základní prvky jakéhokoliv interiéru a dodávají každému prostoru osobitý charakter. Výběr vhodné podlahové krytiny v konečném důsledku ovlivní kvalitu bydlení lidí žijících v dané domácnosti. Ať zvolíte klasiku nebo netradiční řešení, vždy můžete vybírat ze široké nabídku různých druhů materiálů. Zkušenosti prodejců říkají, že se lidé v poslední době vracejí k přírodním materiálům - dřevu, dlažbě a také korku. Na druhou stranu pro umělé materiály mluví zejména nižší cena a bezproblémová údržba.
Podle čeho vybírat?
Při samotném výběru podlahové krytiny vezměte v úvahu hned několik faktorů. K těm nejdůležitějším bezesporu patří bezpečnost, odolnost, trvanlivost, náročnost či nenáročnost údržby podlahy aj. Důležitou roli hraje i zdravotní stav členů domácnosti. Máte-li v rodině alergika, budete muset výběr materiálu přizpůsobit jeho nárokům a požadavkům. Obdobně se zachovejte v místnostech, kde chováte nebo dáváte prostor domácím zvířátkům. V neposlední řadě se zaměřte na to, zda bude použitý materiál ladit i s ostatním vybavením pokojů.
Výběr podlahové krytiny by měl v neposlední řadě zohledňovat funkci a využití daného prostoru. Praxe osvědčila, že je užitečné používat odlišné materiály pro jednotlivé místnosti v domě či bytě. Vždyť jen stěží si lze představit situaci, kdy koupelna bude mít stejnou podlahovou krytinu jako obývací pokoj.
Kvalitní podklad je záruka dobré podlahy
Před samotnou pokládkou nové podlahové krytiny překontrolujte, zda podkladová vrstva podlahy má dostačující kvalitu (pevnost, rovnost). Mezi další podstatné parametry patří bezprašný a suchý povrch a dobrá izolace. Pokud tyto atributy podlahová krytina splňuje, nemusíte s novou pokládkou dlouho váhat. V opačném případě nezbývá, než zavolat odborníky k sjednání nápravy.
Vybíráme podlahovou krytinu
Kuchyň
Vzhledem k tomu, že se tento prostor řadí mezi nejfrekventovanější a nejzatíženější místa domácnosti, měl by těmto faktorům odpovídat i výběr materiálu. Příprava jídla a jeho konzumace klade zvýšené nároky na jakoukoli podlahovou krytinu. Zejména voda a jiné tekutiny negativně působí na podlahu, a tak dochází k častému znehodnocení. Z těchto důvodů bude nejvýhodnější použít do kuchyně dlažbu, linoleum nebo PVC.
WC a koupelna
Na WC nebo do koupelny se téměř výhradně používá keramická dlažba. Díky svým výborným užitkovým vlastnostem a estetickým potenciálem se řadí k nejvíce používaným materiálům. Snadná a rychlá údržba jsou dalšími argumenty pro jejich použití.
Obývací pokoj
V obývací pokoji v poslední době kraluje dřevo, korek a koberce. Praktické je i použití dlažby, máte-li v obývacím pokoji krb. Výhodou dřeva je jeho trvanlivost a snadná údržba. Korek opatřený povrchovou úpravou zase dobře tepelně i zvukově izoluje a navozuje pocit tepla. U koberců hraje nejdůležitější roli jejich odolnost, která je dána hustotou vláken. Vysoce odolné koberce jsou obvykle méně komfortní a naopak vysoce komfortní koberce nesnesou přílišnou zátěž.
Ložnice
Jelikož ložnice nepatří mezi místa, která jsou výrazně zatížena provozem domácnosti. Proto lze bez problému použít jako vhodnou podlahovou krytinu tzv. plovoucí podlahy, masivní dřevo a jako doplněk koberec.
Dětský pokoj
Zkušenosti říkají, že podlaha dětského pokoje vyžaduje zejména nároky na snadnou údržbu a bezpečnost. K tomuto účelu lze výhodně použít korek či linoleum, naopak se vyhýbejte podlahám z dlažby z důvodu zajištění dostatečné bezpečnosti dětí.
Předsíň
U předsíně hraje největší význam „hustota“ provozu domácnosti. Čím větší počet lidí projde předsíni, tím odolnější podlahu je třeba vybrat. Nabízí se tedy řešení, které reprezentuje dlažba, PVC nebo linoleum.
Linoleum je sice dražší varianta, protože je vyrobeno z přírodních surovin oproti PVC, ale pro jeho použití mluví jeho výrazně delší životnost. Nezavrhuje ani variantu se zátěžovými koberci za předpokladu, že jste ochotni věnovat čas náročnější údržbě.
Individuálně nebo s odborníky?
Dřevěné parkety, tzv. plovoucí podlahy, keramické dlaždice, linoleum, PVC nebo přírodní kámen uspokojí i ty nejnáročnější požadavky na podlahovou krytinu. I přes lákavé nabídky obchodníků dobře zvažte výběr materiálu, popř. problematiku vhodné podlahové krytiny konzultujte s odborníky, abyste za krátkou dobu nemuseli litovat vynaložených prostředků. Nezapomeňte, že nejdůležitější roli při volbě podlahové krytiny hraje především výběr materiálu a jeho kvalita, která je pevně spjata s celkovou životností. Obzvláště pozorní buďte při rádoby „výhodných“ cenových nabídkách u dřevěných a korkových podlah.
Přípravu podlahy a samotnou pokládku podlahové krytiny zvládne každý zručnější domácí kutil. Pokud si ale sami na náročnější instalaci podlahy či její úpravy netroufáte, můžete oslovit odbornou firmu. Například za pokládku parket z masivu zaplatíte kolem 550 Kč/m2 (včetně vytmelení, lepidla, zbroušení a přelakování), za pokládku lamelových podlah si připravte 200 – 300 Kč/m2.
Při výběru podlahy vezměte v úvahu
- využití místnosti
- náročnost údržby
- vzhled a způsob provedení
- cenu a garanci kvality materiálu
Plusy a minusy podlahových krytin
Laminátové plovoucí podlahy
- + snadná montáž
- + nižší cena
- - nemožnost oprav při poškození
- - méně estetický vzhled
- - horší akustické vlastnosti
Dřevěné plovoucí podlahy
- + snadná montáž
- + estetika
- + možnost oprav při poškození
- - vyšší cena
- - relativně měkký povrch, tj. menší odolnost
- - horší akustické vlastnosti
Dřevěné masivní podlahy (parkety, prkna apod.)
- + osvědčený a tradiční materiál
- + estetika a akustika
- + možnost oprav - broušení
- - časově náročnější pokládka
- - vyšší cena
- - nutnost pravidelné údržby
Keramické dlažby
- + tvrdost a odolnost
- + nižší pořizovací náklady
- + dlouhá životnost a snadná údržba
- - vyvolává pocit chlad
Povlakové podlahy (PVC, koberce)
- + snadná údržba u PVC materiálu
- + nižší pořizovací náklady
- + vyvolávají pocit tepla
- - náchylné na poškození
- - koberce mají větší výskyt mikroorganismů