FinExpert.e15.cz

Jak ušetřit na studiu cizích jazyků

Učte se cizí jazyky bez náporu na peněženku prostřednictvím tandemových kurzů, jazykových večerů, chatu nebo skypu.
Jak ušetřit na studiu cizích jazyků

Oplývat znalostí alespoň jednoho světového jazyka, nejčastěji angličtiny, je dnes nezbytností. Znalost cizí řeči se vyžaduje skoro v každém zaměstnání, zejména ve větších firmách. Základy angličtiny či jiného jazka jsou navíc nezbytné při cestování do zahraničí a často i v každodenních situacích.

V jazykové škole se sice seznámíte se základy jazyka a naučíte gramatiku. Kvůli přeplněným učebnám a často pasivnímu způsobu výuky však nemůžete příliš spoléhat na zlepšení konverzačních dovedností. Navíc často bývají kurzy předražené.

Můžete vyzkoušet jiné způsoby, jimiž zlepšíte vaši úroveň cizího jazyka. Navíc při vynaložení minimálních finančních nákladů. Jazykové školy totiž už nejsou jedinou možností, jak bojovat s chabou znalostí anglických slovíček.

S rodilým mluvčím na basketbalu či u kávy

Právě schopnost se daným jazykem dorozumět je klíčová, jak se tedy rozmluvit? Mezi studenty vysokých škol se rozmohl alternativní způsob výuky cizích jazyků, který čím dál častěji využívají i jedinci mimo akademické prostředí – tandemové kurzy. Princip je jednoduchý.

Dva lidé odlišných národností si během pravidelných neformálních setkání předávají znalosti své mateřštiny ve stylu give and get. Jinými slovy, naučíte se anglicky, italsky nebo třeba čínsky, zatímco tandemovému partnerovi poskytnete vhled do tajů české gramatiky.

„Podoba lekcí je čistě na tandemových partnerech. Můžete se třeba scházet v kavárnách a procvičovat gramatiku i mluvený projev, časté je ale také společné provozování sportů či posezení u piva. Naučíte se tak i hovorové fráze nebo tématická slovíčka spojená s vašimi zálibami. Je to zábava, při které potkáte lidi z celého světa, pochytíte přízvuk přímo od rodilého mluvčího a zbavíte se obav z komunikace v cizí řeči,“ shrnuje potenciál tandemových kurzů Josef Stříbný, který za účelem snadného hledání tandemových partnerů vytvořil ve spolupráci s ISC MU (Mezinárodní studentský klub Masarykovy univerzity) aplikaci GetTandem.com. Na daných webových stránkách se jednoduše přihlásíte, vyplníte profil a preferované jazyky a pak už jen hledáte podobně naladěné účastníky.

Globální jazykový Babylon na internetu

Zahraniční partnery na jazykový tandem je samozřejmě jednodušší hledat ve větších městech, kde se vyskytuje vyšší procento cizinců. Šanci rozmluvit se v cizím jazyce máte však i v případě, že bydlíte na vesnici v okrese, který podobné možnosti nenabízí. Na internetu dnes existuje spousta webových aplikací vytvořených přímo za účelem zlepšování jazykových znalostí.

Jedná se většinou o specializované webové stránky zaměřené na jeden či více světových jazyků, multilingvální chaty a interaktivní cvičení či testy. Mezi nejznámější patří celosvětové chatové stránky Babel.com a MyLanguageExchange.com, kde si po registraci vyberete chatovaní jazyk a nic vám nebrání povídat si s rodilými mluvčími i jedinci, kteří na stránky přišli za stejným účelem jako vy.

Anglofilové ocení chat v rámci projektů EnglishBaby.com a EnglishClub.com, na kterých si můžete psát nebo přes skype povídat třeba s Američany, Brity či Australany. Po prohledání dalších jazykově zaměřených internetových stránek objevíte navíc různé weby s vysvětlením gramatiky, mluvnickými cvičeními či testy. Také ty jsou nejčastěji k dispozici v angličtině, jako například HelpForEnglish.cz, English-Online.cz či přípravné testy k certifikátům FCE a CAE, ale také v němčině či francouzštině.

S angličtinou na pivu

Velmi příjemným způsobem zvyšování jazykové gramotnosti jsou různé tématické večery zaměřené na jeden konkrétní jazyk. Například v Brně, Praze či Olomouci se setkáte s pravidelně organizovanými večerními akcemi v kavárnách či hospodách, kde účastníci ve velmi neformální atmosféře hovoří pouze jedním, předem určeným jazykem. I jako začátečník můžete navštívit English Meeting, Se Habla Espaňol nebo Soirée Française, kde potkáte spoustu lidí podobných zálib ze všech koutů světa.

„S nápadem organizace jazykových večerů přišel v roce 2008 jeden francouzský student žijící toho času v Brně. Důvod byl prozaický. Při každém setkání více národností je nepsaným pravidlem, že hlavním dorozumívacím prostředkem je angličtina. Kolektiv by ale přitom mohl efektivně komunikovat také v jiných jazycích, tak proč tohoto potenciálu nevyužít?“ vysvětluje motivaci pro pořádání jazykových meetingů organizátor brněnské Se Habla Espaňol Juande Carrión.

Obrovskou výhodou akcí je kromě faktu, že překonáte stud z hovoru v cizím jazyce, také socializační funkce, tedy navázání nových přátelství a poznávání cizích kultur. A samozřejmě zlepšení jazykových dovedností.

„Jazykové večery jsou skvělou praxí. Je to jako byste na několik hodin odjeli do cizí země či měli svůj vlastní tým učitelů-rodilých mluvčích, to vše zadarmo. Naučíte se nová slovíčka a fráze, vyvarujete se gramatických omylů a vaše znalosti se budou týden od týdne prohlubovat,“ shrnuje plusy tématických večerů Carrión, který za tímto účelem provozuje webovou stránku o aktuálních mítincích Lingodb.com.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená