FinExpert.e15.cz

Jak správně zdanit přivýdělek?


M. Vlach  |  20. 05. 2005 10:29

Zapoměli jste na možnost přivýdělku čánností podle Obč. zákoníku, na základě Příkazní smlouvy, resp. Smlouvy o obstarání věci nebo Zprostředkování.

Taková činnost je zpravidla příležitostná, časově omezená, trvá např. týden, měsíc. čtvrt roku a provedením zanikne.   Tím, že není soustavná, není podnikáním ve smyslu živnostenského zákona.   Takových růzzných činností, s různým obsahem, může být v kalendářním roce i několik.

Přijem, resp. výše odměny - není omezena (přiměřenost je namístě), příjem je pak potřeba zdanit v režimu § 10 Zákona o dani z příjmu.   Je-li činností v kalendářním roce několik, pak je třeba je v přiznání daně z příjmu, části k § 10 uvést samostatně, co se nevejde tak v samostatné příloze.

I v tomto případě platí vše k § 10 v plném rozsahu.


 

 

 

 

 | 
Tomáš  |  19. 12. 2013 15:39

Dobrý den, zajímalo by mne, jakým způsobem by se danil následující příjem:

Mám v počítači nainstalovaný program, který využívá procesoru ke zpracovávání různých skriptů. Za každý den, kdy tento program běží, si mohu vybrat určitou částku (od několika dolarů denně až do několika tisíc měsíčně- teoreticky). Přes různé elektronické peněženky mi peníze přistanou na českém účtu. Chtěl bych tedy vědět, kolik mohu takovým způsobem měsíčně vydělat, aniž bych musel tyto příjmy 1) dokazovat, 2) danit.

Děkuji za odpověď.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená