Začátek topné sezóny se blíží. Nebude proto na škodu zopakovat si pár tipů, které vám mohou ušetřit nějakou tu korunu.
- Pořiďte si programovatelný termostat. S ním můžete regulovat vytápění přesně podle vašich představ. Přes noc bude vytápět na teplotu nižší, ráno ji zvýší, abyste nevstávali do zimy.
- Nezakrývejte radiátory. Pokud má radiátor přístup do celé místnosti bez nějakých překážek, vytopí prostor rychleji a levněji.
- Izolujte. Zkontrolujte, kde vám z domu uniká teplý vzduch a naopak dovnitř proudí ten chladný – podívejte se na okna, vchodové dveře, balkonové dveře i vchod do sklepa. Na spodní strany dveří můžete připevnit těsnící lišty, do rámů oken je možné nalepit gumové nebo pěnové těsnění.
- Větrejte krátce a intenzivně. Větrat půl dne a pak pořádně zatopit, abyste odpoledne nestrávili při 15°C, není ideální. Odborníci doporučují krátké a intenzivní větrání. Vypněte topení, otevřete okno dokořán a nechte ho tak 10 až 15 minut. Do domu se dostane čerstvý vzduch, ale stěny zůstanou teplé. To opakujte třikrát denně. Při dlouhém větrání pootevřeným oknem dům prochladne.
- Udržujte vlhkost. Je prokázáno, že pokud je v domácnosti dostatečná vlhkost 40 – 50 %, docílíte stejného pocitu tepla, jako by teplota v místnosti byla o 2 až 3°C vyšší. Vlhkost v pokoji zvýšíte třeba i tím, že k radiátoru umístíte mističku s vodou, nebo budete pěstovat více rostlin. Situaci řeší i profesionální zvlhčovače vzduchu.
Ekonomická výkonnost je dlouhodobě nadprůměrná a hospodářské prostředí stabilní.