FinExpert.e15.cz

Jak se připravit na pohovor?

Pokud se ucházíte o nové zaměstnání a úspěšně jste prošli prvním sítem výběru uchazečů (nejčastěji na základě zaslaného životopisu), obdržíte pozvání k druhému kolu řízení, které se nejčastěji skládá z osobního pohovoru uchazeče a potenciálního zaměstnavatele.
Jak se připravit na pohovor?

V tvrdé konkurenci, která se na trhu práce v současné době uplatňuje, jste postoupením do dalšího kola dosáhli již celkem pozoruhodného výsledku, a tak se může zdát, že jste již nepatrný kousek od kýženého cíle - získání pracovního místa. V této situaci ale neusínejte na vavřínech, naopak se co nejlépe připravte na další, mnohdy rozhodující část přijímacího řízení.

Osobní pohovor

O samotném přijetí rozhodují již první okamžiky, kdy předstoupíte před výběrovou komisi. Nyní již zaměstnavatele tolik nezajímá, jakým vzděláním a praxí uchazeč disponuje, ale zaměřuje se na jiné, pro něj podstatné faktory, které právě z osobního setkání s vámi chce zkoumat. 
Do popředí vystupuje zájem o váš vzhled, vystupování, testuje se schopnost reagovat na kladené otázky, posuzuje se celková kultivovanost projevu. Musíte si uvědomit, že pohovor nezačíná usednutím do připraveného křesla, ale už z pouhého vkročení do místnosti, kde pohovor probíhá, dokáže personalista poodhalit charakterové vlastnosti člověka. Napoví mu již takové maličkosti jako jsou pomalé nebo rychlé zavření vstupních dveří, gestikulace, mimika, styl chůze, podání rukou, oblečení uchazeče apod. 
Zásadní chybu dělají ti uchazeči o zaměstnání, kteří se na přijímací pohovor nepřipraví a spoléhají pouze na svůj osobní šarm a schopnost improvizace. Určitá dávka pohotovosti sice není vůbec na škodu, ale tato vlastnost často nebude stačit na poražení těch uchazečů, kteří přípravu na pohovor nepodcenili, nýbrž jí věnovali dostatek času.
Neposlouchejte argumenty lidí, kterými vás budou přesvědčovat o tom, že se na tuto fázi přijímacího řízení nedá připravit. Hluboce se mýlí! V podstatě lze konstatovat, že skoro všichni personalisté či členové výběrové komise se ptají na to samé, případně jen s malými odlišnostmi.  

Na co se vás budou ptát?

Otázky pokládané u osobního pohovoru jsou kladeny tak, aby zaměstnavatel zjistil, bude-li uchazeč se svými zkušenostmi a schopnostmi na danou pozici vhodný.
Buďte připraveni na několik okruhů otázek, kterými se vás bude přijímací komise snažit dostat do úzkých. Uvědomte si, že na každého uchazeče je obvykle stanoven časový limit na pohovor. Proto dlouho neotálejte a pokuste se ze sebe během svého času dostat to nejlepší, co ve vás je. Další šanci už nemusíte dostat! Hned na začátku se můžete setkat s otázkami, které jsou sice na první pohled nevinné, ovšem jak záhy zjistíte, není zcela jednoduché na ně spatra odpovědět.

Příklady často kladených otázek

 1. Domníváte se, že jste na tuto funkci vhodný kandidát a proč?
 2. Máte za sebou nějakou praxi a v čem vám pomůže na novém místě?
 3. Čím budete pro firmu největším přínosem?
 4. Snažíte se své znalosti dále rozšiřovat a jaké prostředky k tomu používáte?
 5. Jak byste se charakterizoval?
 6. Můžete nám sdělit vaše dobré a špatné vlastnosti?
 7. Co od této práce očekáváte?
 8. Co považujete za svůj největší pracovní úspěch?

Určitě také dojde na otázky týkající se firmy nebo instituce, kde chcete pracovat:

 1. Co víte o historii naší společnosti?
 2. Víte, kolik poboček má naše společnost na území České republiky?
 3. Jak se jmenuje současný ředitel společnosti?
 4. Vyjmenujte sortiment výrobků a služeb, které poskytujeme?

Usmívejte se, prosím

Všeobecně platí, že uspěje jen ten, který vytvoří na členy komise nejlepší dojem. V odborné literatuře se dočteme zajímavou skutečnost. O vašem přijetí či nepřijetí ve velkém množství případů  rozhoduje první minuta vašeho vystoupení. Pokuste se proto do ní vměstnat co nejvíce pozitivních informací o vás a snažte se, aby z vás všichni členové výběrové komise měli dobrý „první dojem“.
K pohovoru se proto dostavte včas, vkusně oblečeni a nejlépe s úsměvem. Po vstupu do místnosti se představte, popř. představujícím se lidem stiskněte ruku. Od samého počátku se pak snažte předvést své nejsilnější stránky vaší osobnosti a plně se soustřeďte na kladené otázky. Pokuste se být tím, co jste. Přetvářku lidé pohybující se v tomto oboru rychle rozpoznají a vaše šance na přijetí zůstanou minimální. V žádné případě se nepokoušejte lhát, protože nikdy nevíte, kolik a jaké informace o vás už vědí. Sázejte raději na důvěryhodnost a svůj osobní šarm. Na konci pohovoru se můžete zmínit, že děkujete za čas věnovaný vaší osobě a že by pro vás bylo velice příjemné spolupracovat s takovými lidmi v budoucnosti.
Pak už nezbývá, než počkat na konečný verdikt výběrové komise. Pokud se ale budete držet uvedených rad a doporučení, věřte, že máte solidní šanci být tím vyvoleným. I kdyby to nakonec nevyšlo, můžete mít alespoň dobrý pocit z toho, že jste pro úspěch udělali maximum a získané zkušenosti ještě lépe zúročíte při dalším pohovoru.  

Deset rad, jak uspět u pohovoru

 • Vyhledejte si co nejvíce informací o firmě, kde se ucházíte o místo.
 • Zvolte vhodné oblečení.
 • Přijďte včas, pokud máte zpoždění, omluvte se.
 • Nezapomeňte pozdravit, případně pevně stisknout ruku.
 • Udržujte oční kontakt.
 • Snažte se být přirození, usměvaví, nehrejte si na to, čím nejste nebo co vám není vlastní.
 • Odpovídejte uvážlivě a věcně.  
 • Projevte opravdový zájem o nabízenou práci.
 • Připravte si jednu až dvě otázky na výběrovou komisi.
 • Nemluvte sami o výši platu, vyčkejte, až se zaměstnavatel sám zeptá.
Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Pěkné
Dino
20. 12. 2004, 12:38
Pěkné
Zdeka Králová
20. 12. 2004, 09:39
Jak najít práci
DarkMaster
19. 12. 2004, 13:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená