FinExpert.e15.cz

Jak šetřit o Vánocích

Že máte vánoční svátky spojené především s utrácením? Udělejte mu letos přítrž.
Jak šetřit o Vánocích

Vánoce, Vánoce přicházejí, šetřete přátelé… Že máte vánoční svátky spojené především s utrácením? Udělejte mu letos přítrž. Ačkoli média, reklamy, inzeráty a supermarkety se nás snaží ze všech stran přesvědčit o tom, co vše musíme mít, abychom byli skutečně spokojeni, ve skutečnosti potřebujeme jen málo. Tím samozřejmě nechceme naznačit, že letos neozdobíte stromeček, neobalíte kapra a rodině či známým místo dárku podáte ruku s přáním všeho dobrého. Stačí, když půjdete na vánoční přípravy chytře.

Vánoční rozpočet

Již nyní si ujasněte, jaké budou vaše náklady na letošní Vánoce. Průzkum aukčního portálu Aukro.cz ukázal, že nejvíce lidí letos počítá s útratou za vánoční dárky ve výši 2 až 5 tisíc korun. K tomu je třeba připočítat ještě výdaje za jídlo, vánoční stromek, návštěvy příbuzných (doprava) apod. Udělejte si rodinný rozpočet – připravte si soupis osob, kterým budete kupovat dárky a připište si částku, kterou za každý konkrétní dárek utratíte. Peníze si vyčleňte také na potraviny a další položky.

Kolik za dárky utrácí Evropané?

  • Průměrný Evropan utratí za dárky asi 15 000 korun.
  • Němci plánují kupovat dárky za 12 000 korun.
  • Nejvíce za dárky utratí Irové, a to v průměru 24 000 korun.

Seškrtejte přebytečné výdaje

Co když zjistíte, že váš vánoční rozpočet přesahuje vaše možnosti? Pak seškrtejte některé položky. Dárek pro vaše příbuzné nemusíte pořizovat za 900 korun – což je podle průzkumu, který provedla Era Poštovní spořitelna, průměrná cena vánočního dárku, ale i vtipný nebo praktický dárek za 200 korun udělá radost.

Hledejte slevy a bonusy

Při nákupu vánočních dárku se zamyslete, zda nemáte v peněžence slevové kupóny nebo zákaznické karty, na které můžete nakoupit zboží za zajímavé ceny. Někteří obchodníci nabízejí slevy nejen po Vánocích, ale také před svátky. Vždy si prověřte, zda není možné vámi vybraný dárek pořídit levněji – použít můžete internetových srovnávačů cen nebo slevových portálů. Cenu si ale vždy prověřte, abyste měli jistotu, že skutečně kupujete levně.

Průběžný nákup vánočních dárků

Nenechávejte nákup vánočních dárků na poslední chvíli – v přeplněném nákupním centru snadno podlehnete stresu a můžete pořídit nevhodný dárek za vysokou cenu. Optimální je začít nakupovat vánoční dárky již na podzim, využít sezónních slev a šetřit tak nejen svoji peněženku, ale také nervy.

Jídlo, které skutečně sníte

Vyhněte se nestřídmému nakupování jídla. Připravte si plán na rozumné vánoční menu. Nemusíte mít dvacet druhů cukroví, které nikdo nejí. Není třeba utrácet za zbytečné pochutiny s nízkou výživovou hodnotou. Upečte tři druhy cukroví z kvalitních surovin a poctivou vánočku. Domluvte se s přáteli a vzájemně si cukroví vyměňte – může z toho vzniknout zajímavý zvyk. Místo exotického ovoce vložte do mísy jablka a ořechy.

Místo drahého stromečku…

Máte už odrostlé děti a nechce se vám letos utrácet za vánoční stromeček, který stejně za chvíli začne opadávat? Pak si zajděte na procházku do lesa a utrhněte si několik větviček chvojí. Stačí je jen vložit do pěkné vázy a ozdobit. Uvidíte, že udělají hezkou atmosféru.

Drobnosti pro kouzelnou náladu

Přestože je pro vás možná nepříjemné, že letošní Vánoce musíte šetřit a máte menší rozpočet, neklesejte na mysli. Vyčarovat kouzelnou vánoční atmosféru můžete i s málem. Ukliďte a provoňte byt purpurou, zapalte svíčky, pusťte si koledy a vyrobte třeba originální jmenovky na vánoční stůl, které si každý stolovník bude moct schovat na památku.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená