FinExpert.e15.cz

Jak se stěhovat s hypotékou i bez ní

Znáte možnosti, jaké můžete využít v případech, kdy jste nuceni odprodat dům či byt z důvodu nutnosti vašeho stěhování?

Kapitoly článku

Prodej nemovitosti bez hypotéky
Prodej nemovitosti s hypotékou

Jak se stěhovat s hypotékou i bez ní

Hypotéka znamená komplikace

Prodat nemovitost s hypotékou je daleko obtížnější. Tuto situaci můžete vyřešit tak, že se vám, popř. realitní kanceláři, podaří najít zájemce, který vaši nesplacenou hypotéku převezme na svá bedra. Háček je ovšem v tom, že k tomu bude zapotřebí získat souhlas finančního ústavu, který hypotéku poskytnul. Banka k tomuto kroku přivolí jen tehdy, pokud jí bude nový dlužník „vyhovovat“. Je pravidlem, že dlužník bude muset doložit, jakými příjmy disponuje. Praxe ukazuje, že i kupní cena prodávané nemovitosti je vyšší, než zbylá část dluhu, tudíž je zapotřebí kalkulovat s prostředky, kterými kupující tuto cenu uhradí a bance o tom předložit doklady.

Nemá-li kupující tyto prostředky v hotovosti, existuje možnost požádat banku o zvýšení hypotečního úvěru. Nezapomeňte však, že o zvýšení hypotečního úvěru je vhodné požádat v době, kdy končí fixace úrokové sazby úvěru. Požádáte-li o změnu mimo toto období, bude snaha kupujícího vykoupena nutností zaplatit nepopulární sankční poplatky. 

Prodat a hypotéku ihned zaplatit

Vskutku jednoduchou možností, jak hypoteční úvěr rychle splatit, je najít kupce, který vám požadovanou kupní cenu zaplatí, a vy díky ní uhradíte svůj závazek bance a následně dojde k převodu vlastnického práva. Vyřešit prodej nemovitosti se vám podaří jen tehdy, pokud bude tato transakce kvalitně smluvně ošetřena pro kupujícího. Bez právní jistoty, že „za předem zaplacenou nemovitost“ dojde i k přechodu vlastnického práva s vazbou na katastr nemovitostí, jen stěží takového kupujícího seženete. Využít lze proto kupní smlouvy s odkládacími podmínkami, smlouvu o smlouvě budoucí kupní a s pomocí uskutečnění platby přes vázané účty v bance u notáře či advokáta. Doplatit hypotéku před datem otočky fixace opět zvýší náklady o sankční poplatky.

Splácejte hypotéku nájmem

Jednou z posledních možností je ponechat si nemovitost ve svém vlastnictví, pronajímat ji a z příjmu hypoteční úvěr dál splácet. Nabízené řešení však připadá v úvahu jen tehdy, máte-li pro sebe zajištěné jiné bydlení (např. služební byt). Půjčit si peníze na další byt bývá totiž před ukončením splacení prví hypotéky pro mnoho lidí nereálné. Při této variantě musíte zpravidla změnu v užívání nemovitosti nahlásit bance (vyplývá to z uzavřené úvěrové smlouvy – hypotéka totiž již nebude sloužit k zajištění vašeho vlastního bydlení). Za následek to pak může mít nepříjemné změny – vyšší úroková sazba, nemožnost odečítat úroky od daňového základu.
Předchozí kapitola Další článek
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená