FinExpert.e15.cz

Jak šetřit s vodou: Utáhnout kohoutek nestačí

Stále ale existují velké rezervy jak vodou šetřit.
Jak šetřit s vodou: Utáhnout kohoutek nestačí

Voda zdražila. Už poněkolikáté za sebou. Dobrý důvod pro to, abychom se podívali na úspory. Kapající kohoutek snad už v žádné domácnosti nenajdeme. Stále ale existují velké rezervy jak vodou šetřit.

Potřeba vody je velmi individuální. Statistiky ovšem hovoří jasně. Průměrně každý z nás vytočí asi 110 litrů vody denně. Nejvíce litrů padne na osobní hygienu, zbytek na úklid, praní prádla, pitný režim, zalévání rostlin… Pokud zůstaneme ještě chvíli u čísel, tak za rok vytočíme asi 40 kubíků vody. Přepočteno na peníze, jedná se o nějakých 3 200 korun. 

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Nic není zadarmo a takové osvětlení nás může přijít pěkně draho.

Kde proteče nejvíc vody v domácnosti:

  • Koupel ve vaně – 100 litrů vody
  • Praní v pračce – 40 až 80 litrů vody
  • Koupel ve sprše – 50 litrů vody
  • Mytí nádobí ve dřezu – 10 až 40 litrů vody
  • Mytí nádobí v myčce – 10 až 20 litrů vody
  • Spláchnutí toalety – 6 litrů vody

Koupelna nemusí být bezedná

Pokud zrovna nespotřebováváte velké množství vody na zalévání záhrady (nebo jinou činnost), proteče pravděpodobně nejvíce litrů vody v koupelně. Věděli jste například, že při průměrně silném proudu odteče do odpadu asi 5 litrů vody za minutu? Proto vodu pouštějte vždy uváženě. Ovládání vám zpříjemní páková baterie, která je oproti té klasické pohodlnější (snadněji nastavíte teplotu vody) a zároveň i úspornější (proteče jí asi o polovinu méně vody).  

Asi není třeba připomínat, že sprchování je úspornější než napuštěná vana. Přesto můžete spotřebu vody při sprchování ještě snížit, a to pomocí úsporné hlavice. Perlátory snižují spotřebu vody tím, že nasávají okolní vzduch a díky menším otvorům zvyšují výtokovou rychlost vody. Proto spotřeba vody klesá, ale nesnižuje se účinnost mytí. 

Ačkoli při běžné hygieně nemusí být spotřeba vody velká, každá kapka se počítá, proto při čištění zubů nebo mydlení rukou vodu zastavujte (lépe se ovládá páková baterie). Výhodné je používat při čištění zubů kalíšek. 

Cena vody v roce 2015

Voda od ledna 2015 zdražila v průměru o 2 až 3 procenta. Průměrná cena za vodné a stočné se pohybuje kolem 80 až 85 Kč za kubík. Například v Praze zaplatí lidé za kubík 77,66 korun. Jednu z nejdražších vod v ČR stáčejí Plzeňané (98,97 korun za kubík). 

 

 

 

 

Úspora vody i na WC

Také toaleta se neobejde bez vody. Rozhodně zkontrolujte, jestli vaše WC neprotéká. Jinak vám budou litry vody mizet, ani nevíte jak. Zajímavým řešením je automatický WC stop, který lze pořídit už za několik stokorun a jímž spotřebu vody snadno regulujete. 

Dnes jsou už standardem toaletní nádržky s dvojitým nebo trojitým splachováním, které snižují spotřebu vody asi o polovinu. Jen pro srovnání, starší WC spotřebují na spláchnutí asi 12 litrů vody, moderní nádržky si vystačí s polovinou. 

Kuchyně – chytré mytí nádobí nestačí

Myčky se staly vítaným pomocníkem v každé domácnosti a samozřejmě jsou doporučovány i s ohledem na snížení spotřeby vody. Vždy ale záleží na uváženém provozu. Pokud budete v myčce umývat jeden talířek a hrnek, je jasné, že spotřebujete více vody, než by si vyžádalo ruční mytí. Naopak, když máte kupu nádobí po nedělním obědě, bude myčka určitě úspornější (nehledě na úsporu času). 

Když z jakéhokoli důvodu myčku nepoužíváte, rozhodně dodržujte zásady úsporného mytí nádobí. To znamená, že nikdy hrnky, talíře, lžičky a další kuchyňské náčiní nemyjte přímo pod tekoucí vodou. Do dřezu si napusťte vodu se saponátem, vedle postavte dřez s čistou vodou, kde budete nádobí oplachovat. 

Při úklidu si rozhodně napusťte vodu do kbelíku. Neustálé proplachování hadru pod tekoucí vodou je neúsporné. Když pijete vodu z kohoutku a potřebujete ji nejprve odtočit, nečiňte tak přímo do dřezu, ale napusťte si kropáček, kterým zalijete pokojové rostliny. 

Dešťová voda pro rostliny i na úklid

Obyvatelé rodinných domků velmi rádi využívají dešťovou vodu na zalévání rostlin. Většinou jim také lépe svědčí. Spotřebovat ji lze i na další činnosti. Existují například pračky, které umí využívat upravenou dešťovou vodu. Podobně ji lze použít třeba na splachování WC nebo na úklid (pokud je zbavená nečistot). 

Další článek


 

celkem 17 komentářů

Nejnovější komentáře

S tím se dá souhlasit v případě 'běžných' omezovačů ...
Jarda
16. 6. 2015, 09:44
500 mil Kč - zisk Veolie v Praze v r 2015
puedi
9. 6. 2015, 13:52
Pokud mi neselhává pamět, tak od vítězného sametu to...
Honza z Boudova
26. 5. 2015, 09:43
Dávej dědovi skotské špricy a oni ho ty roupy přejdo...
Honza z Boudova
26. 5. 2015, 09:34
Re: Nejsme v Africe. Vody je tu dost pro vsechny. Jd...
Richard
17. 5. 2015, 12:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená