FinExpert.e15.cz

Jak se vyhnout placení dluhů po zesnulých?


Jirka  |  02. 08. 2011 23:49

Tak jak to teda bude? V perexu se píše "... určuje také povinnost dědiců uhradit dluhy po zemřelém v plném rozsahu." Na konci článku je ale "Dluhům z dědictví se můžete vyhnout také tím, že dědictví odmítnete."

 | 

Dle připravovaného občanského zákoníku se dědictví zřeknout lze, ovšem pouze jako celku. Tzn. nemůžete zdědit nemovitost a zároveň odmítnout dluhy po zesnulém. Navíc na základě smlouvy se zůstavitelem existuje možnost zřeknutí se dědického práva předem.

 | 
Martina  |  04. 08. 2011 08:45

Podle dosavadní právní úpravy je uvedeno v §466 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, není možné odmítnout dědictví pouze z části. Moc proto nerozumím komentáři paní Ondráčkové?

 | 
Luboš  |  04. 08. 2011 09:47

Asi je potřeba číst trochu pozorněji. V komentáři paní Ondráčkové je jasně řečeno, že když odmítnout dědictví, tak celé. Nelze odmítnout jen třeba ty dluhy. To je přeci přesně to, že "není možné odmítnout dědictví pouze z části". V čem je tedy problém ?

Jinak si nemyslím, že tyhle články musí nutně uvádět veškeré podrobnosti a všechny možné varianty, které mohou nastat. Podle mého takový článek slouží k upozornění, že Vás může potkat dědictví, ale že to nemusí být terno, naopak i peklo. A jsou zde uvedeny některé možnosti jak se případným nepříjemnostem zkusit vyhnout. I když v praxi si to moc neumím představit. Možná tak ještě u nějaké blízké osoby, o kterou se delší dobu třeba starám a mohu tak trochu vysledovat co se kolem děje.

 | 
Martina  |  04. 08. 2011 10:11

Ano a já se ptám, jaký je ted rozdíl od dosavadní úpravy? Ta také nepřipouští odmítnutí části dědictví.

 | 
Pavlik  |  04. 08. 2011 15:38

Jde o to, že dosud pokud jste dědictví přijala, tak jste dluhy hradila pouze do výše přijatého dědictví. To již dle nového občanského zákoníku neplatí. Takže pokud zdědíte nemovitost v hodnotě tři miliony a pak pak se ozvou věřitelé s pohledávkami v souhrnné výši 3,5 milionu, tak dluhy uhradíte v plné výši, tzn. 3,5 milionu (3miliony z dědictví a půl milionu vlastního). Kdežto po staru by jste uhradila jen tři miliony z dědictví a na víc by věřitelé neměli nárok a nemohli by na Váš majetek. Je to takto srozumitelné?

 | 
Q  |  04. 08. 2011 09:01

O čem že vlastně článek byl ? Odpovím jako pan Svěrák v "Koljovi" : "Celkem o hov.u pane Bláho". Proboha, takové nanicovaté články už do zpráv nedávejte, jsou zavádějící. To už si mohu přečíst Blesk.

 | 
Martina  |  04. 08. 2011 09:14

Souhlasím, článek jako z bulváru. Velký titulek a text o ničem.

 | 



Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená