FinExpert.e15.cz

Jak si poradit s vysokým nedoplatek za energie

Co dělat, když máte doplácet několik tisíc za plyn či elektřinu?
Jak si poradit s vysokým nedoplatek za energie

Nejprve si řeknete, že jste se pravděpodobně přehlédli. Jenže pak zjistíte, že několikatisícový nedoplatek za energie je skutečností. Propadnete pocitu zoufalství – zrovna teď a tolik… Co s tím?

Podobnou situaci řešila i paní Markéta ze Stříbra. „Otevřela jsem obálku a vykoukl na mě nedoplatek za elektřinu 12 000 korun. Nevěřila jsem vlastním očím,“ svěřila se mladá žena, která bydlí v menším rodinném domě a elektřinou kromě napájení běžných spotřebičů také ohřívá vodu.

Ještě než se rozhodnete zavolat na zákaznickou linku vašeho dodavatele, zkontrolujte si nejprve všechny důležité údaje na faktuře.

  • Vaše aktuální spotřeba – najdete ji uvedenou hned na několika místech. Jedním z nich je i první stránka faktury. Spotřeba elektřiny je zpravidla udávána v MWh (popř. kWh). Spotřeba plynu je měřena v m3 a MWh (popř. kWh).
  • Spotřebu uvedenou na vyúčtování porovnejte se stavem měřidla (elektroměr či plynoměr). Zjistíte tak, zda nemohla vzniknout například chyba při odečtu.
  • Prozkoumejte také tzv. historii spotřeby – ta je uváděna na fakturách za elektřinu i plyn zpravidla na poslední straně. Můžete si tak snadno porovnat, zda u vás nedošlo ke skokovému navýšení spotřeby.

Jak podat reklamaci vyúčtování

Když najdete nesrovnalost mezi stavem měřidla a spotřebou uvedenou na faktuře, máte z poloviny vyhráno. Zavolejte na zákaznickou linku vašeho dodavatele a zažádejte o opravu faktury. Počítejte s tím, že se za vámi vypraví technik, který stav elektroměru nebo plynoměru prozkoumá. Určitě neuděláte chybu, pokud si aktuální stav měřidla zdokumentujete (stačí si ho jednoduše vyfotit).

„Pokud nás zákazník kontaktuje s tím, že nesedí stav měřidla s vyúčtováním, vyšleme na odběrné místo technika, který zajistí provedení kontrolního odečtu. Poté je vystavena opravná faktura,“ sdělila Božena Herodesová ze společnosti E.ON.

K chybným odečtům měřidla může dojít v několika případech. Podle informací od dodavatelů se s ním setkávají nečastěji při samoodečtu, kdy stav měřidla nahlašuje sám odběratel, ale k nesrovnalostem může dojít i v případě odečtu odhadem. „Ten je využíván v případě, kdy není odběratel v době odečtu doma a nenahlásí stav měřidla ani telefonicky. Odhad spotřeby je kalkulován na základě historie spotřeby,“dodala Herodesová.

Reklamaci vyúčtování můžete pochopitelně podat i v případě, kdy vám sedí naměřená spotřeba s údajem uvedeným na faktuře, ale spotřeba vám oproti loňsku významně naskočila, nebo máte prostě pocit, že při odečtu či kalkulaci částky mohlo dojít k chybě. Vyúčtování reklamujte nejlépe písemně a adresujte ho svému dodavateli energie.

Vzor reklamace vyúčtování elektřiny/plynu

Dodavatel
Název/obchodní firma:
Sídlo:
IČ:
Reklamace vyúčtování za sdružené služby dodávky elektřiny/plynu
Zákazník
jméno a příjmení:
datum narození:
bydliště:
zákaznické číslo:
Odběrné místo
Adresa odběrného místa:
EAN (v případě elektřiny), EIC v případě plynu:
číslo elektroměru/plynoměru:

Reklamuji vyúčtování za sdružené služby dodávky elektřiny/plynu a souvisejících služeb číslo…….. (doplňte číslo vyúčtování/faktury). Popište také důvod reklamace (např. spotřeba narostla dvojnásobně, zatímco v domě jsou používány stále stejné spotřebiče, máte podezření na nesprávně udělaný odečet, který mohl být realizován odhadem apod.)

Žádám Vás o písemné vyjádření k mé reklamaci.

 V ……………… dne ……………
                                                                                                                                   …………………………
                               podpis

 

Reklamace neúspěšná, co dál?

Co když ale s reklamací u vašeho dodavatele neuspějete, a přesto víte, že tak velké množství energie jste prostě spotřebovat nemohli? Vždyť vám spotřeba naskočila o třetinu, možná polovinu… Ve stejné situaci se ocitla i paní Markéta.

Neváhala a sjednala si kontrolu měřidla.„Nakonec technik zjistil, že chyba je v elektroměru, který se protáčel. Vyměnil ho a vše se nakonec vyřešilo,“ oddechla si mladá žena, která se nejprve obávala, že v případě správného fungování elektroměru bude výjezd technika platit.

K tomu by ale nemělo dojít ani v případě, že by se měřidlo ukázalo jako zcela funkční„Pokud má odběratel podezření, že jeho měřidlo není v pořádku, nechť kontaktuje nonstop zákaznickou linku a naši pracovníci mu měřidlo zkontrolují. Za jakýkoliv výjezd našeho technika zákazník neplatí,“ uvedl Lukáš Kresač ze společnosti RWE.

Plynoměr nebo elektroměr si můžete doma také snadno otestovat a zjistit, zda se protáčí, tedy naskakuje na něm spotřeba, i když žádnou energii nespotřebováváte. Spotřebiče stačí odpojit a zkontrolovat, zda čísla na měřidle stále naskakují.

„V případě, že má zákazník podezření na protáčení plynoměru, standardně stačí tuto pochybnost prověřit jednoduchou zkouškou, tj. vypnout všechna zařízení v domácnosti, které odebírají zemní plyn. V té chvíli, pokud je vše v pořádku, se plynoměr zastaví. Pokud k zastavení nedojde, zákazník by se měl obrátit na zákaznickou linku, kde požádá o jeho s možnou výměnou,“dodala Herodesová. 

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Taky bych rekl, ze pokud vse zastavim a plynomer se ...
pcmaker
16. 8. 2013, 19:15
Na vysoka spotreba je moc dobra novy lednicka.
REMET
16. 8. 2013, 16:04
Autor si nevšimol, ten nápis je tak maličký B-]. Ešt...
Tomáš
16. 8. 2013, 15:38
<a rel="nofollow" href="http://necyklopedie.wikia...
Štefan
16. 8. 2013, 11:36
"vypnout všechna zařízení v domácnosti, které odebír...
Jarin.
16. 8. 2013, 08:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená