Mnohé maminky chtějí i při pobírání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) nebo rodičovského příspěvku pracovat, aby „nevypadly“ z pracovního tempa nebo protože je práce baví a cítí se následně šťastnější, což je vždy pozitivní nebo zkrátka má rodina finanční problémy a další příjem je zapotřebí. Internet a moderní technologie zvyšují možnosti vykonávat práci z domova, která se dá přece jenom lépe skloubit s péčí o dítě.
Podmínky výkonu práce nebo vlastního podnikání jsou však při pobírání mateřské nebo rodičovského příspěvku omezené. Při porušení podmínek ztrácí maminka – eventuelně tatínek – na tyto dávky nárok, proto je nutné postupovat v souladu se zákonem.
Jak pobírat mateřskou a pracovat?
- Mateřská je dávkou nemocenského pojištění. Kdyby tedy žena nadále pracovala pro svého zaměstnavatele, tak by nemohla pobírat mateřskou. Pobírání mateřské a práci lze však skloubit např. těmito způsoby: přivýdělkem na dohodu o provedení práce, výkonem práce v jiném zaměstnání či zahájením vlastní samostatné výdělečné činnosti.
- OSVČ nesmí během pobírání mateřské vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Maminky podnikatelky však mohou pobírat mateřskou a mít další příjem, možností jsou např. práce na dohodu o provedení práce nebo nástup do zaměstnání.
Jak mít rodičovský příspěvek a vlastní příjem?
Na rodičovský příspěvek má rodič – maminka s tatínkem se mohou v pobírání rodičovského příspěvku střídat – nárok, když po celý kalendářní měsíc osobně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Jestliže je splněna podmínka celodenní péče, tak může rodič pobírat rodičovský příspěvek a pracovat či podnikat. Ze zákona je přitom celodenní péče splněna i tehdy, když je dítě v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku při splnění těchto dvou podmínek:
- dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nejvýše 5 kalendářních dní v měsíci
- dítě starší 3 let navštěvuje školku maximální 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci
Práce při rodičovské dovolené a mateřská na druhé dítě
Některé maminky během rodičovského příspěvku začnou pro svého zaměstnavatele pracovat, ale často pouze právě na zkrácený pracovní úvazek. Přivydělávají si přitom u původního zaměstnavatele, který jim tuto možnost rád umožnil. Maminka stihne zajitit celodenní péči o své dítě, a tak má nárok na rodičovský příspěvek i mzdu. Současně však plánuje druhého potomka. Bude znamenat nižší příjem z důvodu zkráceného pracovního úvazku nižší mateřskou na druhé dítě?
Nikoliv, jestliže bude maminka pracovat pro svého původního zaměstnavatele na základě stejné pracovní smlouvy. V tomto případě nesmí ze zákona o nemocenském pojištění být mateřská na druhé dítě nižší než na první dítě. Pokud za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další mateřskou z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte. Toto zákonné opatření však platí pouze pro výkon práce na základě stejné pracovní smlouvy. V případě, že by maminka uzavřela novou pracovní smlouvu, tak by se mateřská na druhé dítě počítala z této další činnosti a mohla by být tedy i nižší.
Proč je výhodnější dohoda o provedení práce?
V případě, že si během pobírání rodičovského příspěvku maminka přivydělává na základě dohody o pracovní činnosti, ze které se odvádí sociální pojištění, tak se bude případně mateřská na druhé dítě počítat právě z této dohody o pracovní činnosti. Pokud tento pracovní poměr nadále trvá.
V praxi však bývá zpravidla odměna sjednaná v dohodě o pracovní činnosti nižší než v zaměstnání, kde čerpá maminka rodičovskou dovolenou. Mateřská by tedy byla nižší. V těchto případech je výhodnější pro přivýdělek využívat dohodu o provedení práce.