FinExpert.e15.cz

Jak se počítá čistá mzda?

Zaměstnavatelé se svými zaměstnanci sjednávají hrubou mzdu. Při stejné hrubé mzdě může být čistá mzda odlišná.
Jak se počítá čistá mzda?

Zaměstnavatelé se svými zaměstnanci sjednávají hrubou mzdu, která bývá zpravidla uváděná v pracovní smlouvě. Z hrubé mzdy je však sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu fyzických osob. Celková výše daní závisí i na množství uplatněných daňových slev, např. na poplatníka nebo na invaliditu, nebo daňového zvýhodnění na děti. Při stejné hrubé mzdě tak může být čistá mzda odlišná. 

Zaměstnanec se nemůže stát dlužníkem na povinném pojistném nebo dani z příjmu fyzických osob, daňové záležitosti vyřizuje za zaměstnance jeho zaměstnavatel. Pouze v některých případech si můžete jako zaměstnanci sami podat za celý rok daňové přiznání, v takovém případě je potřeba si vyžádat od zaměstnavatele (nebo více zaměstnavatelům během roku) „Potvrzení o zdanitelných příjmech za daný rok“. 

Jak vysoké jsou sazby povinného pojistného? 

Zaměstnanci je z hrubé mzdy jeho zaměstnavatelem sraženo 4,5 % na zdravotním pojištění a dalších 6,5 % na sociálním pojištění. Povinné pojistné za zaměstnance odvádí i zaměstnavatel, na zdravotním pojištění 9 % a na sociálním pojištění 25 %. Zdravotní pojištění v tomto roce musí být vždy odvedeno alespoň v minimální výši 1 148 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 500 Kč). V případě, že má zaměstnanec sjednanou nižší měsíční odměnu, než činí minimální měsíční mzda, např. při práci na zkrácený úvazek, potom musí zdravotní pojišťovna obdržet částku 1 148 Kč, zaměstnavatel přitom platí 9 % ze skutečné mzdy a zaměstnanec doplatek do částky 1 148 Kč, efektivní sazba zdravotního pojištění je v takovém případě vyšší než standardní sazba 4,5 %. Dopočet do minima se však neprovádí např. u studenta, penzisty nebo ženy na rodičovské dovolené, které mají měsíční mzdu, např. z důvodu práce na zkrácený úvazek, nižší než 8 500 Kč. 

Strop pro platbu sociálního pojištění

Zdravotní pojištění se platí z jakéhokoliv příjmu, u sociálního pojištění je stanoven maximální vyměřovací základ – strop pro platbu pojistného. Z příjmu nad maximální vyměřovací základ se již sociální pojištění neplatí. Pro rok 2014 činí maximální vyměřovací základ 1 245 216 Kč. 

Slevy na dani pod lupou

Daň z příjmu fyzických osob je možné snižovat o daňové slevy, povinné pojistné snižovat nelze. Slevu na manželku (manžela) s vlastními příjmy do 68 tisíc Kč za rok ve výši 24 840 Kč však nelze uplatnit během roku, tato sleva se uplatní v souhrnné výši 24 840 Kč v ročním zúčtování prováděném zaměstnavatelem nebo daňovém přiznání podávaném zaměstnancem. Ostatní daňové slevy se uplatňují měsíčně: 

  • 2 070 Kč – základní sleva na poplatníka
  • 335 Kč – na studenta, pracující studenti musí mzdové účetní doručit pro daňové účely potvrzení o studiu od své školy
  • 210 Kč – na invaliditu 1. nebo 2. stupně
  • 420 Kč – na invaliditu 3. stupně
  • 1 345 Kč – pro držitele průkazu ZTP/P

Daňové zvýhodnění

Zaměstnanci s dětmi mohou uplatnit měsíční daňové zvýhodnění, pro tento rok ve výši 1 117 Kč na každé dítě. Daňové zvýhodnění může uplatnit pouze jeden z rodičů. Poprvé je možné daňové zvýhodnění uplatnit za měsíc, kdy se dítě narodilo, je potřeba doručit mzdové účetní kopii rodného listu dítěte. Nejdéle je možné daňové zvýhodnění, v případě studia dítěte, uplatňovat do 26 let věku dítěte. Jestliže je vypočtená daň z příjmu fyzických osob nižší než daňové zvýhodnění na děti, potom má zaměstnanec nárok na daňový bonus, který je právě rozdílem mezi daňovým zvýhodněním a daní z příjmu fyzických osob. Za celý rok může činit daňový bonus maximálně 60 300 Kč

Sazba daně z příjmu fyzických osob

V Česku se daň z příjmu fyzických osob vypočítává ze „superhrubé mzdy“, což je součet hrubé mzdy zaměstnance a povinných odvodů zaměstnavatele za zaměstnance na pojistném (sociálním a zdravotním pojištění dohromady). „Superhrubá mzda“ se při měsíčním výpočtu zaokrouhluje na celá sta nahoru. Sazba daně činí 15 %. Občané s nadstandardními příjmy odvádí rovněž 7% solidární příspěvek, který se platí za rok 2014 z ročního příjmu nad 1 245 216 Kč. Když je měsíční hrubá mzda vyšší než 103 768 Kč, tak se sráží solidární příspěvek. 

Praktický výpočet čisté mzdy

Zaměstnanec pan Novák má hrubou mzdu 24 850 Kč a uplatňuje daňové zvýhodnění na syna Tomáše. Jak vysokou čistou mzdu bude pan Novák mít? 

Výpočet čisté mzdy pana Nováka, dle legislativy roku 2014

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Jak se počítá měsíční mzda mám 12 400 plus 3150 dife...
Vlasta
22. 6. 2017, 09:25
btw, kolik se kam odvadi a kde na to maj firmy vzit ...
Lubomir Krejci
10. 12. 2014, 18:13
btw, kolik se kam odvadi a kde na to maj firmy vzit ...
Lubomir Krejci
10. 12. 2014, 18:06
Tak mi tedy vychází, že pan Novák věnuje státu každý...
Jirka
10. 12. 2014, 09:09
A aby to nebylo vše, tak každý zaměstnanec má nárok ...
Pilous
9. 12. 2014, 15:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená