FinExpert.e15.cz

Jak si půjčit auto?

Potřebujete jet na chalupu a nemáte se tam jak dostat? Museli jste dát vlastní auto do servisu a potřebujete být stále mobilní? Řešením může být půjčovna. Na co si dát při půjčování auta pozor a kolik vlastně za všechno zaplatíte?
Jak si půjčit auto?

Podle provozovatelů autopůjčoven každým rokem roste počet těch, kteří si dopravní prostředek půjčují na několik dnů nebo na víkend. Každého potenciálního uživatele půjčeného auta zajímá především cena za pronájem. Nicméně právě tato skutečnost by neměla být tou hlavní, protože například některé menší autopůjčovny neuvádí všechny náklady, které do konečné ceny pronájmu vstupují.

Jaké auto si můžete půjčit
Vypůjčit si můžete stařičkého Favorita, vyhrkanou Felícii nebo oblíbený Opel Corsa či VW Polo. K nejpůjčovanějším patří vozy nižší střední třídy, tzn. Škoda Octavia, Fabia, Ford Focus či VW Golf. Movitější klienti si mohou půjčit i Mercedes, zpravidla éčkové řady. Za Mercedes S na jeden den u Sixtu zaplatíte 10 899 Kč, víkend vás vyjde na 21 484 Kč.

Výbava je u vozů nižší střední třídy většinou pouze základní, výjimečně je auto vybaveno klimatizací. Většina autopůjčoven pronajímá fabie s motory 1,4/44 kW v základní výbavě. Také platí, že nabízena jsou většinou auta s benzinovými motory, diesely najdete v nabídce jen zřídka.

Ceny
Auto si za méně než 500 Kč na den téměř jistě nepůjčíte. Výjimkou mohou být pouze některé akční nabídky. Pokud i tak půjčovna inzeruje cenu za jednodenní pronájem do 500 Kč, většinou se jedná o variantu s omezením ujetých kilometrů. V případě krátkodobých pronájmů stojí auto okolo 1 000 Kč na den bez omezení ujetých kilometrů. Platit ale musíte i pohonné hmoty, které mohou cenu dostat trochu výše. Čím déle máte auto pronajaté, tím nižší částku za jeden den pronájmu platíte (například měsíční pronájem Fabie 1,4i u společnosti Alimex stojí cca 520 Kč denně). Rozdíly v ceně jsou i mezi vozy s benzinovými a dieselovými motory. Nafta je stále ještě levnější než benzin, a tak se může půjčení dieselu jevit jako výhodné. Ke vší smůle ale není mnoho autopůjčoven, které by vozy s naftovým motorem nabízely a navíc je cena za jejich denní pronájem vyšší než u benzinových. Museli byste tedy najet stovky kilometrů denně, aby se vám diesel cenově vyplatil. Připlatit si také můžete za půjčenou autosedačku nebo střešní nosiče lyží. Někdy je také výhodné rezervovat si auto přes internet – například Hertz nabízí 10% slevu z ceny pronájmu.

Půjčovny aut působící na českém trhu je možné rozdělit do tří základních kategorií.

Malé půjčovny mají většinou lokální charakter, maximálně dvě pobočky, vozidla jsou v horším technickém stavu a ceny nejsou zrovna nízké.

Velké národní půjčovny mají několik poboček po celé republice, nabízejí kvalitní servis a mohou nabídnou nadstandardní služby. Mezi nejznámější patří Alimex a Rentpoint.

Mezinárodní autopůjčovny sice většinou nabízejí vyšší cenu pronájmu, ale disponují kvalitním vozovým parkem a nabízejí nadstandardní služby. Samozřejmostí je možnost vrátit auto v jiném státě, než v ČR nebo si přímo přes českou pobočku objednat vozidlo na některé ze světových letišť. Často jsou také nabízeny zajímavé akční nabídky, kdy můžete sehnat auto vyšší třídy za výhodných podmínek nebo dostat cenu pronájmu na úroveň národních půjčoven. Nejznámějšími půjčovnami jsou Avis, Sixt nebo Hertz

Den nebo na rok?
Každá objednávka má svá specifika. Konečná cena hlavně závisí na době pronájmu – klient si může vybrat mezi krátkodobým pronájmem nebo zvolit variantu dlouhodobou (například měsíc, rok). V případě delšího pronájmu je cena nižší, popřípadě můžete sjednat individuální podmínky přímo v půjčovně. Porovnat jednotlivé krátkodobé pronájmy (například na 3 dny) není možné , protože někteří, zvláště menší, poskytovatelé dělají s cenovou nabídkou doslova kouzla. Podezřele nízká cena za jeden den pronájmu je v drtivé většině podmíněna omezeným počtem ujetých kilometrů (80–150 km). Za překročení stanoveného limitu se platí několik korun (3–5 Kč) za každý kilometr. Sečteno podtrženo, krátkodobé pronájmy s omezeným počtem ujetých kilometrů je možné doporučit pouze těm, kteří se potřebují dostat z jednoho místa na druhé a zpět (například víkendové školení firmy). Půjčit si je možné auto i na několik málo hodin, ale cena za takový pronájem je velmi vysoká (obvykle se pohybuje okolo poloviny až tří čtvrtin denní sazby).

Klepněte pro větší obrázek
denní pronájmy
× - auto nemá půjčovna k dispozici
1) Škoda Octavia Combi
Zdroj: autopůjčovny


Víkendové pronájmy
Většina autopůjčoven nabízí tzv. víkendové programy, které počítají s vyzvednutím auta v pátek odpoledne a jeho navrácením v pondělí dopoledne. Hodí se tedy pro sváteční řidiče, kteří potřebují jednou za čas někam dojet. Půjčení auta na víkend je výhodné, jelikož většinou dostanete slevu 10–30 % z denní sazby nebo v případě akčních nabídek zaplatíte za celý víkend sazbu jako za jeden den.

Klepněte pro větší obrázek
víkendové pronájmy (pátek–pondělí)
× - auto nemá půjčovna k dispozici
2) Škoda Octavia Combi
Zdroj: autopůjčovny

Platební karta nutností
Co všechno k půjčení auta potřebujete? Tak především musíte mít řidičský průkaz déle než rok, další doklad k ověření totožnosti a platební kartu pro složení zálohy a zaplacení pronájmu. S hotovostí moc neuspějete. Zvláště velké autopůjčovny ještě podmiňují půjčení vozu věkem řidiče nad 21 let. Pozor však na typ platební karty. Některé půjčovny neakceptují elektronické platebky (VISA Electron, Maestro) a požadují pouze embosované (v zahraničí si auto bez embosované karty nepůjčíte). Pokud si budete chtít vypůjčit auto vyšší třídy nebo rovnou luxusní limuzínu, budete muset zaplatit zálohu, která může být až 10 % z ceny vozu nebo jinak prokázat svoji vysokou bonitu (například zlaté kreditní karty na půjčovatele zabírají).

A pojištění?
Ve většině případů je auto z půjčovny pojištěno havarijní pojistkou se spoluúčastí 5–10 %. Některé společnosti nabízejí příplatek k ceně denního nájmu, který zajistí tzv. nulovou spoluúčast. Pokud tedy budete mít havárii, zaplatí za vás všechno pojišťovna. Nevýhodou nulové spoluúčasti je cena, jelikož příplatek za tuto službu činí 300–500 Kč denně. Pojistit můžete i další osoby nebo zavazadla – vždy se ale jedná o doplňkové služby, které celkový pronájem prodraží. Zaplatit extra poplatek je nutné také při nahlášení další osoby jako řidiče. Výhodou velký autopůjčoven je také to, že po havárii zajistí nový vůz. Menší půjčovny mohou chtít díky vysoké spoluúčasti nemalou částku za opravu vozu. Vždy si proto pečlivě prostudujte smlouvu a na nejasnosti ze zeptejte.

Na co si dát pozor

  • Nevybírejte jen podle ceny.
  • Zajímejte se, co všechno cena za jeden den pronájmu zahrnuje.
  • Není pronájem omezen počtem ujetých kilometrů?
  • Má auto řádné havarijní pojištění?
  • Není spoluúčast příliš vysoká?
  • Vyplatí se příplatek za nulovou spoluúčast?
  • Přečtěte si smlouvu.

Odkazy:

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Ahoj Jsme křesťanská organizace vytvořená tak, aby...
Pastor Williams
27. 9. 2017, 17:18
Zdravim, pokud muzu doporucit opravdu dobrou autopu...
Mirek
6. 4. 2016, 14:50
zajimave vsechny autopujcovny kdekoliv ve svete poro...
jan
2. 10. 2011, 23:37
moje skusenosti
SPacer
6. 11. 2003, 16:35
SIXT - škodovky a víkendy
Petr Kosmák
6. 11. 2003, 14:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená