FinExpert.e15.cz

Jak se platí mýtné I.

První dny platnosti mýtného se vybrala slušná částka, ale ne každý ví, jak se mýtné platí. V první části se zaměříme na způsoby plateb (+ fotogalerie).

Tři způsoby platby

Mýtné lze v současné době platit čtyřmi platebními metodami. První způsob je zaplatit mýtné v hotovosti. Druhá možnost je použít platební karty Diners Club, Visa nebo MasterCard včetně všech jejich elektronických variant. Třetí způsob je využití tzv. tankovacích karet různých nebankovních společností (např. Aral, Benzina, CCS atd.). Poslední možností je platit mýtné zpětně „na fakturu“. Výši mýtného, které musíte uhradit, si můžete orientačně spočítat na internetových stránkách Kapsche.

Mapa zpoplatněných komunikací

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Kapsch

Platba v hotovosti

Platba mýtného v hotovosti je snadná, ale také nejrizikovější. Řidič musí s sebou vozit neustále hotovost, což není vždy ideální. Hrozí riziko krádeže a ztracenou nebo odcizenou hotovost vám nikdo nevrátí.

Platební karty

Mýtné můžete zaplatit předem všemi typy platebních karet Diners Club, Visa a MasterCard, tzn. i včetně jejich elektronických variant. Platba funguje podobně jako např. při dobíjení kreditu mobilního telefonu: dopředu zaplatíte potřebnou částku mýtného a nabitá částka se vám posléze odečítá z palubní jednotky. Jakmile předplacená částka klesne pod 600 Kč, budete upozorněni. Platba je zúčtována jako standardní transakce platební kartou. Tento způsob asi bude nejběžnější v případě, že vozidlem jezdí sám majitel firmy, resp. zaměstnanec firmy musí náhle zaplatit mýtné, došla mu hotovost a použije svoji soukromou platební kartu. Firemní debetní a kreditní karty nejsou příliš rozšířené vzhledem k velkým obavám z jejich zneužití. Přesto je to snadný způsob, jak mýtné uhradit a je dostupný pro každého, bez náročných administrativních vyřizování.


Jak se platí mýtné II.
Ve druhém díle se podíváme pod pokličku celého způsobu platby.


Tankovací karty

Dobré postavení mají naftařské společnosti a specializované firmy, které vydávají vlastní platební karty určené dopravcům a řidičům. Tyto tzv. tankovací karty lze přesně nadefinovat k účelu použití podle potřeby dopravce, takže jejich držitel má omezená práva, jak s takovouto kartou může nakládat. Některé společnosti pro placení mýta zřídily specializované platební karty (např. společnost CCS a Diners Club), u jiných můžete použít stávající kartu. V současné době jsou podporovány pro placení mýta tyto platební (tankovací) karty:

 • Benzina (pouze s magnetickým proužkem, čipové se nepřijímají)
 • CCS Toll (pouze edice Toll, běžné karty CCS se nepřijímají)
 • DinersClub RoadAccount
 • DKV
 • Essocard
 • euroShell
 • EuroWAG
 • LOMO
 • Multiservice
 • Routex-Agip (pouze karty s mezinárodní platností)
 • Routex-Aral (pouze karty s mezinárodní platností)
 • Routex-BP (pouze karty s mezinárodní platností)
 • Routex-OMV
 • UTA

Přehled tankovacích karet s parametry

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Kapsch

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: ČSOB

Specialita od CCS a Diners Club

Společnost CCS představovat nemusíme, jedná se o zavedenou společnost s propracovaným systémem tankovacích platebních karet. Nabídka Diners Clubu je v Česku naopak novinkou, ne však pro tuto společnost, ta patří mezi špičky v oblasti firemních karet.

Platební karta CCS Toll

CCS nabízí platební kartu zcela zdarma, zdarma je i její vedení a zasílání měsíčních výpisů. Pro CCS to není nevýhodné, žije z poplatků za transakce touto kartou, které platí Kapsch v pozici obchodníka. CCS umí vydat buď fyzické karty pro konkrétní vozidla nebo osoby, pak fungují jako platební karta pro úhradu mýtného předem, anebo vydá jednu kartu CCS Toll pro celou dopravní firmu. Tato karta je poté zaregistrována do všech palubních jednotek celého vozového parku dopravce. Jednou měsíčně dopravce obdrží vyúčtování plateb mýtného touto kartou za všechna vozidla. Podmínkou CCS je aktivní inkasní platba. CCS si z účtu dopravce dvakrát měsíčně strhává částku za služby uhrazené kartou CCS Toll (zpravidla 2. a 17. den v měsíci). Dopravce je tak cca 14 dnů úvěrován společností CCS.

Klepněte pro větší obrázek

Diners Club RoadAccount

Platební karta Diners Club RoadAccount naopak funguje jako virtuální karta. Dopravce obdrží jednu platební kartu pro všechna vozidla, která provozuje. Karta stojí měsíčně jen 45 Kč a vše ostatní je zahrnuto v tomto paušálu (měsíční výpisy, blokace karty, změna limitů apod.). Na rozdíl od CCS Toll získáte u karet Diners Club odloženou splatnost až 55 dnů, protože se jedná o klasickou charge kartu. Jinými slovy, do 15. dne v měsíci obdržíte výpis transakcí za předchozí kalendářní měsíc a do 25. dne v měsíci ho musíte plně uhradit (bankovním převodem, inkasem, hotově, podle vašich preferencí). To je zásadní výhoda oproti všem jiným způsobům. Protože Diners Club dopravce takto vlastně úvěruje, musí dopravce projít klasickým skóringem, podobně jako při žádosti o úvěr. Není to však administrativně nic náročného a za ty výhody se projít procesem vyplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Platba prostřednictvím faktury (zpětně)

Přestože může vypadat platba na fakturu jako snadná, stát si kryje záda, a pokud dopravce chce zvolit tuto formu platby, musí si u své banky vyřídit bankovní záruku na požadovanou částku podle předpokládané výše platby mýtného. Bankovní záruka rozhodně není levná záležitost. Např. podle sazebníku ČSOB stojí vydání bankovní záruky min. 5 000 Kč. K tomu je nutné připočíst dalších 1 000 Kč tzv. závazkové odměny, která se platí čtvrtletně. Jedinou výhodou je, že získáte až 90denní splatnost a bankovní záruku Ředitelství silnic a dálnic uznává i jako záruku za kauci za poskytnuté palubní jednotky. U jiných platebních metod musíte kauci na poskytnutou jednotku zaplatit. Výši bankovní záruky si můžete orientačně sami spočítat na internetových stránkách firmy Kapsch.

 


Jak se platí mýtné II.

 


Jak se platí mýtné II.

 


Jak se platí mýtné II.
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

dalnice a statni podnik
michal
4. 1. 2007, 00:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená