Většina zdravých firem se každoročně dělí o své zisky s akcionáři. Toto rozdělování probíhá obvykle 1x ročně (Evropa i ČR), případně 4 x ročně (USA). Vzhledem k tomu, že dividendové období v Evropě se pomalu blíží, stojí zato podívat se blíže na firmy, které jsou ke svým akcionářům nejštědřejší.
Pokud nebudeme chodit daleko, pak zanedlouho (polovina dubna) bude poslední den pro nárok na dividendu Komerční banky, která při aktuální ceně akcie vyplatí akcionářům výnos 4,9 %. Nedlouho poté bude vyplácet dividendu tabáková firma Philip Morris, která je tradičně, co se výnosu týče, premiantem na pražské burze. Letos by měl dividendový výnos činit 8,2 %.
Řada nových investorů si myslí, že hra s penězi je jako golf - když se začátečník utká s Tigerem Woodsem, prohraje stokrát ze sta pokusů. Jenže to není pravda
V červnu pak v rychlém sledu budou vyplácet dividendy Fortuna (6,0 %) a ČEZ (7,5 %). Na říjen je pak naplánována dividenda firmy Pegas Nonvowens ( 4,5 %). Říjnová dividenda tradičního českého dividendového titulu Telefónica CR je letos ve hvězdách. Management sice oznámil plánovanou dividendu ve výši 18 - 30 CZK za akcii, nicméně vzhledem k očekávaným vlastnickým škatulatům není jisté, jestli tou dobou bude ještě firma na burze. Z toho důvodu by investoři neměli na šesti až desetiprocentní dividendu spoléhat.
Sezóna konzervativních investorů se blíží
Na ostatních hlavních evropských akciových trzích je několik velmi zajímavých dividendových titulů a většina se jich rekrutuje z utilit či telekomunikací. Například německé zajišťovny Muenchener Re a Hannover Re, stejně jako švýcarská Swiss Re vyplácí téměř 5% dividendu. Telekomunikace jsou dividendově ještě zajímavější. Například Telefonica Deutschland nese výnos 7,9 %, belgický Belgacom 9,6 %, španělská Telefónica 6,8 % či francouzský Orange 6,9 %. Tady je ovšem nutné poznamenat, že tento sektor je ne zcela perspektivní a akcionář tam podstupuje v porovnání s většinou jiných sektorů vyšší riziko kapitálových ztrát.
Pokud chce investor zaspekulovat na před-dividendový růst akcií, pak má nejvyšší čas. Německou dividendovou sezónu vykopává 7.dubna firma Henkel a do konce května pak přijdou o nárok na dividendu tak za rok 2013 všechny ostatní společnosti z indexu DAX. Zejména pro méně rizikové investory bývá konec března a začátek dubna velmi populárním obdobím pro investování do akcií.
Autor je analytikem společnosti Cyrrus