FinExpert.e15.cz

Jak ušetřit za elektrickou energii?

Účty, účty a zase účty. Zná to každý z nás. Platit musíme, ovšem existují určitá opatření, která dokáží zachránit nezanedbatelné finance rodinného rozpočtu. V minulých týdnech jsme se zabývali úspornými stavbami a vytápěním. Nyní se podíváme na zbytečné plýtvání elektrickou energií.
Jak ušetřit za elektrickou energii?

První krok: sledování spotřeby

Pokud chcete snížit spotřebu energií ve své domácnosti, měli byste začít průběžně sledovat spotřebu a pokusit se o její měření. Každý týden si zapisujte stav plynoměru a elektroměru. Umožní vám to průběžně sledovat vliv provedených úsporných opatření a zároveň si snáze vypočítáte náklady na energie. Například snížením tepla v pokoji o jeden stupeň Celsia se Vám náklady na topení sníží zhruba o 6 %.

Zjišťování stavů energie a následně tedy i nákladů je problematické v centrálně vytápěných domech, kde uživatelé bytů uhrazují teplo a ohřev vody měsíčními paušálními platbami. Měření se musí provádět za celý dům a obyvatelé jsou závislí jen na energeticky úsporných opatřeních prováděných provozovatelem a majiteli.

Největší spotřebu energie v domácnosti má na svědomí vytápění a ohřev vody pro mytí. Jen jednu pětinu z celkové spotřeby vynaložíme na provoz elektrických spotřebičů. Řeknete si možná, že to není zase tak veliké procento, ale opak je pravdou. Právě mnoho malých čísel dává v celkovém součtu velkou sumu. Proto má význam soustředit se na šetření i v této oblasti.

Orientujte se podle energetického štítku

Pokud se chystáte pořídit si některý z domácích elektrospotřebičů, je dobré vědět, podle čeho se při výběru orientovat. Domácí elektrospotřebiče by měly být energeticky nenáročné. To platí především pro spotřebiče s vyšším příkonem. K orientaci slouží takzvaný "energetický štítek". Měření konkrétního elektrospotřebiče provádí nezávislá komise, která vychází ze schválených metodik podle evropské normy testování.

Vzhled energetického štítku je shodný ve všech zemích, které přistoupily k dohodě. Má být nalepen na každém spotřebiči. Povinnost uvést na trh spotřebič vybavený energetickým štítkem se vztahuje na všechny tuzemské výrobce a vyhláškou uvedené dovozce elektrospotřebičů. Měření konkrétního elektrospotřebiče provádí nezávislá komise, která vychází ze schválených metodik podle evropské normy testování. Vzhled energetického štítku je shodný ve všech zemích, které přistoupily k dohodě.

Jedná se o:

  • pračky kombinované se sušičkou,
  • automatické pračky,
  • bubnové sušičky prádla,
  • chladničky, mrazničky a jejich kombinace,
  • myčky nádobí,
  • elektrické trouby,
  • elektrické ohřívače vody,
  • zdroje světla.

U těchto domácích elektrospotřebičů vám energetický štítek napoví, do jaké třídy energetické účinnosti konkrétní spotřebič patří.
Na štítku jsou uvedeny barevné pruhy s písmeny od "A" do "G". Jednotlivá písmena označují účinnost daného spotřebiče, tedy zda má nízkou či vysokou spotřebu elektrické energie. Písmeno "A" označuje nejnižší spotřebu, písmeno "G" nejvyšší. Označení "A", "B", "C" vypovídá o úsporných spotřebičích. Označení "E", "F", "G" vymezuje zařízení, která jsou méně úsporná.

Co ze štítku také vyčtete?

Na štítku jsou dále uvedeny - spotřeba energie, výrobce a další údaje, vypovídající o vlastnostech spotřebiče (např. hlučnost, účinnost mytí, účinnost sušení atd.). Podle vyhlášky se můžou na trh uvádět jen elektrické spotřebiče v třídách energetické účinnosti "A", "B", "C" a "D".
Pokud máte doma starší elektrospotřebič (pračku, mrazničku, chladničku nebo elektrický ohřívač vody), pak si nechte přeměřit jeho spotřebu energie a porovnat ji s parametry nových elektrospotřebičů.
Jen pro zajímavost: Českobudějovické sdružení Energy Center půjčuje Jihočechům tzv. wattmetr, kterým si spotřebu energie můžete bez problémů sami změřit. Měření ukáže, zda se vyplatí koupit nový elektrospotřebič. Někdy totiž nižší spotřebou energie ušetříte tolik peněz, že se z nich nový spotřebič brzy zaplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Energy Center


 Zdroj: www.CESKESTAVBY.czDalší článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Tabulka ???
miljan
6. 3. 2005, 16:46
Tabulka ???
MarBen
6. 12. 2004, 06:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená