FinExpert.e15.cz

Jak si přivydělat k mateřské či rodičovské?

Jaké podmínky musíte splnit, abyste o tyto dávky nepřišli.
Jak si přivydělat k mateřské či rodičovské?

Mnohé maminky chtějí i při pobírání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) nebo rodičovského příspěvku pracovat, aby „nevypadly“ z pracovního tempa nebo protože je práce baví a cítí se následně šťastnější, což je vždy pozitivní nebo zkrátka má rodina finanční problémy a další příjem je zapotřebí. Internet a moderní technologie zvyšují možnosti vykonávat práci z domova, která se dá přece jenom lépe skloubit s péčí o dítě.

Podmínky výkonu práce nebo vlastního podnikání jsou však při pobírání mateřské nebo rodičovského příspěvku omezené. Při porušení podmínek ztrácí maminka eventuelně tatínek  na tyto dávky nárok, proto je nutné postupovat v souladu se zákonem.

Jak pobírat mateřskou a pracovat?

  • Mateřská je dávkou nemocenského pojištění. Kdyby tedy žena nadále pracovala pro svého zaměstnavatele, tak by nemohla pobírat mateřskou. Pobírání mateřské a práci lze však skloubit např. těmito způsoby: přivýdělkem na dohodu o provedení práce, výkonem práce v jiném zaměstnání či zahájením vlastní samostatné výdělečné činnosti.
  • OSVČ nesmí během pobírání mateřské vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Maminky podnikatelky však mohou pobírat mateřskou a mít další příjem, možností jsou např. práce na dohodu o provedení práce nebo nástup do zaměstnání.

Jak mít rodičovský příspěvek a vlastní příjem?

Na rodičovský příspěvek má rodič maminka s tatínkem se mohou v pobírání rodičovského příspěvku střídat  nárok, když po celý kalendářní měsíc osobně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Jestliže je splněna podmínka celodenní péče, tak může rodič pobírat rodičovský příspěvek a pracovat či podnikat. Ze zákona je přitom celodenní péče splněna i tehdy, když je dítě v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku při splnění těchto dvou podmínek:

  • dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nejvýše 5 kalendářních dní v měsíci
  • dítě starší 3 let navštěvuje školku maximální 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci

Práce při rodičovské dovolené a mateřská na druhé dítě

Některé maminky během rodičovského příspěvku začnou pro svého zaměstnavatele pracovat, ale často pouze právě na zkrácený pracovní úvazek. Přivydělávají si přitom u původního zaměstnavatele, který jim tuto možnost rád umožnil. Maminka stihne zajitit celodenní péči o své dítě, a tak má nárok na rodičovský příspěvek i mzdu. Současně však plánuje druhého potomka. Bude znamenat nižší příjem z důvodu zkráceného pracovního úvazku nižší mateřskou na druhé dítě?

Nikoliv, jestliže bude maminka pracovat pro svého původního zaměstnavatele na základě stejné pracovní smlouvy. V tomto případě nesmí ze zákona o nemocenském pojištění být mateřská na druhé dítě nižší než na první dítě. Pokud za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další mateřskou z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte. Toto zákonné opatření však platí pouze pro výkon práce na základě stejné pracovní smlouvy. V případě, že by maminka uzavřela novou pracovní smlouvu, tak by se mateřská na druhé dítě počítala z této další činnosti a mohla by být tedy i nižší.

Proč je výhodnější dohoda o provedení práce?

V případě, že si během pobírání rodičovského příspěvku maminka přivydělává na základě dohody o pracovní činnosti, ze které se odvádí sociální pojištění, tak se bude případně mateřská na druhé dítě počítat právě z této dohody o pracovní činnosti. Pokud tento pracovní poměr nadále trvá.

V praxi však bývá zpravidla odměna sjednaná v dohodě o pracovní činnosti nižší než v zaměstnání, kde čerpá maminka rodičovskou dovolenou. Mateřská by tedy byla nižší. V těchto případech je výhodnější pro přivýdělek využívat dohodu o provedení práce.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Chcete si přivydělat? Stačí se zaregistrovat (za reg...
Jana
19. 10. 2012, 18:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená