FinExpert.e15.cz

Jak ušetřit při nákupu zimní dovolené

Jak ušetřit při nákupu zimní dovolené

Každá dovolená by měla začít pečlivou přípravou. Přinášíme proto pět tipů, aby vás silný vítr překvapil jen na hřebenech hor a ne v peněžence.

Výběr zimní dovolené

Zhruba třetina Čechů je zvyklá si v zimě zaplatit několik dní pobytu na horách, v lázních nebo u moře. Vyplývá to z nedávného průzkumu Ery. „U všech typů dovolených platí, že klasickým návštěvám cestovních kanceláří pomalu odzvonilo. Většina lidí si totiž svou zimní dovolenou zařizuje sama přes internet,“ říká výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Pokud se také rozhodnete pro objednání zájezdu online, pak si dejte pozor, aby cena zájezdu byla konečná. Poslední místa v zájezdu bývají i v nabídkách last minute, kde můžete sehnat dovolenou s poměrně výraznou slevou. 
 

Lyžařské areály 

Pokud se rozhodujete, zda pojedete na dovolenou v Čechách, nebo se vydáte do ciziny, zvažte nejprve svoji aktuální finanční situaci a také to, zda do hor chcete jezdit častěji a za míň peněz, nebo raději zvolíte jednorázovou několikadenní dovolenou. Lyžařské areály v zahraničí sice nabízejí delší trasy pro sjezdové lyžování a stabilní množství sněhu, ale cena skipasů bývá mnohdy dvojnásobná (celý den Harrachov – 590 korun, Zillertal Skiarena – 44,5 Eur v přepočtu zhruba 1 125 korun). Za vyšší náklady v rámci cestování za hranice navyšuje také doprava a ubytování. Do zahraničí letos plánuje vyjet zhruba každý desátý Čech. Mezi nejpopulárnější lokality patří Krkonoše, které se snaží po vzoru zahraničních středisek propojovat jednotlivé areály.
 

Příprava vybavení

Dovolená na horách ale kromě nutné platby za dopravu, ubytování a případnou permanentku na sjezdovku představuje i zvýšenou investici do sportovního vybavení. Proto je třeba, abyste s těmito výdaji dopředu počítali. Je lepší výbavu na hory koupit, nebo si ji půjčit? Polovina Čechů má jasno – půjčit v místě bydliště. Přímo v blízkosti lyžařského areálu využívá půjčovnu už jen pětina dotazovaných. „U malých dětí je to pochopitelné, protože rychle odrostou původnímu lyžařskému vybavení a téměř každou novou sezónu je třeba vše vyměnit. Kupovat pokaždé věci nové může být pro rodiče finančně náročné,“ vysvětluje Aleš Pospíšil. Koupě zimního oblečení se nejvíc vyplatí při sezónních výprodejích, kde se slevy mohou vyšplhat až na 50 – 60 %.

Útrata na dovolené

Pro 20 % Čechů nepředstavuje pobyt na horách tak vysoký výdaj, aby ho museli plánovat dopředu. Většina si svou zimní dovolenou zaplatí z vlastních úspor a jen 3 % z nich si na ni půjčují od banky. Za horský pobyt v penzionu nebo hotelu pro dvoučlennou rodinu lidé nejčastěji utrácí do 10 tisíc korun. Za jeden den rodina v průměru za jídlo a skipasy utratí 1 413 korun.

Pojištění je nezbytností

Pokud se chystáte vydat na hory, pak byste se měli připojistit proti úrazu. Tuto možnost v současnosti využívá méně než polovina lyžařů. „Ideální pojistka pro lyžování zahrnuje především pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Při výjezdu do zahraničí lidé bohužel spoléhají většinou jen na evropskou kartičku pojištěnce, která však nezahrnuje úhradu veškerých nákladů,“ upozorňuje Aleš Pospíšil. Pokud se řadíte mezi běžné lyžaře, pak je pro vás vhodné bezplatné cestovní pojištění nabízené ke kreditním kartám. Dopředu si ale zjistěte, na jakou pojistnou částku se vztahuje. Často totiž bývá lepší uzavřít za poplatek roční pojištění. Pokud se však do zahraničí vydáte jen 1 – 2x do roka, bude pro vás výhodnější uzavřít pojistnou smlouvu na daný termín přímo u pojišťovny.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená