FinExpert.e15.cz

Jak si pořídit dům za pár týdnů

Výstavba rodinného domu je finančně, časově, fyzicky a v neposlední řadě i psychicky náročnou záležitostí pro každého stavebníka. Sníte-li o vlastním bydlení v novém domě postaveném za velmi krátké časové období a za přijatelnou cenu, máme pro vás typ, jak sen proměnit v realitu.
Jak si pořídit dům za pár týdnů

Uspokojivé řešení pro výše popsanou situaci lze nalézt v tzv. montovaných stavbách. Hlavním stavebním materiálem montovaných domů je vysoce kvalitní dřevo, které tvoří základní rámovou konstrukci stavby. Následuje vyplnění konstrukce tepelnou izolací a montáž dřevotřískových desek z vnější i vnitřní strany stěny. Vnější izolace je z polystyrenu, na kterou se ve finální úpravě nanáší několikavrstvá armovaná omítka. Z vnitřního části se na dřevotřískovou desku umístí tzv. parozábrana, následuje sádrokartonová deska  a vnitřní omítka.

Nabídka je pestrá

Na našem trhu existuje několik společností, které se zabývají výrobou a montáží tohoto druhu staveb. Každý potencionální zákazník si může vybírat z celé řady typových domů a jejich kombinací. Pro tento druh výstavby je typická veliká variabilita možných řešení, a proto není divu, že lze sjednat individuální úpravy šité na míru přáním a potřebám zákazníka.

Firmy své domy nabízejí v různé fázi rozestavěnosti (stavba na klíč – okamžitě k nastěhování, stavba k dokončení nebo jen hrubá stavba). Cenově se stavba na klíč pohybuje orientačně v rozmezí 11 000 - 20 000 Kč za m2 zastavěné plochy, hrubá stavba přijde okolo 6 000 až 12 000 Kč za m2. Konečná výše ceny závisí na rozsahu a náročnosti stavby. Platí zásada, že katalogové typizované domy jsou výrazně levnější oproti projektům uzpůsobeným na míru zákazníka. Budoucí zákazník by si měl rovněž uvědomit, že v katalogových cenách montovaných domů nejsou zahrnuty náklady na zemní práce a základovou desku stavy, které je nutné k výsledné ceně ještě připočítat.

Energetická úspornost

Vzhledem k tomu, že je celá stavba tvořena z „teplého materiálu“, může se v konečném výsledku pochlubit vysoce nadstandardními tepelně-izolačními vlastnostmi. Montovaná stavba tak řeší jeden z nejpalčivějších problémů dnešní doby – stále rostoucí náklady na energie.

Deviza dřevostavby spočívá v tom, že stavba jako taková nepropustí výtápěním získané  teplo ven – teplý vzduch se neochlazuje vnějším zdivem tak, jak je tomu u klasické cihlové zdi.

Projekt v ceně

Typovou projektovou dokumentaci domu včetně veškerých architektonických úprav přízemí i podkroví podle vlastního přání získává u většiny firem zákazník zdarma (respektive je započítaná v základní ceně typového domu). Zákazník si pouze zajistí místním projektantem osazení vybraného typu domu na pozemek – vypracovaní situačního výkresu domu, výkresu základů, přípojek inženýrských sítí a zpevněných ploch a oplocení.

Typový projekt lze uzpůsobit na přání zákazníka v počtu a velikosti pokojů, sklonu a typu střechy, ve vnitřní dispozici domu či využití velkého množství architektonických doplňků.
Dům je možné postavit na úložné základové desce, kterou si zhotovíte svépomocí nebo bude součástí dodávky stavby jako celku. Většina montovaných domů se staví bez podsklepení z důvodu, že podsklepení celkové náklady stavby značně zvyšuje.


Rychlá výstavba

Jednotlivé části domu jsou vyrobeny v suchých výrobních halách. Zde se na velkoplošné panely osazují okna, okenní parapety a vchodové dveře. Rovněž vnější zateplení a základní omítka je nanesena ve výrobě. Díky této přípravě probíhá hrubá stavba pouze 2 – 3 dny.


Je libo dům na klíč?

Z hlediska největšího komfortu je pro zákazníka nejvýhodnější dodávka domu na klíč včetně standardního vybavení - obklady, dlažba, sanitární  keramika, kuchyňská linka, rozvody vody a topení, radiátory a další. Na vaší volbě je i druh a způsob vytápění - klasické radiátory s termohlavicemi nebo podlahové vytápění. Samozřejmostí je volba výběru materiálu a barvy střechy, využít lze i různé druhy, struktury a barevné odstíny omítek.

Pozoruhodná je rychlost výstavby domu. Samotnou montáž domu zvládnou zavedené firmy za 1-2 měsíce! Ve výsledku to znamená velkou úsporu ve vztahu k hypotečnímu úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření, kdy během krátké doby splácíte dům, ve kterém již bydlíte.

Nelze nepřipomenout, že tímto druhem výstavby ušetří každý zákazník nezanedbatelné peníze ve vztahu k úspoře za platbu nájemného, za náklady na dojíždění na staveniště a v neposlední řadě i čas strávený nákupem materiálu a kontrolou odvedené práce řemeslníků.

Záruka pevných cen

K výhodám montovaných domů patří skutečnost, že každý zájemce předem přesně ví, kolik jeho dům bude stát. Většina firem totiž garantuje pevnou, po celou dobu stavby neměnnou, cenu od podpisu smlouvy o dílo. Odpadávají tím nepříjemnosti s neočekávaným vícenáklady, které jsou tak typické při stavbách klasickou technologií. Od samého počátku je totiž známa přesná specifikace vybavení domu s oceněním jednotlivých položek.

Základní výhody dřevostaveb

  • Vynikající tepelně izolační vlastnosti domu
  • Rychlá výstavba
  • Možnost výstavby i v zimním období
  • Dlouhá životnost
  • Více vnitřního prostoru
  • Finanční výhodnost
Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Nám se osvědčila firma dřevostavby MY HOME. Rychlá s...
Lumír
28. 10. 2018, 13:10
Re: dřevostavba
Time4Tea
1. 2. 2006, 15:07
dřevostavba
Šárka
16. 12. 2005, 15:32
Re: Bezpecnost
Lubomír Hladiš
29. 11. 2005, 08:38
Bezpecnost
borec
27. 11. 2005, 10:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená