FinExpert.e15.cz

Jak ušetřit na dítěti?

Připravili jsme pár užitečných tipů, díky kterým ušetříte svou peněženku.
Jak ušetřit na dítěti?

Zní to hrozně, ale je pravdou, že i na dětech se dá šetřit. Samozřejmě tak, aby jim nic podstatného nescházelo. 

Než se nám narodí dítě, pořizujeme si pro něj nezbytné věci. Je dobré přemýšlet už teď, hlavně pokud jde o naše prvorozené dítě a my plánujeme dítě další. Je například rozumné nakupovat dražší věci, jako je třeba kočárek, v neutrálních barvách, protože i když známe pohlaví dítěte, které se nám má narodit, nikdy nevíme, jakého pohlaví bude dítě druhé. Bylo by zbytečným mrháním peněz pořizovat na každého potomka nový kočár.

Dále je tu kategorie oblečení. Pokud nejsme hákliví, můžeme přes internet nakoupit spoustu již nošeného oblečení, které prodávají maminky po celých balících. Oblečení je většinou pěkné, protože kojenci velmi rychle rostou a nemají šanci své oblečky obnosit a zničit.

Jídlo – rozhodně je dobré, pokud matka dítě alespoň rok kojí, protože tím ušetří za různé příkrmy.

Plenky látkové či jednorázové? Tohle je velmi diskutované téma. Je otázkou, zda se vyplatí spíše používat látkové pleny. Když zohledníme pořizovací cenu, elektřinu a vodu potřebnou k jejich vyprání plus práci a čas, které nás to stojí, mnoho z nás si pomyslí, jestli není výhodnější počkat si na různé slevy či akce v obchodech a koupit si pleny papírové. Samozřejmě se nemůžeme zaobírat ekologickou stránkou, protože to by určitě vyhrály pleny látkové. Finančně výhodné je pro nás co nejdříve naučit dítě chodit na nočník. Tím nám měsíčně odpadne velký finanční výdaj.

Roste a roste

Jak nám dítě roste, musíme mu pořizovat další a další oblečení. Rozhodně bychom na něm neměli šetřit za každou cenu. Méně kvalitní oblečení má možná nižší pořizovací cenu, ale rozhodně krátkou životnost. Pokud chceme hodně šetřit, můžeme oblečení nakoupit v secondhandech. Ale pozor. Rozhodně bychom neměli šetřit na obuvi našich potomků. Nenechávejte chodit děti v botách po starších sourozencích, ani jim je nekupujte na stáncích. Také je nevhodné, když dítě chodí v botách o dvě čísla větších, aby mu déle vydržely. Špatným výběrem obutí můžete negativně ovlivnit vývoj chodidel vašich dětí.

Vybavení pro předškoláka kupujte také v různých akcích, ale pozor na aktovku. Ta by měla být kvalitní, aby našim dětem neničila záda, protože v ní budou nosit docela těžké věci.

Sport – když chcete naučit dítě jezdit na kole, úplně mu postačí staré kolo, na kterém jsme se naučili jezdit i my. Na co pořizovat moderní odrážecí kola, která stojí skoro jako kolo pro dospělého. Lepší kolo můžeme dítěti pořídit až kdy je starší a vidíme, že má skutečný zájem na kole jezdit. Když chceme dítě učit lyžovat, opět nám postačí starší lyže i boty nebo půjčené v půjčovně, samozřejmě pokud nejezdíme na hory každý víkend, to se potom vyplatí pořídit mu vlastní vybavení.

Hračky – rozhodně nekupujte nesmyslné plastové hračky. Na první pohled se možná zdají jako levné a tím pádem výhodné, ale dítě je nejspíš za pár hodin odhodí a po zbytek své životnosti se budou válet na hromadě dalších zbytečností. Proto raději kupujme kvalitnější a dražší hračky, například různé stavebnice, které dětem mohou vydržet i několik let a zároveň rozvíjejí jejich myšlení, jemnou motoriku, atd. V tomto případě není potřeba šetřit, protože když si v závěru spočítáme, kolik peněz vyhodíme za nesmysly, možná zjistíme, že na kvalitní hračce jsme v podstatě ušetřili. Není totiž potřeba, aby dítě mělo pokoj zaplněný věcmi, ale lepší je, když jej obklopují hračky, se kterými si opravdu rádo hraje.

Pod stan či do chatky

Dovolená – neutrácejte peníze za luxusní dovolené. Malé děti budou šťastnější někde v přírodě pod stanem nebo v chatce, kde se mohou podle libosti vydovádět, než někde v luxusním hotelu, kde budou stále hlídané a nebudou se moct uvolnit.

Když dítě začne projevovat zájem o volnočasové aktivity, neměli bychom mu v tom bránit. Pokud ale neprojevuje zvláštní sportovní nebo hudební nadání, můžeme ho posílat do zájmových kroužků, které většinou zdarma organizuje škola, kterou dítě navštěvuje. Tím také ušetříme nemalý peníz.

Okolo dvanáctého roku nejspíš naše dítě začne projevovat zájem o mobilní telefon. Nebraňme se tomu, protože i pro nás to má jistou výhodu, a to kontroly nad dítětem. Pořiďte mu však telefon za přijatelnou cenu. Vysvětlete dětem, že nejde o hračku, ale nástroj pro komunikaci.

V patnácti letech naše děti přechází na střední školy. Většina jich bude navštěvovat školu mimo místo svého bydliště. Proto bychom si měli spočítat, zda je pro nás finančně výhodnější, aby dítě každý den dojíždělo nebo zůstávalo na internátě. Také učebnice je dobré nakupovat na burzách, které pořádají školy, které děti navštěvují. Zde mají možnost nakoupit již použité učebnice od starších spolužáků a tím ušetřit velké částky, které by daly každý rok za učebnice nové.

Pokud si chtějí dospívající děti koupit něco, co vy považujete za zbytečnost, veďte je k tomu, aby si to zaplatily nebo alespoň částečně přispěly z ušetřeného kapesného či z peněz, které dostanou k narozeninám nebo k vánocům. Je také dobré, když si dítě samo přivydělá na letních brigádách. Může si tak za své peníze koupit to, co vy byste mu pořídit nemohli. A má to další plus. Alespoň ze svých potomků nevychováte rozmazlené jedince, kteří musí mít vše, na co si vzpomenou bez jakékoliv námahy.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená