FinExpert.e15.cz

Jak vidí start své kariéry dnešní studenti?

Praha, 28. květen 2014

Absolventi měli vždy složitější vstup na pracovní trh, nicméně momentálně je právě nezaměstnanost mladých jedním z nejpalčivějších celosvětových problémů. Loni bylo podle Mezinárodní organizace práce na světě 74,5 milionů nezaměstnaných ve věku 15-24 let.

Během účasti na univerzitních veletrzích práce Profesia.cz  a personální agentura AC Jobs provedly anketu mezi 565 studenty, jak přistupují k nalezení prvního zaměstnání.

Polovina studentů neví, co je čeká

Z ankety vyplynulo, že 36% studentů si trh práce pravidelně monitoruje. Pracovní portály k tomuto účelu poskytují zdarma formuláře, kde specifikujete o jakou práci máte zájem a denně vám chodí čerstvé nabídky na email. Každý desátý student je přesvědčený, že uplatnění najde vždy. 41 procent studentů si není jisto a 11 procent netuší, co se v jejich oboru momentálně na pracovním poli děje.

,,Říká se, že štěstí přeje připraveným. Čím dříve studenti začnou monitorovat trh práce ve svém oboru, tím více času mají na doučení se a získání zkušeností s požadavky, které jsou na uchazeče o práci v daném odvětví či pozici kladené. Zároveň zjistí, kdo jsou klíčoví hráči v jejich oboru.” říká Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz.

Dvě třetiny studentů hledá práci už rok před ukončením studia

Každý čtvrtý student začíná hledat práci 2 roky před ukončením studia. Studenti se snaží najít především praxi v oboru, jsou však ochotní stále častěji jít na neplacenou stáž, nicméně pořád převažují brigády nebo zkrácené úvazky mimo obor studia nejen v České republice, ale i v zahraničí. Většina studentů, 36% dotazovaných, si hledá zaměstnání 1 rok před opuštěním školních lavic.

Půl roku před ukončením studia začíná s hledáním práce 11% studentů a pár měsíců před ukončením každý šestý, je to však období, kdy se dokončují diplomové práce, uzavírá se poslední ročník a zároveň je třeba se připravit na státní zkoušky, tudíž hledání práce není věnovaná adekvátní pozornost.

Jen 5% studentů již práci má. Osm procent studentů začíná s hledáním až po úspěšném ukončení vysoké školy, z toho si každý padesátý nechává hledání práce až po posledních prázdninách.

Při hledání práce rozhoďte sítě všude

Nejpružnější a nejvyužívanější kanál při hledání pracovních nabídek je internet. Studenti hledají práci a zároveň informace o zaměstnavatelích nejčastěji na stránkách společností (33%). Každý čtvrtý reaguje na pracovní nabídky, vystaví si životopis nebo zapne agenta pro nabídky na pracovním portálu. Devět procent studentů hledá práci v sociálních sítích.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená