FinExpert.e15.cz

Jak se rozhodnout do čeho investovat

Otázka pro mnoho z nás nadpozemsky složitá, ale řešitelná i bez služeb ziskem motivovaných finančních poradců.
Jak se rozhodnout do čeho investovat

Otázka pro mnoho z nás nadpozemsky složitá, ale řešitelná i bez služeb ziskem motivovaných finančních poradců. Každý si musí stanovit základní priority: kolik investovat, na jak dlouho a co od toho očekávat. Základem pro investování je diverzifikace. Tedy nedávat všechny jablka do jednoho košíku. Investice je nutné rozdělit do několika produktů, což je ovšem to nejsložitější na celém investičním procesu.

Investičních produktů je nespočet a mnohdy je složité je pochopit. To jsou zejména produkty na kapitálovém trhu. Jednodušší na pochopení, ale složitější na nákup, jsou například nemovitosti či umělecká díla. Je také možné investovat do drahých kovů či do vzdělání. Vždy je ale třeba mít na paměti, že každý typ investice má svoji logiku a není vhodný pro každého.

Dividendy na pražské burze – jakou strategii zvolit?

Dividendy na pražské burze – jakou strategii zvolit?

Ač pražská burza v posledních několika letech nejeví příliš známky atraktivity, tak z pohledu dividend je tomu naopak.

Investice do nemovitostí jsou vhodné zejména pro ty, kteří na to jednak mají, ale také si mohou dovolit se bez těch peněz obejít několik let. Z takové investice je reálné očekávat (samozřejmě je to případ od případu) přibližně 5 % ročně čistého. Při tomto typu investice platí výjimka na diverzifikaci. Tedy není až takovou chybou utratit většinu úspor na nemovitost. U ní je totiž jen velmi malá pravděpodobnost, že nebude generovat vcelku jistý měsíční výnos (zejména investice do bytu v případě pronájmu). Samozřejmě rizika existují, ale i navzdory nim to není chybou.

Část investic by měla směřovat i na mnohými nenáviděný a zpochybňovaný kapitálový trh. Kapitálový trh totiž nejsou jen akcie, kterých se řada investorů bojí, ale také podílové fondy, dluhopisy, komodity či strukturované produkty. Každý si vybere dle preferencí na míru ochrany kapitálu a výnosu. Co lze očekávat v aktuálních podmínkách? Například dluhopisový fond je vhodný pro konzervativní investory s vysokou preferencí na bezpečnou investici a může nést přibližně 2-4 % ročně. Akciový fond je vhodný pro rizikovější investory může nést dle struktury plus mínus 20 % (myšleno -20 % až +20 %). Tento typ investic by se měl realizovat s menší částí majetku, ale neměl by se opomíjet. Komodity lze také nakupovat na kapitálovém trhu a jejich očekávaná výnosnost je podobná jako u akcií – jsou tedy spíše pro rizikovější investory. Relativně bezpečnějšími mohou být strukturované produkty, například bonusové certifikáty či garantované certifikáty. 

Na kapitálovém trhu si vybere opravdu každý. A platí stále to stejné, tedy zachovat zdravý rozum a u investic s vysokým očekávaným ziskem počítat i s variantou, že o peníze mohu přijít. Prostě platí pravidlo, že čím vyšší očekávaný zisk, tím vyšší riziko.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Přesně jak se píše v článku, je dobré peníze rozděli...
klára
24. 3. 2015, 13:00

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená