Praha, 20. října 2014
Češi jsou velkými příznivci druhého neboli rekreačního bydlení. V ČR je celkem na 400 000 rekreačních chat, chalup a domků v zahrádkářských koloniích, což nás podle statistik řadí na přední místo na světě. Více takových objektů je v přepočtu na obyvatele jen ve Skandinávii. Přesto si řada lidí pojistí a zabezpečí pouze svoji domácnost a nikoliv svůj rekreační objekt. Ovšem i u těchto nemovitostí hrozí mnohá rizika – a platí zde i stejné principy jako u pojištění nemovitosti trvale obývané.
Shrňme si, co vlastně hrozí. „Největším rizikem jsou požár, živelní škody a vloupání. Ty s vodovodními škodami způsobují nejvíce pojistných událostí. Krytí proti živelním škodám by mělo být do pojištění zahrnuto vždy. Patří k nim povodeň a záplava, vichřice, krupobití, úder blesku, tíha sněhu nebo námrazy,“ vysvětluje Lucie Urválková, finanční ředitelka pojišťovny Uniqa. Je třeba si uvědomit, co všechno je uvnitř, a jak je řešen objekt samotný. „Předpisy v oblasti péče o komíny se týkají i chat a chalup,“ dodává Lucie Urválková. U rekreačních objektů se navíc posuzuje i lokalita – zda je na samotě, nebo ve vesnické zástavbě. Jde o to, že dočasně obývaný objekt je snadnějším terčem pro zloděje.
Na co si dát pozor?
Krytí proti živelním škodám by mělo být do pojištění zahrnuto vždy. Patří k nim povodeň a záplava, vichřice, krupobití, úder blesku, tíha sněhu nebo námrazy. Většinou jsou schopné napáchat totální škody. Dalšími riziky, která je vhodné pojištěním pokrýt, jsou určitě vodovodní škody a krádež vloupáním. S vodovodními škodami se pojišťovny setkávají nejčastěji na přelomu sezón (s nástupem mrazů) při velkých výkyvech teplot. Škodám způsobeným vloupáním lze kromě dobrého pojištění bránit i lepším zabezpečením a také zcela jednoduchými triky, které případného příležitostného nenechavce odradí – pohybovými čidly s osvětlením, viditelně namontovanými alarmy nebo nálepkou s upozorněním, že objekt je střežen z pultu centrální ochrany.
Na co se pojištění nevztahuje?
Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na hlavní nemovitost. Pokud k ní patří i nějaké větší vedlejší stavby, je nutné je připojistit, což se dá ale zpravidla snadno udělat v rámci jedné pojistné smlouvy, ale musí se na ně pamatovat. „Do pojištění lze zahrnout i vybavení „okolo“ – zahradní nábytek, nářadí, bazén, skleníky, zahradní domek, jezírko, zídky i křoviny, nebo je připojistit zvlášť, pokud už pojistku na hlavní nemovitost máte,“ říká Lucie Urválková. Určitě se to vyplatí, protože hodnota takového vybavení může v součtu vystoupat poměrně vysoko, ačkoli se to u jednotlivých položek nemusí zdát.
S preventivní ochranou proti živlům dnes umí pomoci i pojišťovna prostřednictvím moderní techniky. Např. Uniqa k pojištění přidá bezplatnou službu MeteoUniqa, která klienty varuje před blížící se nepřízní počasí s předstihem a s přesností pro dané PSČ.